Kruška

Ja bih, ipak, iskopao rupu dubine 40 cm. Blizu tih vocki. Pa tek onda razmisljao o ostalim stvarima.
 
Ok ,ovih dana kopam.
Ovo je slika iz bašte br.2 ista je situacija,namerno sam slikao pored jabuke da se vidi boja.Da napomenem ova bašta nije ni jednom prskana ove godine,koristim je za lične potrebe moje porodice,dok je bašta br 1 redovno štićena.
20150517190346.jpg

Ovaj ogrozd(piska) tera nenormalno i rađa redovno i obilno,bez ikakve zaštite,rezidbe i đubrenja zadnjih par godina.
Trešnju nisam ni jednu uspeo zapatiti krene odlično vegetacija onda jednostavno stane i osuši se ista stvar i sa breskvom.
20150517190706.jpg

Inače ovo je ujedno i eksperimentalna bašta sa svakakvim voćem i tu se probava svakakva rezidba.
 
Iskopaj rupu, ako nema vode da se cedi u rupi - poprskaj krusku sa helatnim [biljci usvojiv oblik gvozdja] gvozdjem - verovatno ti je pH veci od 7 pa je problem dunji [podloga kruske] da usvaja gvozdje - krecnjak menja pH zemlje u bazno [iznad 7]
E sad procitah ako ti se tresnja susi svaka onda ce pre biti problem sa visokim nivoom podzemnih voda, koren tresnje ne podnosi plavljenje.
 
Po tebi znaci da nas stotine vocara na mnogo ha nismo primenjivali adekvatnu prihranu azotom ili smo preterivali,smesan zakljucak.
Smijesan ili ne, ishrana je jedan od kljucnih problema proizvodnje vecine sorti kruske. Bas tako. Stotine vocara fulaju kolicine i vrijeme primjene djubriva. Isto kao sto fulaju vrijeme i doze pesticida. O "adekvatnoj " primjeni, da i ne govorim.
 
Mravi na Kruški

Imam dvogodišnje i jednu jednogodišnju krušku ove godine su mi baš lepo uznapredovale. Izvršio sam prskanje tokom aprila protiv Kruškine buve i protiv listojeda-sa kojima sam imao problema prošle godine. I to sam rešio. Međutim, sada već neko vreme mi se mravi gomilaju na stabljikama ispod lišća u velikom broju. Nisam do sada video nikakve insekte osim njih, kažu da nikada mravi ne idu ako nema i nekih drugih insekata tipa vaši ili nešto slično. Sada sam primetio da mi neki izdanci mladi listići propadaju, a kao da i mlado lišće nešto nagriza.
Ima li neko ideju zašto mi se pojavljuju mravi i kako da se ih se rešim ako imaju negativne posledice.
 
Najverovatnije je kruskina buva ,mravi se hrane mednom rosom koju izlucuje kruskina buva , samo spartaju po stablu gore dole , pogledaj ti to malo bolje , a sto se samih mrava tice ,kolilo sam ja upoznat nisu stetni po stablo ,tako da ako su samo mravi u pitanju (a siguran sam da su tu zbog kruskine buve) nema cega da se plasis ,ali opet ponavljam gde je buva tu su i mravi
 
Izguglaj malo slike kruskine buve ,sve ce ti biti jasnije ,postoji vise faza nje i razlika u izgledu ..

Galmin koristim samo u zimskom tretmanu u punoj dozi ,znaci pred pocetak vegetacije , sa bakrom, a kasnije u toku vegetacije ga mesam sa insekticidima na bazi abamektina ,ali u dozi od 0.25-0.30% ne vise od toga
 
Zamena za galmin su druga ulja ,eos ,letol .. A od drugih insekticida se koriste abamektini (armada, abastate.. ) movento ,noviji proizvod za buvu .. Neki od isekticida koji se koriste u fazi mirovanja vegetacije.. Nisam strucan da dam savet , uglavnom imam kruskinu buvu u vocnjaku,ali se trudim da je drzim pod kontrolom , borba sa njom je zajebana i po meni dosta nedefinisana , svako ima neki svoj savet ,predlog ..
 
Ја сам нашао да је крушкина бува црно-смеђа, а ваши могу бити црне. Ситне су и без повећала не видим јасну разлику. Стабло се једнако црни и медна роса точи и код бува и вашију. Мислио сам да постоји нека јасна разлика. Ја разумијем кад се неко јави да хоће да сади хектар крушке па жели да добије све "сажвакано", а чланови му кажу прочитај и претражи све написано. Али, мене на 15 комада није срамота да тражим готов одговор. Одрасле крушкине буве сам виђао и јасно их разликујем од одраслих вашију.
 
Nazad
Vrh