Kruška

pitam posto sam na jednoj njivi od 33ara hteo viljamovku da gajim a na drugoj manjoj od 10ari plantazno kaludjerku

- - - - - - - - - -

slivar- zemljace iz kog si krajati?
 
Mislim da kaludjerku bas i neces imati kome da prodas al dobro. Vilja br 1 i ja mislim mada po supermarketima ima mnogo abate fetel i kajzer, karmen se pojavi sporadicno po paprenim cenama a nestane brzo, govorim za bg.
 
zemljiste, zemljiste i samo zemljiste!!! ne moze kruska koja je kalemljena na dunju da se sadi bilo gde!!! To je njena najveca mana!!!

Na težim zemljištima gde je kalcijum karbonat (CaCo3) veći od 8% koristi se sejanac divlje kruške Pyrus Communis, dobro podnosi krečna zemljišta nego vegetativne podloge za krušku (dunja) tako da voćke manje stradaju od hloroze. Vegetativne podloge za krušku uglavnom potiču od različitih tipova dunje i one se koriste u savremenim zasadima sa intenzivnom negom gde nema opasnosti od hloroze. Kosa palmeta uzgojni oblik za intenzivne guste podloge se koristi kod MA i Provasanlska klon BA 29.
MA – postiže rezultate na plodnim i umereno vlažnim zemljištima. Ne ide se na zemljište gde je % kalcijum karbonata (CaCo3) veći od 4%. Dobro se u korenjava, odlično se ožiljava nagrtanjem i zrelim reznicama.
BA29 – klon (provansalske dunje) srednje bujna podloga i ima dobru podudarnost sa većinom sorti krušaka, podnose kalcijum karbonat (CaCO3) do 8%
OHF – podloga koja je otporna na erwiniu i podnosi (CaCO3) preko 10%.
Pyrusdworf – podnosi veće količine kalcijum karbonata u zemljištu.
Fox 11 – podloga koja je nastala selekcijom od Pyrus Communis.
 
Kaludjerka se vrlo dobro cuva, a jos bolje prodaje, narocito sada, februar, mart kada nema domace kruske,
a Fetel Italijanski je 170-180 din VP. Ja je imam jos oko 100 kg u hladnjaci i tek sad pocinje da menja boju,
odnosno da dobija "scald" je nije potapana u DPA.
 
Reći ću samo jedno krušku Viljamovku nikad nebi posadio na dunji (sa poserdnikom ili bez). Sijanac je zakon za Viljamovku. Gdje god sam vidio zasad na dunji bilo je uvjek nikih hiljadu problema. Dok kod sijanca treba samo malo oštrija rezidba plus ljetna rezidba takođe. Imaj te na umu još jednu stvar u zasadu Viljamovke, a to je da se ta kruška ne može proizvesti bez iskusnog agronoma. Prvenstveno problem je zaštite i đubrenja. Zato ko hoće da mu zasad svake godine rađa i postiže dobar prinos (izuzev vremenskih nepogoda, mraz, led), mora imati nekoga iskusnog ko će svakih 7-10 dana obilaziti voćnjak u toku vegetacije i davati savjete, šta i kako. Takođe morati biti spremni da to sve ispoštujete.

Slusajte sta Sljivar kaze ako hocete da vam vocnjak bude tip top i da daje 2 vagona po jutru, da bude cist od buve, djubren sa pravom preporukom, pravilno orezan to mora i da se plati!!! Angazujete agronoma sa iskustvom pa cete videti sta je prinos i zarada!

- - - - - - - - - -

Markodim kakva bre Kaludjerka??? Ko jos to kupuje? Mi je ovde poklanjamo dzabe...
 
Ajde mi preporuci nekog agronoma sa iskustvom pa da ga kontaktiram...
U mom kraju jednostavno nema ljudi koji se time bave, jedino da ttrazimo nekog iz "Porecja" Vucje
 
Od sorata u mom vocnjaku imam: Viljamovku, crvenu viljamovku, Fetelovu, Santa Mariju, Pakams i planiram da sadim Karmen koja je sada trenutno trazena i ima jaku cenu od 1.2e/kg
 
nema domacih, trenutno uvoze viljamovku iz Argentine i pordaju je mislim po 200 ili 250din

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
slika od prosle godine zasad star 3 godine
 
Nradenk koja je bila letos cena viljamovke u tvom kraju? I jel isla za izvoz ili kod nas u prodaju,hvala?
 
Nazad
Vrh