Kruška

do malopre vezivao mrezicu,zecovi krenuli da grickaju...ostalo mi jos oko 150 komada,veceras nema mesecine,pa sam ranije prekinuo :cool:
 
ma to je bila popuna proslogodisnjeg zasada,juce sam posadio 15 kom.neke sorte (neka sifra je u pitanju) koju su mi dali u mavm-u umesto santa marije jer je nisu imali i 10kom viljamove,ukupno vocnjak ima oko 350 komada.Ajd`da iskoristim kad sam ovde i pitam,posto nikad nisamm sadio u jesen,a preko 20 godina sam u vocarstvu,vec uvek u rano prolece,da li se i sad krate sadnice posle sadjenja ili da sacekam prolece,buduci da su sadnice I klase i imaju visinu 120cm ?
 
ma to je bila popuna proslogodisnjeg zasada,juce sam posadio 15 kom.neke sorte (neka sifra je u pitanju) koju su mi dali u mavm-u umesto santa marije jer je nisu imali i 10kom viljamove,ukupno vocnjak ima oko 350 komada.Ajd`da iskoristim kad sam ovde i pitam,posto nikad nisamm sadio u jesen,a preko 20 godina sam u vocarstvu,vec uvek u rano prolece,da li se i sad krate sadnice posle sadjenja ili da sacekam prolece,buduci da su sadnice I klase i imaju visinu 120cm ?
Ne pipaj nista moze da se desi da izmrzne
 
Ja sam juce kupio jos 320 kom kruske da posadim jos jednu manju parcelu, ali mi se nikako ne sadi sad s jeseni,
bas zbog proslogodisnjeg mraza i zeceva i srndaca koji jos sad napadaju.
 
Bogami ja sam prosle godine popunio na prolece 10-ak sadnica ni jedna se nije primila! Neznam za vas al ja iskljucivo sadim na jesen, bolja vlaga, cela zima da se ukorene a ne diram nista do marta samo oprskam bakar i vidimo sa na prolece!
 
ОК, Санта Марија као опрашивач али ако се сади само она треба ли јој опрашивач и који?
 
Dobri oprašivači Santa Marie su: Klapov ljubimac, Viljamovka, Passe
Crasane, Gelertova...
 
pozdrav ljudi ne mogu da nađem temu gde čokek priča kako je vršio zaštitu vodom kuvanih kopriva i gde razvodi grane čačkalicama to nemogu da nađem to bih pročitao ako moze neka pomoć unapred hvala
 
Svim kolegama voćarima, a posebno kruškarima želim srećnu i
berićetnu 2013. godinu:ppozdrav:



hvala
samo čestitke pišite u odgovarajuće teme
 
Poslednja izmena od urednika:
pozdrav ljudi ne mogu da nađem temu gde čokek priča kako je vršio zaštitu vodom kuvanih kopriva i gde razvodi grane čačkalicama to nemogu da nađem to bih pročitao ako moze neka pomoć unapred hvala
То са копривом сам чуо лани: у посуду ставиш до пола коприву (уситњену) и додаш раставић па напуниш водом. После неких недељу дана се то усмрди и онда процедиш и прскаш а зашто тачно, не знам. За чачкалице имаш на јутјубу.
Сутра први пут крећем са резидбом а нико ми није показао. Само што сам исчитао на форумима и прегледао на јутјубу. Шта буде биће! Усликаћу нека стабла пре и после "шишања" па да коментаришемо где сам грешио.
 
Сутра први пут крећем са резидбом а нико ми није показао. Само што сам исчитао на форумима и прегледао на јутјубу. Шта буде биће! Усликаћу нека стабла пре и после "шишања" па да коментаришемо где сам грешио.[/QUOTE]

Sa srećom kolega. Ja ću za petnestak dana da krenem u rezanje, a kao i ti neznam mnogo, imam trogodišnje, dvogodišnje i jednogodišnje sadnice, pa se greške eventualno mogu ispraviti.
 
yt1rdi našo sam na forumu ovde sve tema đubrenje.samo još nešto vidim il sam ja tako razumeo da ja ti i aca123 nemamo pojma o orezivanju a vi se igrate svojim voćnacima.nemojte da mi zamerite ja svojim voćnakom se nebi igrao,bolje nikakvo orezivanje,nego loše orezano .kad sam podigo voćnak doveo sam čoveka da vidi itd pitao me je kakav hoćeš voćnjak ja sam mu odgovorio kakav bi ti voleo da imaš.ja od bukvu nevidim šumu.voćnjak se formira do 3god.ja sam svestan svoje nesvesti pa mozda i pitam neko glupo pitanje voćarsto je za mene izmišljavanje tople vode,pa se baš i neopuštam u komentari jer neznam,ali zato pratim svoj voćnjak.momci srećno vam bilo.
 
