Kruška

da li mi mozete reci koji je uzgojni oblik krosnje ? nisam dovoljno iskusan da procenim sa slike...
 
Kad otprilike cveta vilja? Citao sam da je prilicno osetljiva na prolecne mrazeve i znam da je nekim ljudima proslogodisnji aprilski mraz dosta ostetio rod, ali opet ne verujem da je to ni priblizno problematicno kao sa kajsijom ili nekom ranom breskvom.
 
Kod mene(juzna padina fruske gore visina oko 220 m) pun cvet je oko 10-15 aprila tako da mislim da i nije jako rano.
 
Jedno pitanje, bio sam danas do apoteke pa onaj klasičan sindrom da kupiš neko drvce kad već imaš gde da posadiš, kupih dve kruške abate fetel na divljoj kruški i posadih kraj jedne viljamovke i dve santa marije.

Da li su one međusobno oprašive?

Da li na divljoj krušci mogu da formiram vreteno pošto sam posadio na 4 metra od ovih drugih koje su ne sećam se na čemu kalemljene?

Sad imam 5 krušaka posađenih na 3,5 metra recimo redom abate fetel, santa marija, viljamovka, santa marija, abate fetel.
 
Jesu medjusobno oprasive(mozda nisu savrsena preporuka ali jesu oprasive) i mozes da formiras vitko vreteno bez problema.
 
Ok, hvala još jednom. Iz tvog posta mogu da zaključim da i viljamovka kasnije cveta od dosta vrsta voća i u "normalnim" godinama bi trebalo da izbegne prolećne mrazeve
Upravo tako, butira, junska lepotica itd ranije radjaju pa malo ranije i cvetaju al sve je to posle badema, kajsije i breskve tako da mislim da generalno kruska ne spada u bas problematicne sto se tice mraza. U subotu sam bio u vocu i jako su nabubreli pupoljci zadnjih 10 dana al stoje. Presekao par komada nema izmrzotina iako je blagi mraz skoro svako jutro.
 
Rastojanje kod sadnje kruske na sejancu ide od 2.5-3m. Ja imam 3 jutra kruske zasadjene na rastojanju 2.5m.
 
Kad smo već kod rastojanja: ja sam posadio pre pet godina viljamovku na rastojanju 4x4m, i sad vidim da je rastojanje preveliko.
Hteo bih da u redovima posadim još sadnica tako da budu na 2m u redu.
Da li bi ove nove mogle da se normalno razvijaju pored onih ''starih''?
'Fala na mišljenu.
 
planiram na jesen da posadim 300 komada viljamovke,molio bi za savjet u vezi sadnica na kojoj podlozi su bolje,razmak i vrstu i broj oprašivača naglašavam da bi ukupan broj bio max350 komada.Sadim ih čisto iz ljubavi inače se bavim ratarstvom ali volim čaprkati oko voća.Uradio bi to po PS-u,ograda,navodnjavanje a ako bi se moglo i mrežu.Šta savjetujete za zeleno đubrenje soju ili sudansku travu,svaki savjet je dobro došao.Mehanizaciju imam od komšije atomizer,malčer,tarup i međurednu frezu,komše već ima 2 ha viljamovke sa 2250 sadnica u 4 godini.
 
zaostajale bi u razvoju a i ove starije bi ih zasenjivale...
a na sta je kalemljena ta tvoja viljamovka?
 
Pa jako su male bujnosti, pa pretpostavljam na dunji.
Ma ja sam amater i kada sam ih kupovao mogli su mi reće šta su hteli.kupio sam 35 viljamovki i 5 santa marija, ali ima tamo svašta koliko ja vidim.
Aj' postaviću koji dan sliku pa onda proceni, važi?
 
prnjavor3, što ne pitaš tog komšiju i obiđeš njegov voćnjak kad već ima toliko puno voćaka?
 
sve zavisi od zemljista. Sadnice koje su kalemljene na dunju njima odgovara kiselo zemljiste odnosno nizi ph dok sadnice koje su kalemljene na sejanac (divlju krusku) idu na zemljista gde je ph>8. Sadnica koje su kalemljene na dunju ide vise po hektaru jer je razmak izmedju njih 1.5m, nize su, ranije pocinju da nose ploda, ranije im stize plod na berbu, lakse su za berbu jer su nize a i sam plod je lepsi po izgledu nego na sejancu. Sadnice na sejancu daju vece prinose, bolje podnose susne uslove, dublji joj je koren. Sadnja ide (2.5-3m x 4). Sto se tice oprasivaca viljamovke najbolji se po meni pokazao pakhams triumf koji i sam po sebi obilato radja i plod je jako slican viljamovci i sto je bitno dugo moze da stoji van hladnjace moze da stoji i do kraja decembra. Dobri oprasivaci su i Fetelova i Santa Marija. Za zelenisno djubrenje najbolja ti je ubedljivo grahorica.

- - - - - - - - - -

ako je na dunji onda mozes slobodno ubaciti izmedju njih jos po 1 sadnicu
 
komšija je kupovo na sejancu 1 klasu i stvarno su dobre ali radio je malo napamet po meni pregusto.U voćnjaku sam mu skoro svaki dan i lijepo izgleda ali savjet malo iskusnijih je po meni revelantnijih.Ja ću nositi zemljište na analizu i popraviti ga ako je potebno a vjerovatno jeste to mi nije problem jer imam svoj stajnjak u velikim količinama a i krečnjak tj. filer mi je dostupan iz separacije koja mi je 5 km od kuće.
 
Nazad
Vrh