Kruška

zasad sam:) pratim ispod lista, ali list mi se uvrce radi drugog razloga, vjerovatno grinja eyrophyes pyri. To mi je problem ove godine..sada sam pošpricao galminom pa cemo vidjeti, on je ujedno i akaricid pa se nadam nekom efektu. Ali razmišljam da sledece godine polako nekoga uzmem. Sad kopam akumulaciju i pravit cu hladnjacu, pa nemam bas vremena o tome razmišljati. Inače hemiju uzimam naveliko od turaka, valjda su kvalitetni, koriste ju mnogo veci vocari od mene..
 
Nece to tako ici. Nijje to ni mala povrsina. Dobro razmisli jesi li sa svojim znanjem i iskustvom spreman za tog posla. Ispravka gresaka je uvijek vrlo skupa.
 
Kopao danas rupu cc 50 cm nema vode,zalio svaku krušku sa 40 l vode +fe+basfoliar. Ima jako puno rupa od miševa tako da je cinkfosfid bio na programu. Nisam slikao::lose::
 
Predpostavio sam,kako da rešim to? Ima li leka da se oporave?

- - - - - - - - - -

Odlučio sam dok sam radio da uništim travu tj da vratim frezu i motiku ,kada nije bilo zatravljeno nisam imao problema.
 
Kod mene su u drugoj godini i u proseku imaju po 3-4 komada na viljamovki jer sam je sadio dvaput kalemljenu. Inace sve su na Ba29 a ph ni je oko 7. E sad santa marija je u fulu dobila boju i tera izdanke ludilo a karmen i viljamovka neke su ok a neke bledunjave mada stizu i te. Prihranjivao sam folijarno i opet cu pa me interesuje koji moze biti razlog tome? Mozda santa marija ranije krece i zri?
 
Ako si pre toga izmerio pH same vode i ako je ona neutralna [7], a ako je boja vise ka 8 onda je pH bar 7,5 sto je puno za MA i MC podlogu za BA ti ne znam reci jer je meni na 7,2 i sad su mi sadnice u prvoj godini.
Mada mislim da dosta zavisi i koja je plemkinja jer ove na MA neke zute neke ne.
 
Usput, jel' ostala kruska? Kakav je rod?
Sad se vec vidi.

Evo , ako ja smem da se uključim sa mojih nekoliko krušaka ( ukupno 11, a znam koje su vilje ostale ne znam imena ...ima i jedna crvene kore, pretpostavljam karmen). Vilje su lepo ponele ima solidno dosta roda, tjt. mnogo više nego ranijih godina....Zašto? Pa zato što sam ove godine počeo sa zaštitom ( dva prskanja uljem i dva u cvetu te još jedno pre nekoliko dana protiv grinja i plamenjače, te pepelnice).
Ostale, vrlo malo ploda ( imam dva stabla, one krupne tvrde ko kamen, one nisu rodile, a bilo puno cveta). E sa onom crvenom imam problema...kao da se suši...mislim olistala , ali nekako retko i stalno stršljenovi i neke zelene bube velike kao nokat ...sišu nešto na granama...a ništa se ne vidi, kao smola i sl.
Inače stare su dvadesetak godina ( ima jedna vilja koju sam ja zasadio pre pet godina) i koliko mogu da zaključim sve su na dunji ( po kržljavom rastu) sem one crvene (pretpostavljam) koja je jako veliko drvo.
 
Ako si pre toga izmerio pH same vode i ako je ona neutralna [7], a ako je boja vise ka 8 onda je pH bar 7,5 sto je puno za MA i MC podlogu za BA ti ne znam reci jer je meni na 7,2 i sad su mi sadnice u prvoj godini.
Mada mislim da dosta zavisi i koja je plemkinja jer ove na MA neke zute neke ne.
Pisao sam ranije da ne znam koja je podloga.
A ovo sam našao na netu i ako je tačno onda bi mogao biti jedan od uzroka mog problema.
Od reakcije zemljišnog rastvora zavisi rastvorljivost mnogih jedinjenja, pa prema tome imogućnost pojavljivanja pojedinih hranjivih elemenata u rastvoru, što ima direktnog uticaja namogućnost njihovog usvajanja od strane biljaka. Tako npr. rastvorljivost gvožña i mangana pripH vrednosti većoj od 8 naglo se smanjuje, fosfati magnezijuma i kalcijuma u alkalnoj sredinismanjuju svoju rastvorljivost, a sa zakišeljavanjem povećavaju.
 
Nazad
Vrh