Kruška

Не изгледају ми баш као ове ваши. Ваши су обично са доње стране листа. Ово су црне тачке са горње стране листа и нису биле залијепљене. Ове одрасле бубе сам виђао у сувој грани јабуке коју сам прошле године осушио бакром. Сликаћу сутра па ћу показати. А не изгледају баш као крпељи, нешто другачији су, немАЈУ ИСТЕ НОГЕ, а мене крпељи често уједају па ми све личи на њих.
 
Braćala, a da ti to slikaš pa okačiš? :)
Ili priupitaj google, kucni šta misliš da je pa pogledaj slike, ja tako uvek radim...evo i za pojam "lisni mineri" google izbaci dosta slika pa pogledaj..
 
ovo lici na grinju siskaricu,u vinogradima je suzbijamo sumporom,u svako prskanje ubacimo oko 1kg na 330l vode.Akaricidi su previse skupi i slab efekat jer se ona javlja na pojedinacnim cokotima(stablima).......nisam se jos uklopio u nacin odgovaranja,ovo se odnosi na sliku lista sa prethodne strane gde su izbocine crvenkaste boje......LAJBI od 07.04.12.inace sumpor je fungicid koji ispoljava i akaricidno svojstvo..!
 
Poslednja izmena:
deluje mi kao Diplocarpon rosae (crna pegavost ruza) na krusci pocetni stadijum, ako nije jedino izboceno jer se ne vidi bas najbolje na slici pa mozda bude i neki insekt. Imas aktivnu materiju miklobutanil bas za tu bolest a pokrivas krusku ujedno i za Venturiu.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
I ja mislim da je izmet od te "sedefaste bube" (ne znam joj ime), ali nisam primetio da ona jede lisce.
Kod mene je kruska oplodjena sasvim zadovoljavajuce (cak i Fetelova) s obzirom da je u vreme cvetanja bilo kisovito vreme.
Kruskine buve za sada ima vrlo malo tek po neki imago i po neka larva tako da ce ovih dana dobiti Neki insekticid (Harpun ili Nurel d) uz dodatak mineralnog ulja.
 
Pozdrav.Imam jedno pitanje.
Jel zna neko dali moze negde da se nadje kruska ovde kod mene nazvana "projnaca"?Neznam joj drugi naziv.
Meni je najomiljenija kruska i prosto je obozavam.Imao sam jedno drvo koje je na sebi imalo nju i mislim kaludjerku,al se granje sa njom osusile(prematoro je stablo) pre nogo sto sam stigao da je kalemim.
Mogu samo jos da dam neke povrsne odlike ploda.Mislim da spada u krupnije sorte,plod je izrazito suv,recimo kao dinja zasedaca,zato su je valjda i nazvali projnaca,zbog takve odlike ploda,nije preterano slata,al daleko od toga da nije slatka uopste, i nema onu jaku aromu kruske kakvu ima kaludjerka i slicne kruske.Nemogu da se setim tacno oblika jer odavno se osusila,al mislim da je nekako vise zelenkasta i ima neravnu koru,znaci ne glatku(cini mi se).Kora grane na kojoj ona raste se razlikuje od drugih krusaka,nekako dodje sitnija,sa manje brazda,mislim kada omatori,posto je takvu ja i pamtim.Maldu znaci nisam video.
Toliko pozdrav
 
Čoveče, ne samo da su mi sve kajsije opale, pa i dalje po malo otpadaju, nego danas vidim otpale mi kruške :D

Imam jedno stablo samo viljamovke, treća četvrta godina otprilike i imalo je 10ak plodića, kad danas da vidim jedva 5 ostalo...u čemu je bre više fazon...prskao sam ih za moniliju laxa, pa u precvetavanju sa insekticidom, evo danas za list i insekticid još jednom pomislih, kad posle prskanja vidim da su otpale...dal su otpale pre ili za vreme prskanja ne znam...nemoguće da sam ih oduvao tek tako..
 
Ma kakvi oduvao. Nema to veze ni sa insekticidima ni fungicidima. Jednostavno, mraz, hladno vrijeme, stres.
Svake godine kruška odbacuje masu plodova upravo iz tih razloga, tj. stresa. A češći uzroci stresa su veliki procenat odmetanja a slaba prihrana, pa u jednom momentu jednostavno se saspe. Treba navodnjavati od početka vegetacije, tačniji da budem od odmetanja u kombinaciji s prihranom pa se umanji procenat odbacivanja.

Kažu da je kruška baš osjetljiva na nedostatak hrane u tom periodu.
 
