Kruška

Evo, malopre slikano
bild0712.jpg
[/IMG]
 
Evo, malopre slikano
Ako je na dunji ,a po slici mi je to za 5 godina jako mali porast,najvjerovatnije nije korišten posrednik pri kalemljenju nego su kalemili direkt na dunju,pa podloga i stablo nije kompatibilno(slabiji porast,slabo usvajanje hraniva idr).
Da je na divljoj kruški to bi već bila šuma,ili jednostavno nije zemlja za krušku.
Jer u vegetaciji list bude žuto-bakrene boje?
 
kod mene se isto pokazala lose na dunji (imala je posrednika),ovo je druga godina,ali nisam zadovoljan prirastom.Pre 10-ak godina sam posadio jedno 50 kom.na sejancu i secam se da su za dve godine bile duplo vece nego ove sad
 
Kompaj, ako ćeš na sejancu možeš i cik-cak metodom rasporeda, razvučeš kanap između prve i druge prvog i drugog reda i prve i druge drugog i prvog reda, gde se kanapi sastave, tu sadi :D
 
njoko
Ovako su mi kruške izgledale u cvetanju prošle godine
bild0609.jpg
[/IMG]
Inače, osam od 40 mi se nije primilo prve godine pa sam sledeće sadio nove.Ove iz druge su se sve primile.
Na istoj parceli imam i šljive i kajsije i kod njih je prijem bio 100%.
 
Reći ću samo jedno krušku Viljamovku nikad nebi posadio na dunji (sa poserdnikom ili bez). Sijanac je zakon za Viljamovku. Gdje god sam vidio zasad na dunji bilo je uvjek nikih hiljadu problema. Dok kod sijanca treba samo malo oštrija rezidba plus ljetna rezidba takođe. Imaj te na umu još jednu stvar u zasadu Viljamovke, a to je da se ta kruška ne može proizvesti bez iskusnog agronoma. Prvenstveno problem je zaštite i đubrenja. Zato ko hoće da mu zasad svake godine rađa i postiže dobar prinos (izuzev vremenskih nepogoda, mraz, led), mora imati nekoga iskusnog ko će svakih 7-10 dana obilaziti voćnjak u toku vegetacije i davati savjete, šta i kako. Takođe morati biti spremni da to sve ispoštujete.
 
Iskreno ja nisam primetio nikakav problem specifican sa viljom u odnosu na ostale sorte cak naprotiv bolje su mi od pakhamsa, boskove i santa marije a sve su na dunji. Na sejancu je svaka vocka lepsa i bolja ali ne moze velik broj po hektaru i manji je prinos samim tim a kad budem sadio drvo za bastu i hladovinu naravno da necu na dunji.
 
šljivar upravusi za sejanac pričao sam sa ljudima za dunjin koren u 5,6 ,7g stablo pukne šta si radio štasi sadio ništa kad treba da uzneš pare šipak.sve su mi na sejanac ali za abatafetu da kazem moje zapazanje letnja rezidba treba da se izvrši kad je drvo najlepše ko strela pravo tad nema šanse da se iskrive vrhovi grane spratne formiraš ga kako hoćeš.kad ga neorezeš ono lepo greota da ga sečeš a ono vrh u nebo pa pusti i grane i list i taj porast ga zezne i savije ga preklopi ga do čvor zimskog rezanja da pobrljavim,a spratne grane ko strela i samo naprave spiralu i oklembese se.moje zapazanje kad je ko strela tad orezati kad je najlepše da grane odebljaju da ostanu u polozaj koji ja hoću tj riblja kost
 
Odlično, onda inženjera za ruku, kod komšije u voćnjak pa nek te posavetuje šta tamo valja a šta ne valja i nećeš se više nalaziti uvređenim kad ti neko da savet :ppozdrav:
 
Nije uvredljiv, nego je zvučalo kao da si se uvredio, ne reče ni hvala ni nešto tako već odmah u odbranu, sve već znaš, savetodavca imaš...nisam mislio ništa loše :ppozdrav:
 
