Kruška

ma neka sadi sad i nek menja sad,na duge staze porast se neprimećuje imam dva reda trebaju mi slube dok u ova tre mogu da kazem savijam orezujem...godina je mnogo da se izgubi.posadi i jagode da iskoristiš zemlju one se i preporučuju ti moraš,pa moraš da odrzavaš bar uzni neku paru,ja sam te greške pravio nemoj i ti a to ti je kad se uvatiš sa nastučni ljudi,jer neko pomisli da sam mlad majmun i treba da se šricam.znači stručan čovek i upoređuj s nama na forum i videćeš ko koliko zna.mi jesmo aktivni na forumu ali nemora da znači i da smo kompetentni
 
Ok, al neostavlja mi se za jesen vec je to onda razlika tri godine od ovi sad i posađenih .
 
Kolege, šta mislite da li je pametno posaditi lubenice između redova, inače kruške su jesenas posađene?
 
Pozdrav svima!
Koliko je pametno ili ne...neznam, ali ja tovarim sve živo oko posađenih mladih voćki...pa nek se guraju!Ovu površinu 100x15m sam koristio za povrće, i polako sadim drva, al uporedo i razne kulture povrća...pa dok se voće ne razgrana šibam šta god uspeva.
Možda u globalu i gubim, ali proizvedem toliki plus, i sve za domaćinstvo da sam ja prezadovoljan.
evo jedne fotke od 2008, vide se krateri od posijanih ludaja...a i sad je sve popunjeno ispod, bez obzira što su drva velika.Jest malo zeznuto oko zaštite, ali šta ćeš...dok ima svetlosti nek ide.
Kako god okreneš, korov i trava će da raste...pa bolje nešto pametnije i korisnije da bude tu ispod, ako imaš vremena i volje za obrađivanje istih!


pozzz joe!
 
I dobro ih zalij, da izbije vazduh iz rupe i što pre posadi da ih okači još neka kiša ili sneg.
 
Za svako voće, kad krene leto pa nadalje nikako, jer može da se desi da voćka raste li raste i nespremna dočeka zimu, ne uđe u stane mirovanja na vreme.
 
Posadio sam 01.12.2012. 870 viljamovki, 50 butire, 50 santa marie u Levču. Do kada nije kasno sa zimskim prskanjem i šta prskati. Hvala
 
Dok ne nabubre pupoljci, plavim uljem. Čitao sam negde da je kruškina vaš ovih dana počela da poleže jaja, ne znam šta protiv toga raditi, sigurno je plavo ulje dobro i za to.
 
http://zemlja.rs/kruska-takusa/

kru%C5%A1ka-taku%C5%A1a.jpg


Takuša je stara sorta kruške, nepoznatog porekla. U našoj zemlji sporadično se gaji, pretežno u Zapadnoj Srbiji, i to su uglavnom se sreću stara stabla. Redovno rađa i dugovečna je. Stabla ove sorte mogu da žive i 200 godina. Redovno i obilno rađa i u skromnim uslovima, bez velike nege. U povoljnim godinama prinos po jednom stablu može biti i od 200 do 400 kg. Drvo je bujno, kruna široko piramidalna i retka. U visinu može da poraste i 20 m, a prečnik krune dostiže i do 10 m. Ima veliki ugao grananja. Rađa na kratkim i dugim granama.

Plod je sitan, čigrastog oblika, na srednje dugoj peteljci. Pokožica je žuta sa zelenim nijansama, na sunčanoj strani prelivena bledim rumenilom. Meso je belo, sočno, pomalo oporo vinastog ukusa sa slabom aromom. Sazreva krajem oktobra. U skladištu se može čuvati 3 do 4 nedelje. Nakon toga meso počinje da gnjili. Plod izdržava dobro transport posle berbe.
Takuša je sorta otporna na mraz, kako drvo, tako i cvet. Dobro uspeva na strmim terenima, suvim, kao i zaledinjenim zemljštima. Otporna je na veliki broj bolesti i štetočina, pa se zbog toga preporučuje za gajenje u organskoj proizvodnji. Može se gajiti na nadmorskim visinama od 700 do 1000 m. Plod takuše se koristi u svežem stanju.Može se koristiti za sušenje, pravljenje sokova i marmelade. Takušu su u ishrani koristili i stari Sloveni praveći od nje ćuveno staroslovensko piće „vodnjiku“. (zdravasrbija.com)
 
Јунска лепотица већ отворила пупољке. Не да ми га је дала по гасу. Одјурим да видим Санта Марију и Виљамовку ал' на срећу још спавају.
 
Ja imam samo tri stabla, jedno viljamovke i dva santa marije, nisu se otvorili ali su nabubrili, naročito na krajevima grana.
 
После данашњег сунца Јунска лепотица ушла у фазу мишјих ушију. Сутра треће прскање. Санта Марија за 24 ч. из фазе мировања прешла у бубрење. Сута друго прскање.
 
Nazad
Vrh