Ja sam nju jesenas presađivao jer su je moji posadili na najgluplje moguće mesto pa sam se bojao dal će da se primi uopšte jer je stara 3 ili 4 godine...pri sadnji sam stavo 15-15-15, posle dva puta po šaku KANa, zalivao jedino nisam jer mi je na kraju placa pa nije zgodno, ali vala padalo je baš dosta kiše...i što sad baš da otpadne...u stvari, otpala je u istoj fazi kad i kajsija, a to je kad plodovi krenu da se značajno uvećavaju, samo što ona kreće dosta posle kajsije pa nije otpala tih dana kad i kajsija, nego kasnije. Isto kao na kajsiji, krupni plodovi su preživeli, mada na kajsiji evo i oni po neki otpada, tako da pitaj boga šta će biti sa ovom kruškom, hoću li ja zube zariti u nju ove godine :D
 
Pa neujednačenost plodova kao i u šljive, pa se saspe kad je veličine klikera. Uh ljepotica tu prednjači, ali bez obzira na to prinos joj je odličan.
 
Čoveče, ne samo da su mi sve kajsije opale, pa i dalje po malo otpadaju, nego danas vidim otpale mi kruške :D

Imam jedno stablo samo viljamovke, treća četvrta godina otprilike i imalo je 10ak plodića, kad danas da vidim jedva 5 ostalo...u čemu je bre više fazon...prskao sam ih za moniliju laxa, pa u precvetavanju sa insekticidom, evo danas za list i insekticid još jednom pomislih, kad posle prskanja vidim da su otpale...dal su otpale pre ili za vreme prskanja ne znam...nemoguće da sam ih oduvao tek tako..

zasto si viljamovku prskao protiv monilie lakse kad ne napada ona jabucasto voce?


 
Poslednja izmena od urednika:
Čoveče, ne samo da su mi sve kajsije opale, pa i dalje po malo otpadaju, nego danas vidim otpale mi kruške :D

Imam jedno stablo samo viljamovke, treća četvrta godina otprilike i imalo je 10ak plodića, kad danas da vidim jedva 5 ostalo...u čemu je bre više fazon...prskao sam ih za moniliju laxa, pa u precvetavanju sa insekticidom, evo danas za list i insekticid još jednom pomislih, kad posle prskanja vidim da su otpale...dal su otpale pre ili za vreme prskanja ne znam...nemoguće da sam ih oduvao tek tako..

Dobro ti je fitomedicinar rekao vezano za Moniliju laxa.

Jedan od najvećih faktora koji utječu na zametanje plodova kod kruške je kondicijsko stanje voćke. Voćka mora biti adekvatno ishranjena i to počevši od prethodne godine, a ne sa gnojidbom ić samo u samoj cvatnji. Jasno da gnojidba (mineralna i folijarna) u cvatnji pomaže voćki, no nemože ići samo tada, već u kombinaciji sa prošlogodišnjom gnojidbom. No i tada dolazi do odbacivanja plodova. Neću ulazit u detalje što se događa i zašto otpada već ću reć što sam ja koristio prošle godine i imao odličan prinos kruške bez opadanja malih plodova. Ove godine sam to isto napravio, al je mraz napravio svoje pa onda nemam nikakvih rezulatata. Koristio sam reglator rasta AF 96 od talijanske firme L. Gobbi. Vrijeme primjene je kada je 10-30 % cijetova otvoreno u količini od 100-120 ml/hl. Poželjno je dodati i nekakav stimulator rasta (npr. Goemar bm 86) i folijarno gnojivo na bazi Bora. Jedan član foruma nam može nešto više reći o primjeni regulatora rasta i boljem zametanju plodova. Nadam se da će pročitat ovaj post pa nacifrat još koju po tom pitanju.
 
ma prskao sam je jer je to jedno malo stablo pored kajsija, pa kad sam prskao kajsije samo na sekund uperim top i ka njoj i gotovo :D

koje je vreme došlo, čitava nauka da bi kod kuće imao koju krušku da pozobaš..eno kod moje jedne stare rođake, kruška veća nego kajsije kad se ne orezuju, grane na sve strane, nit gnoji nit prska pa ne zna šta će sa kruškama, naravno ima tu neujednačenih plodova, bude neki crv vamo tamo al za kod kuće jesti milinče :)
 
Октопод,
много значи и на чему је крушка калемљена. За домаћу употребу отпорнија је крушка калемљена на дивљој крушци. На дуњи је било случајева да извале неорезане крушке.
 
Nazad
Vrh