Reći ću samo jedno krušku Viljamovku nikad nebi posadio na dunji (sa poserdnikom ili bez). Sijanac je zakon za Viljamovku. Gdje god sam vidio zasad na dunji bilo je uvjek nikih hiljadu problema. Dok kod sijanca treba samo malo oštrija rezidba plus ljetna rezidba takođe. Imaj te na umu još jednu stvar u zasadu Viljamovke, a to je da se ta kruška ne može proizvesti bez iskusnog agronoma. Prvenstveno problem je zaštite i đubrenja. Zato ko hoće da mu zasad svake godine rađa i postiže dobar prinos (izuzev vremenskih nepogoda, mraz, led), mora imati nekoga iskusnog ko će svakih 7-10 dana obilaziti voćnjak u toku vegetacije i davati savjete, šta i kako. Takođe morati biti spremni da to sve ispoštujete.
Ma nije to neki problem održavati,bitno je navodnjavati jer korijen je plići nego na sijancu ali zato gnojidba mineralnim gnojivima,stajskim đubrom i uopće mikroelementi (kloroza) lakše se dodaju kalemljenoj na dunji.
samo napominjem s posrednikom,primjer meni su žurili i ukalemili bez posrednika u rasadniku to lako možete shvatiti kada Vam na kalamljenom mjestu pukne drvo između kalema i podloge.
To je sve krivnja rasadnika primjer passe-crasane,pastorčica,društvenka imaju sacršenu kontabilnost s dunjom kao podlogom.
 
bane30 koliki prinos ostkrusksaskromnau Viljamovke na dunji?

Samo da se razumemo, ja se bavim vocem ili ti kruskom tek tri godine i ne zivim od toga nego od potpuno desete stvari a skolu sam zavrsio takodje potpuno drugaciju od bilo koje poljoprivrede. Znaci ja sam amater, entuzijasta koji je spreman da uci ali to ne ide lako jer pre svega nemam ni zemlju koju sam nasledio ili tome slicno. Zeninu tetku sam zamolio da mi da da koristim njenih 10 ari koje su ujedno zatravljene takoreci korovom i imaju dosta starih sljiva, toliko o tome.
Pre svega pre nego sto cu prvo drvo posaditi kupio sam podebelu knjigu o krusci od Evice Mratinic na poljoprivrednom faksu u zemunu i odatle poticu skoro sva moja teoretska znanja. Ako ona laze lazem i ja, knjiga je posiroka i obuhvata maltene sve sto se moze o krusci nauciti, izmedju ostalog navodi da je u zapadnom svetu prosek roda po hektaru u punom rodu oko 50-80 tona a u Srbiji 5,5 tona zato sto ni podloga dunja a ni palmeta kao oblik krune nisu sire prihvaceni ovde a da ne pricamo o vitkom vretenu ili tatuli trelis(mozda sam malo promasio naziv ne zamerite). Ona je to pisala ja mislim 90-ih godina u medjuvremenu se situacija verovatno promenila a mozda i nije.
Sto se tice mojih prakticnih znanja ona su relativno skromna ali mogu reci da sa bolestima i rezidbom nisam imao problema, prskam nekih 7-9 puta godisnje i vocke obzirom na uslove i nepripremljenost zemljista ja sam zadovoljan, doduse imao sam srece sto je podneblje bogom dano za voce. Pre dva meseca sam kupio jutro zemlje i tu cu boze zdravlja poceti od analize preko stajnjaka i rigolovanja sve kako treba i naravno da zelim da izvucem maksimum prinosa odatle a to mislim da necu uspeti na sejancu, mozda i gresim ali moje misljenje je sada takvo a voleo bih da me neko razuveri jer vocke na sejancu definitivno imaju mnogo prednosti ali prinos mislim da je na strani dunje.
 
mislim voditi računa o tome jer nisam lud bacati pare bezveze,a u porodici imam inžinjera polj. baš za viljamovku i ne sikiram se a i nežalim sredstava.

Onda je to OK, ako imaš nekog ne bitno da li je član porodice, prijatelji il slčno. Bitno je da zna svoj posao i da pravi dobre rezultate.


vladale.rs upravo to, ljetna rezidba je zakon.


njoko to stoji za posrednika, ali treba imati na umu još jednu stvar. Kruška na dunji treži idealno zemljište, dok na sijancu to nije baš tako.


bane30. Ja samo govorim iz iskustva ovo gore što sam napisao. Imaj na um praksa je jedno teorija sasvim nešto drugo. I to prinos od 50-80 t kruške viljamovke po hektaru, volio bi da vidim. Drugih sorti možda da. Toliki prinos ima samo jabuka.

Prinos na sijancu (u punoj rodnosti) se kreće između 35-45t po ha uz punu agrotehniku, ko napravi više ja mu skidam kapu, a pogotovo na podlozi dunja.
 
Sad me bacas u razmisljanje, pre svega na sejancu su dosta jeftinije a takodje ide dosta manje stabala? Sa upotrebom malog traktora tipa tomo vinkovic, idealnim zemljistem, dobrom provetrenoscu koliko bi preporucio maksimalno stabala po hektaru i na kom odstojanju?
Takodje sta mislis o ovoj sorti i zasadu, hvala?http://www.mazzonigroup.com/vivai_p...&v_categ_lista=VI000-VI003-VICAR#!prettyPhoto[gallfoto]/3/
 
Nazad
Vrh