Krov

Učlanjen(a)
21 Avg 2010
Poruka
4.092
Lokacija
Zemun / Novo Selo
Gledao sam na građevinskim forumima ali pošto je i ovaj naš međunarodni te ima ljudi iz svih krajeva, pitaću i ovde da li neko poseduje objekat sa krovom od trske? Da li ste zadovoljni tom pokrivkom? Za one koji nemaju, evo par slika pa mi recite kako vam se čini:





( fotografije pozajmljene sa portala http://www.livicon.hr )

Posebno molim iskusne da mi ukažete na sve nedostatke ovakvog rešenja, hvala unapred. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
U mom kraju su kuće prije bile pokrivene šopom (ražena slama) i svi stariji ljudi koji se toga sjećaju pa i moj otac koji nije tako star ::namigivanje:: govore da je to bilo super. Vjerujem da je i sa trskom isto tako, pogotovo kad je složena ovako debelo :D
 
I meni se činilo da je slama u pitanju a onda su me uputili na par linkova o trsci jer se pokazala kao još bolje rešenje u odnosu na slamu. :cao:
 
Ja sam radio nekoliko objekata pokrivenih trskom. Pokrivali majstori iz Belog Blata.

Ne znam da ima neke loše strane osim možda cene, pre neku godinu je bila 20-25 evra kvadrat.
Trajnost je blizu crepa, manja težina pokrivača, manja krovna konstrukcija, izuzetan izolator i izgleda boli glava...

Izmeni naslov "krov od trske" možda se i javi neko iz Belog Blata.
 
Prelistao sam već izvođače, odavde, preko hr, do britanije i irske. Jeste nešto skuplje ali čini mi se kao prava stvar, ali što više mišljenja i saveta, to bolje.

Našao sam i malo slika krovova od kamenih škriljaca i drvene šindre pa stavljam (možda se nekom više dopadnu ):

 
Poslednja izmena od urednika:
Ima jedna kuca na Fruskoj gori , iz pravca Iriskog venaca ka Ns , na desnoj strani u brdu. Ta kuca je napravljena pre 90 te i jos uvek ima isti krov . Dosta kuca se po Madjarskoj rade sa trscanim krovom , sigurno je bolji izolator u odnosu na kamene pokrivace :)
 
Sve je lepo samo je pitanje na čega se greješ? Malo se sklon paljenju ukoliko je grejanje na čvrsto gorivo.
 
Kažu da boljeg izolatora od trščanog krova nema. Što se tiče protivpožarne zaštite, mora se voditi malo više računa, recimo, glavni elektrokabal bi morao da bude ukopan, za gromobran ne znam kako bi se to rešilo a pogledajte slike krovova po engleskoj i irskoj, ne obraćaju mnogo pažnje na odžak (nije im to baš pametno ali izgleda ekstra):

 
Poslednja izmena od urednika:
Postoje protivpožarni premazi za trsku tako da to nije problem a gromobran mi nije pao na pamet, kako ga pričvrstiti osim na dimnjak.
Ovi su se baš zaigrali...
58fa2c108442298[img]
 
Interesantan materijal. Još uvek skup za naše uslove... ali ako je u pitanju pokrivanje neke pomoćne zgrade, vikend kućice ili silčno... uz malu pomoć prijatelja može se izvesti da to bude kudikamo jeftinije. Mislim otprilike - otići negde uz reku gde ima trske, naseći, prosušiti, pa polako... e, sad ne znam kako ide to slaganje, sigurno ima neki poseban sistem kako se slaže, vezuje. Ali eto, za pokrivanje nekog manjeg objekta što da ne. Na kraju krajeva probati kako to ide pa videti. To bi onda bilo mnogo manje nego da plaćaš majstore. Dobar je i onaj kameni krov... ma sve je dobro samo kad ima. Video sam na netu i slamnate kuće (od balirane slame, pa mazane ilovačom itd...) Eto jeftine kombinacije - slama i trska.
 
Камени кров осим што лепо изгледа и дуго траје није добар. у мом селу је до јесенас била једна кућа са каменим кровом. Кров је много тежак, има велико преклапање, слаб топлотни изолатор, ретки су мајстори који знају да га раде. Кровови од сламе су одлични изолатори, од шавара још дуже трају и у њих не улазе штеточине и птице а могу се урадити за џабе. само су опасни због пожара.
 
Nije to toliko opasno, već su napravljena istraživanja za kuće od bala slame koja se pakazala odlična, čak bolja od drvenih kuća. Stvar je u nabijenosti materijala, recimo telefonski imenik ne možeš tako lako da zapališ ali nekoliko strana iščupanih iz njega začas planu.
 
