Krompir

Posadio sam krompir za svoje potrebe, svaki je nikao i ima dosta zelenog nadzemnog dela , od dosta kise i blatnjavog zemljista nisam stigao da ga nagrnem .. cemu sluzi nagrdanje i kada se to radi , posto sam amater sto se tice krompira :osmeh:
 
Nagrtanje služi da bi se dodatno napravio prostor za formiranje gomolja koji obično rastu iznad semenskog (kako koja sorta). Osim toga manje korova, lakša zemlja, bolje provetravanje i zadržavanje vlage......

Kako je kod mene izgledao posle ovog potopa

P1060493.jpg
 
Posadio sam krompir za svoje potrebe, svaki je nikao i ima dosta zelenog nadzemnog dela , od dosta kise i blatnjavog zemljista nisam stigao da ga nagrnem .. cemu sluzi nagrdanje i kada se to radi , posto sam amater sto se tice krompira :osmeh:

I ja sam posadio krompir za svoje potrebe, okacicu sliku kasnije kad dodjem kuci. Inace, nagrtanje je jedna od jako bitnih tehnoloskih operacija koja se izvodi vise puta tokom vegetacije.Najmanje 2 puta bi trebalo da ga nagrnes. Jednom kad tek nikne i visine je do 10cm, drugi put 15-tak dana kasnije, a ostalo po potrebi.Cilj je napraviti prostora za krtole. Velika cima tj. nadzemni deo nekad ne mora da znaci visok prinos. Ja sam sadio dve sorte krompira.Aladin mi je cist bez zlatice, a druga sorta ne znam koja je, matori je doneo iz Bosne, crveni je i tek cu videti kakav je al na njega hoce zlatica iako sam ocekivao da sa visih visina ce biti manje podlozan. :ppozdrav:
 
A koji to hebricid stavljas na drugo prskanje

Kakav herbicid to je sve organski, čak je i semenski organski sertifikovan.
Nije tu mogao da nikne nikakav korov, zemlja je bila kao kamen. Na svu sreću već je bio jednom zagrnut pa sam sad zagrnuo još jednom, malčirao i ne diram ništa do vadjenja. Sad već ima pomalo korova uglavnom poponca i štira.

P1060557.jpg
 
Isao sam danas da obidjem krompir i da izvadim kucicu-dve da vidim sta ima u zemlji.Zadovoljan sam obzirom da je na otvorenom za licnu upotrebu a ne za prodaju i bez navodnjavanja. Zlatice nema gotovo nista (mada sam danas poprskao) i sliku krompira koji danas izvadih cisto da vidim sta je u zemlji saljem sad (nisam ga ocistio od zemlje, al videce se), soreta je Aladin. Takodje poslacu i kako je izgledalo ogrtanje istog kao sto obecah u prethodnom postu .:ppozdrav:

nagrtanje_krompir.jpg
krompir.jpg
 
E, Aladin je lepa sorta, ne znam sto ga nemam na njivama vec vise od decenije... Mora da je postojao dobar razlog za izbacivanje. Da nije podlozan plamenjaci jako ili nekom susenju?
 
Ja sam ga izbacio iz proizvodnje zato što zameće dosta krtola ,čak i kada je sečen na jednu klicu pa ostane sitan ,a i težak je za kupljenje kada se vadi pre fiziološke zrelosti nora se brati kao groždje.
 
Da znam da ima debele spojeve. Moze biti da je to bilo u patinju, on ponese mnogo. Doduse povremeno mi se nadje neka kuca u kleopatri ili dezireu i svaki put se pitam otkud to da ja ne radim ovaj krompir a ovako lep :)
 
Da znam da ima debele spojeve. Moze biti da je to bilo u patinju, on ponese mnogo. Doduse povremeno mi se nadje neka kuca u kleopatri ili dezireu i svaki put se pitam otkud to da ja ne radim ovaj krompir a ovako lep :)

Ja radim povremeno Desire i Kondor-a jer volim crvene sorte. Pokozica koja je jako jako crvena mi je prelepa, jos kad se oguli bude divno crvene boje te ga upravo zato gajim. Poslacu koju sliku za koji dan oguljenog i presecenog Aladina koji ima jako meso, kompaktno i tvrdo, idealno za przenje.A sto se plamenjace tice, ove godine udarile silne kise i iako je kisnuo danima, nemam plamenjace ni po listu, a od zlatice sam ga prskao iako ni nje nije bilo gotovo nista.Ma da mogu reci da je u kraju generalno vecini ljudi dobar krompir, i za razliku od mene koji volim crvene sorte zbog przenja, vecina poznanika voli kuvani krompir (pire) te stoga oni daju prednost belim sortama. :ppozdrav:
 
Ja sam vise za varijantu 30/70% gde 30% radim crveni. Uglavnom dezire, kleopatru i belarosu a od belih kareru, agriu i do skoro faluku ali se kvari na mojim njivama... Moji kupci preferiraju bele/zute sorte a kondor niko ne voli :D Kod mene je malo opekla plamenjaca posle ovih kisurina dok sam ja cekao ne znam sta... Ali nista strasno. Sad je stanje dobro, nema vlaznosti vazduha a temperature su presle opasni podeok. Ako bude roda, bice i zarade, tako je uvek u krompiru :)
 
Slusam oca i neverujem, kaze pojavljuje se nova stetocina po nas krompir - covek. Posto je mnogima propao krompir zbog vode, a nas izgleda lepo, bar ono sto je prezivelo poplavu, sad se najavljuju zemljaci da ce oni morati da "malo" vade nas krompir, posto svog nemaju. Sta reci, kako stititi?
 
Kopaj zamke :) Evo malo Dezirea (1.4kg) i Bella Rosse (2.1kg). Dezire ima dobru lisnu masu, Bella rosa izgleda ce strada za maksimala mesec dana.

10392301_711597802234600_6741916831524684709_n.jpg


10447766_711598938901153_6668544007158276415_n.jpg
 
Kod mene krompir ponovo cveta, i pravi neke kuglice zelene.Sta je to? Prvi put radim krompir pa neznam inace sadjen sredinom aprila
 
Nista to nije, dok god nema plamenjace ili nekog susenja, sovica, puzeva, zicara, sve je u redu sa krompirom :)
 
Nazad
Vrh