Ima čovek talenat i nema strah vidi se :D nisam iskusan ali mislim da je ovo OK, možda ove dugačke što su se savile na dole možeš još malo, ne vide se pupoljci sa slike, da ne ostaneš bez ploda...nek kaže neko iskusniji, hteo sam više da te podržim nego da iznosim stručno mišljenje jer stručan nisam , ali mislim da nije loše. Nek se nešto i zezneš jednu godinu, prateći šta se dešava ove godine ćeš naučiti za sledeću, ako već nema ko da ti pokaže na terenu :ppozdrav:
 
YT1RDI uklavnom dobro si orezao od onoga što si imao. Najveću grešku si napravio prve dve godine odnosno ostavio si dve sprovodnice i nisi formirao prve nosače tj izgubio si ih. Prvo treba da se odlučiš za koji uzgojni obik ćeš da formiraš kruške. Preporuka vitko vreteno, a evo i kako se formira prve dve godine http://poljoinfo.com/showthread.php...-GUSTOM-ZASADU&p=634643&viewfull=1#post634643.

evo šta si još mogao da uradiš na voćkama od onoga što si imao.



da ostaviš po koji čep (zaokružio sam na slici), jer treba misliti i na zamjenu grana odnosno podmalđivanje voćke.

a na drugoj slici mogao si ostaviti koji jednogodišnji mladar koji češ saviti na 90 stepeni od sprovadnice. Savianje ovih mladara donosi dogodine rod jer će savijanje imati za posledicu obrastanje rodnim pupovima. Mogao si još dole izbaciti onu granu jer je previše nisaka, smeta će ti. Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Sledeće sedmice idem u rezidbu jednog voćnjaka kruške viljamovke u 10 godini, pa ću gledati da napravim koju fotku koju ću okčiti.
 
Najveću grešku si napravio prve dve godine odnosno ostavio si dve sprovodnice i nisi formirao prve nosače tj izgubio si ih.
da ostaviš po koji čep (zaokružio sam na slici), jer treba misliti i na zamjenu grana odnosno podmalđivanje voćke.
a na drugoj slici mogao si ostaviti koji jednogodišnji mladar koji češ saviti na 90 stepeni od sprovadnice. Savianje ovih mladara donosi dogodine rod jer će savijanje imati za posledicu obrastanje rodnim pupovima. Mogao si još dole izbaciti onu granu jer je previše nisaka, smeta će ti..

Тако сам затекао воћњак, очито нестручно вођен. Кад су спроводнице у питању негде сам уклањао скроз дупле, негде сам их скраћивао на пола да остане само једна. Ниске гране су ми сметале да прођем мотокултиватором зато сам их у већини скидао ал' сам по негде и оставио јер су прошле године биле пуне. Што се тиче остављања једногодишњих младара то ми баш није јасно како да препознам шта да оставим. Обзиром да сам орезао само 70 ком. што је мање од 10% (трошио сам у просеку 5мин. по стаблу), имам форе да променим начин даљег резања. Ево сад киша не да да се ради па рачунам да ћу до краја месеца завршити.
 
Што се тиче остављања једногодишњих младара то ми баш није јасно како да препознам шта да оставим.

Bilo kakav mladar (ljetorast, vodopiju), ostavljaš ga na mjestima gdje je prazan prostor, odnosno gde nema grana, pokazao sam ti na slikama. Ostavljaš samo one ljetoraste koje izbijaju iz sprovodnice ili eventualno koji su blizu sprovodnice, obavezno ih povijaš. Izrođene grane nikad nemoj sjeći do kraja (do sprovodnice), ostavi čep tj 4-5 cm odsjeci od sprovodnice. Tu će izbiti ljetorast kojeg ćemo kasnije poviti i time izbjeći ogljevanje stabla. Čep se ne ostavlja samo na vrhu stabla jer tu uvjek imamo puno ljetorasta.
 
Bilo kakav mladar (ljetorast, vodopiju), Izrođene grane nikad nemoj sjeći do kraja (do sprovodnice), ostavi čep tj 4-5 cm odsjeci od sprovodnice.
Значи за ову годину сам зезнуо 70 стабала. Све сам те водопије поскидао осим једне на врху коју сам прекраћивао на пола. Чепове исто нисам остављао већ сам секао и неке које су оставили прошле године. Ваљда ће то да зацели ал' ћу под хитно то да опрскам бакром да се не инфицира (ако већ није). Можда би то требало опредељивати и остављати код зелене резидбе?
 
Nazad
Vrh