Kruška

Можда би то требало опредељивати и остављати код зелене резидбе?

Da ostavljaj samo blizu sprovodnice i na sprovodnici i ako možeš pomataj ih dok su još zelene u toku ljeta, a na vruhu slobodno uklanjaj i daleko od sprovodnice.
A sad možeš da uradiš samo rovašenje odnosno da uzmeš makaze ili testericu i zarežeš malo stabla tako da presiječeš samo koru i 1-2 mm debla. To radi uglavnom iznad pupova. Ovo uradi pred kretanje vegetacije tamo negdje u martu. Evo obiležio sam na slici.



Kad dobiješ grane na ovim mjestima i kad narastu gledaj da ukloniš kroz 2-3 godine ovu drugu desno sprovodnicu, samo će ti smetati.
 
Pa tu granu desno je trebalo sada izbaciti, vidiš da je dosta jača u odnosu na tu centralnu, te ona nema šta da traži tu!
 
...može i to, ali ja bi pusto da rodi bar još jednu godinu, dok se na drugoj sprovodnici ne formiraju grane.
 
Pratim forum dugo, vec sam se prestavio imam voćnjak kruška viljamovka 300 kom 40 santa marije 40 dunja voćnjak je u trećoj godini. Sad bi trebao da namirim jedno 40 kruski nesto izmrzlo nesto istanjerano nije se pazilo .Interesuje me dal je bolje da kupim sadnice koje su sa grančicama ili samo štapovi .Rasadničar kaže da su jednogodišnje sadnice i jedne i druge samo te sa grančicama su kalemljene na dunji i imaju jači korjen a ove samo stap su na sejancu i imaju loši korjen .Moje sadnice su na sejancu pa sam mislijo da posadim ove na dunj brze bi stigle ove posađene . Interesuje me vase misljenje . Unaprijed hvala
 
Poslednja izmena:
Posadi na sejancu,u kasnijim godinama nece ti biti iste velicine ako budu na dunji.
 
Poslednja izmena:
kruske-2013-001.jpg


- - - - - - - - - -

kruske-2013-001.jpg


- - - - - - - - - -

kruske-2013-003.jpg


- - - - - - - - - -

kruske-2013-004.jpg


- - - - - - - - - -

kruske-2013-002.jpg
 
Hvala, a jel samo razlika u bujnosti na sejancu il dunja.
 
Poslednja izmena:
Sadnice na sejancu uvek imaju bolji koren, on je osovinski, to mu je prirodna karakteristika. Samim tim, veća je bujnost na ovoj podlizi u odnosu na dunju.
@vladale.rs
ti si baš vredan bio, lepo izgleda posle korekcije!
 
FruitBoy pitaanje posto planiram da pored viljamovki posadim i šljivu,pa me interesuje jel moram odvajat red od reda vise od 4metra il moze jednostavno da samo drugi red bude šljiva.Pošto je vilamovka sađena 4 X 2,5 smijem li tako sadit i šljivu planirao sam čačanku rodnu.
 
Pa odvoji malo, nek ti bude jedno 6 m udaljeno. Ipak kruška i šljiva nemaju isti program zaštite, samim tim ne prskaju se istim preparatima, karence su različite i sl. Uglavnom, to je možda i glavni razllog. Pozdrav
 
hvala fruti.ne vezano za mene al vezano za tebe trebao bi češće da se javljaš imaš ti šta da kazeš,dal je do tebe ili zbog fakulteta tvoje znanje neznam
 
Fakultet, praksa, želja za napretkom! :)
Nemam uvek priliku da se prijavim ovde, pa zato nisam redovan sa komentarima. A i ne mogu uvek dati odgovor, jer ima nekih stvari koje možda ne znam!
 
ja sam novi clan imam svoje vocnjake potrudiuse da ucestvujemu ovakvim razgovorima nemogu sve da nadjem odma
 
da se pohvalim danas sam menjao konopce iskidane od vetra... i vratio voćnjak ured a mene je vetar izbušio još nemogu da se tgrejem
 
LJudi dal je rano da orezujem kriške viljamovke čovjek koji mi to radi predlaže mi sad pošto posle on nemože . On orezivanja ima mnogo ima svoj voćnjak tri hiljade komada pa kad to zavrsi onda će moć meni a to može bit kasno. Ja sam amater u tom poslu moje kruške su u trećoj godini sađene 22,11,2010 godini.
 
pa sad mu trebav pare,i ja sam početnik i meni je moj čovek reko da sačekam da izađe februar u svakom slučaju poslušaćuga
 
Plašim se hladnog vremena prošle godine je 15.2 pao snijeg i bilo minus dvadesetsedam i moje je mišljenje da čekam mislim da nije kasno ni sam kraj februar pa o početak marta . Prosle godine mi je izmrzlo par sadnica .
 
Ok,a do kad mi nije kasno da posadim jedno 30 kom viljamovke to bi namirivao sadnice koje su mi izmrzle prošle godine i to da čekam da prođe februar , neće bit kasno početkom marta.
 
Tako kasno posađene sadnice će slabije napredovati nego posađene u jesen...i stalno će zaostajati. U neku ruku bolje ti da sadiš sledeću jesen, gledano na duži period, bolji će porast imati nego ove koje bi sada posadio. Ali ne mora da znači, ima tu puno uslova, gledaj dobro ih zalij u dva tri navrata, da iz rupe izađe vazduh i zemlja se dobro zalepi na žilice korena.
 
Nazad
Vrh