Mirko67 i dzinik hvala na odgovorima. Da, vrlo lepo izgleda kameni krov ali sam znao da je skup.
Kosjerac, ako je ovo slikano na privatnom imanju, možda nam možeš reći cenu izgradnje ovog kamenog krova.
Kad već pišemo o krovovima da dodam: ja bih najradije sklepao nekakvu brvnaru negde na planini. Ko ima svoju šumu
i dovoljno vremena - samo treba malo volje (a i malo znanja ne bi škodilo...) Nove brvnare su 5000 evra, i to one najmanje.
Ja sam nešto računao: za te pare može da se kupi i plac i materijal (grede, daske, crep... )i da se sve završi kompletno.
Dva-tri čoveka i polako bez žurbe. Još lakše bi bilo sa kućom od slame. Ima na netu kako se pravi takva kuća. Mislim da
su Nemci već uveli i sertifikat za kuće od slame - odnosno u pravnom i drugom smislu smatraju ih ravnopravnim
sa kućama od uobičajenih materijala (cigla, blok, montažna...) Ali za planinu je ipak tvrdi zid od cigle i kamena ili deblja brvnara (šta zna međed šta je po' metra slame i trske)
Ko ima vremena i volje da se bavi time, nek javi kako sve to izgleda u praksi.
 
Danijel ovo je slikano na planini Povlen, majstori su iz Valjeva pošto je vlasnik ove kuće valjevac, tako da nebih ti znao cenu rada, ali raspitaću se, nije problem samo treba i odgovarajuća vrsta kamena za krov tj kamen koji se lepo cepa da bi se od njega pravile ploče.
 
Hvala, samo opušteno, kakve su nam plate - neće skoro biti posla oko brvnare, nažalost...
Samo da dodam: kad ovako pogledam taj kameni krov - prosto mi se nameće sledeća slika: na tavanu obešene dimljene kobasice, šunke i ostalo... onda odrežeš komadinu, vratiš se dole i nabaciš još koju cepanicu na vatru... malo sam se udaljio od osnovne teme al' nema veze.
 
Тај камен се вадио негде код Ивањице, много лепо изгледа и траје вечно, сада је скуп(незнам дали га сада неко прави новог) кућа у мом селу са ког је скинут је имала 200м2 крова, али су мајстор све поломили. Добра слика ти се намеће, тако је до скоро и било.
 
Sasvim slučajno, listajući za nečim drugim, naletih na ovu "buđavu" Temu, pa rekoh da se pohvalim...
Ovih letnjih dana sam se zabavljao renoviranjem krova kuće...
Stara štala je i dalje prazna, a na njoj veoma očuvan crep "mala kikinda 272" proizvođača "Braća Šenk i dr"...
Kako koja oluja naiđe, zbaci pokoji crep sa nje, pa sam ga komplet skinuo i rešio da rušim štalu..
A kako je crep oriban četkom i lepo složen na zemlji, sine mi ideja da bih mogao jednu stranu kuće, zapravo krova iste, onu s dvorišta, da "pretresem", skinem postojeći "biber" crep koji je postavljen sredinom prošlog veka, 1957. a koji ni tada nije bio nov, već sa nekog švapskog salaša koji je bio srušen, a građa doneta i odrađen "nov" krov na kući, pa kupim nove letve 3x5 i odradim "NOV" krov...
Zamišljeno, sprovedeno u delo, u periodu prošli Utorak do Subote, moj celodnevni rad, bukvalno, "od jutra do mraka" i uz nesebičnu pomoć brata od teče, kome je inače ovaj "hantlogerski posao" na par metara visine, bio ujedno i prvi u životu, nikada do sada nije bio ni na tavanu, a ne na krovu, žmurio je kada je bio blizu ivice, i tako dodavao-pridržavao stvari koje sam od njega zahtevao...:haha:
No dobro, PRIZNAJEM, i takva pomoć je bila više nego dobrodošla, jer bih sam bukvalno mogao samo da se bacim s tog krova a ne da ga "odradim"...
E pošto je ispalo kako je ispalo, a ispalo je, bez lažne skromnosti, "vanredno", a na nagovor majke i komšija, da odradim i drugu stranu krova, s ulice, gde ću morati još pažljivije da radim, jer će biti "na vidiku i udaru"...
Kupiću isti crep " mala kikinda 272", koji, verovali ili ne, uopšte ne "pasuje" s ovom "malom kikindom 272" koju postavih, razlikuje se, doduše minimalno, u dimenzijama, ali je "šara" ista, pa je zbog toga pao izbor na njega, a i deluje kvalitetno, dobih na građari gde kupih letve, 4 komada gratis, da ponesem kući za usporedbu sa starim crepom, naoko identičnim...
Naravno, opet nove letve...
Čim sav materijal za "uličnu" stranu krova stigne u dvorište, a to će najverovatnije biti naredne sedmice, krećem "u akciju"...
Pun elana i entuzijazma, ohrabren prethodnim uspehom...:osmeh:
Samo da me Onaj odgore pogleda, i ne pošalje mi kakvu vodu, da me zap...ša i zas...re mi se na posao...
Baš sam se "napalio" na ove "visinske" radove !!!::suncanje::
Postadoh "adrenalin-džanki" !!!:haha:
Bilo je poprilično komplikovano, jer sam imao dva odžalka i dva limena slivnika, jer je kuća vojvođanska klasika, na Г, ili lakat, kako se ovde kaže...
Da ne dužim više, evo slika:

20190808-125923.jpg

20190810-111756.jpg

20190813-132445.jpg

20190813-132457.jpg
 
Nazad
Vrh