Kruška

Moze da rodi al taj se rod skida da bi drvo ojacalo da moze da ponese rod kad mu dodje vreme. Inace rodnost najvise zavisi od povijenosti grana mada ni ostale faktore ne treba zapostavljati. Inace na sejancu prorodi bar jednu godinu kasnije.
 
Мени се лично не свиђа укус санта марије.
Још један доказ да су укуси различити. Управо ових дана празним тегле са компотом од Санта Марије а и свежу сам таманио. Нормално, и палачинке са истим џемом.
 
Danas posadjena Fetelova na sejancu na razmaku od 1.2m. Sadnice su kao knip sa 5-6 prevremenih grana .
Nadam se da cu moci da ih obuzdam.
 
šljivar zašto je gusto sađeno na 1,2m. moje kruške su na 2m u red a4m međured gde traktor prolazi na sejanac abatafeta.našo sam i 4 podloge sejanca i u avgust hoću da nakalemim na pupoljak hoću u avliju da ih zasadim da popunim mesto.e sad hoću gustu sadnju da što više zasadim,a šta je gusta sadnja na kolko ,koji uzgojni oblik tu ide to neznam
 
@bane30

markodim će sa ovih sadnica na jesen da bere prvi rod. A zamisli, na sejancu je!!
Dobro bre druze ja ne znam sta sam lose rekao pa da se tako nakacis? Koliko se secam ja sam i hvalio voce na sejancu ali ne moze da se sadi gusto kao na dunji jer u kasnijim godinama krece ludilo od bujnosti. Inace ja bi najvise voleo da posadim tri hiljade stabala na hektar a da je podloga sejanac al koliko sam shvatio ne moze? Prosvetli me?

- - - - - - - - - -

bane dali to znaci da grane treba da budu po 90 stepeni. kako da formiram krosnju ako bi isao sejanac na 2x4mili 3x3.5m?
Ne po 90 stepeni, gledaj da budu oko 60 ako ces vitko vreteno ili nesto njemu slicno.
 
Nemam ni jednu sliku Fetelove na sejancu na razmaku od 1.5 m, doduse u 4. godini, ali povijanjem, pinsiranjem i letnjom rezidbom izgleda bas kako treba,
Puna je roda, samo jos da je ne zezne oprasivanje.
 
A da probate ovako?


ovo mi se svidja dali tako moze i viljamovka na sejancu?
dobio da rezultare zemistla danas. ovako izgledaju:
od 0-30 30-60
pH(u KCI): 5,54 5.28
CaCO3: 0.4 0.4
humus 1.8 1.4
azot 0.11 0.08
AIP2O5 7.5 5.8
AI K2O 18.4 15.9


preporuka stajnjaka od 30t do 50t na dubini od 45cm kana oko 150 kg u drugoj godini i NPK (8:16:24) 700kg

molio bih za vase misljenje :osmeh:
 
A koliko sadnica moze da ide na sejancu kad se sredi bujnost i kako se ona sredjuje, mislim na 6,7,8 godinu?
 
Pa uzmi da ćeš imati razmak sadnje 4x2,5, što je po meni sasvim dobar izbor, računica je 1000 sadnica po ha. Zavisi naravno i od mehanizacije koju poseduješ, uzgojnog oblika, al ovo može da bude neka sredina. Može i da se smanji rastojanje, pa ko voli nek izvoli. Sejanac je dobar jer je zasad dužeg veka, manje je osetljiv na sušu, ne treba naslon. A u vis ideš do 3,5-4m, taman toliko da nemaš zasenjivanje. Ako ti prve grane počinju na 80cm (može i niže, al uzmimo ovu visinu) a gornji spratovi završavaju na 3,5m, dobijaš da kruna ima "radnu visinu" od 2,7m. U toj "šumi" može mnogo plodova da bude, samim tim i mnogo prinosa.
Za V sadnju sejanac mislim da baš i nije pogodan, prednost dati dunji kao podlozi!
markodim je gore naveo mere kojima kontroliše bujnost. Ja bih dodao samo da navodnjavanje i đubrenje treba da bude umereno, tj prema potrebama i bujnost je pod kontrolom!
Rezidba takođe da bude dobra :ppozdrav:
 
moram da vas pitam vas kruskare zasto moja viljamovka koja je na sejancu i stara 6-7 god i koja ima oprasivace fetelovu i santa mariju koje su na b-29 ne radjaju iako su svake godine pune cveta ali ne zavezu plod da znate da ne radja ni santa ni fetelova
 
Evo slika jednog voćnjaka kruške Viljamovke plus oprašivač (pakams), ukupno oko 500 stabala. Podloga divlja kruška, razmak sadnje 4x2.
Ja sam radio rezidbu i druge kosultacije. Voćnjak je u 10-toj godini. U 4 godin prinos je bio oko 10 t, koji se u kasnijim godinama punog plodnošenja kretao između 18-20t.

Sa 500 stabala ubrano je oko 20 t.



Edit: Samo da napomenem da voćnjak ima KPK i da domaćin nije ninačeme štedo od zaštite, đubriva, kristalona idr. Sve je do maksimuma ispoštovano od pomotehnike do zelene rezidbe. Narvno i zato je rezultat ovakav.
 
Nazad
Vrh