Krečenje voćaka kao vid zaštite

Drugim rečima, ako imamo čime, treba da krečimo i krošnje? Npr da psrkalicom blagim rastvorom kreča u Oktobru otprilike i to je to godišnje? Debla četkom naravno...
 
imaju stare pumpe za krecenje ,ko ima hobi sljivar moze sa njom da okreci grane. ja sam meni narucio 1 litar natural plant antifreeze(na 200 litara vode),da probam zastititi sljivu od mrazeva .racunam da ce posle ovih snegova krenuti naglo otopljavanje i morace negde da se pojavi i neki mraz,pa da vidim hoce li imati efekta prskati sa ovim preparatom. 1 litar - 35 evra
 
oktopod je napisao(la):
Meni isto nikako nije jasno zašto se kreči donji deo a ne i krošnja, logičnije mi da preko krošnje drvo komunicira sa svetom i preko korena, najmanje logično mi je preko debla :)

Evo zasto, zato sto sokovi koji krecu iz korena ne stizu sigurno preko krosnje nego prvo preko debla, pa preko ramneih grana pa tek onda ide u krosnju...

I znaci deblo i deo ramneih grana se kreci zato sto oni stradaju od mraza-mrazopuc-cepanje kore, a ne krosnja, i drugo vazno je da recimo mahovina i lisaji najpre se pojavrljuju na deblu i na pazuhu ramneih grana a i samih ramenih grana-debljih grana...

Sto se tice krecenja celog stabla, to je najbolje raditi u jesen posle plavog prskanja i to krec+sumpor+so komplet sve oprskati pumopom jer cetkom je ne izvodljivo...

Ko hoce jos jednom da ponovi moze u januaru ili februaru samo znaci deblo i deo ramenih grana.

:ppozdrav:
 
oktopod je napisao(la):
Drugim rečima, ako imamo čime, treba da krečimo i krošnje? Npr da psrkalicom blagim rastvorom kreča u Oktobru otprilike i to je to godišnje? Debla četkom naravno...

Trecim recima, koga bas ne mrzi, kome se svidja beo vocnjak, ko ima vremena, nece stetiti.
A koliko ce fajde imati?..........
ne previse.

morace negde da se pojavi i neki mraz

Jezik pregrizao i pomeri se s mesta :)
 
Pozdrav vocari,
mnogo nedoumica oko ovog krecenja.....a vrlo malo konkretnih iskustava...
Pa zar niko do sada nije uradio probu da u jednom vocnjaku (ista parcela, ista vocka, ista sorta...isti svi tretmani) ... da okreci par vocaka i to svaku grancicu (kao na jednoj slici unazad), par vocaka samo deblo i 20-30cm ramenih grana, i da par vocaka uopce ne vide krec.... pa da kaze iskustveno ove zadnje su procvale recimo 5. Aprila, ove (samo deblo i ramena) 10. Aprila, a ove "bele lale" nisu pustile nikakav cvetic ni do 1. Maja :)
Ja cu ovo sigurno da isprobam al me cudi da to nisu vec uradili iskusniji i veci vocari kojih ima na ovom forumu.

A i redosled tretiranja je diskutabilan... laiku kao sto sam ja se ipak cini da je krec na drvetu pre nanosenje bakra "medvedja usluga" sto ce reci ne treba ti to. A ako iskustvo pokaze da krec uopce ne prolongira kretanje vegetacije, po meni bi svi vocari jednostavno trebali zaboraviti na krec i babinih i pradedovih tradicija, vec drzati se nauke (jesenje prskanje, rezidba i zimsko prskanje, veca koncentracija bakra i mineralnih ulja, prskanje u cvatu, po opadanju 2/3 cvetnih listica ...)

(ovo je Dragojlo lepo objasnio u temi zimsko prskanje)
 
receno je da se mravi ne mogu penjati uz sljivu kojoj je deblo okreceno,isto je receno da mravi donose vasi i gaje ih na sljivi,a mravi su aktivni prolece,leto,jesen.pa zakljucujem da bi sljive trebalo i tada kreciti(ko ima vremena),naravno samo stablo.a i deblo ce se manje grejati tokom velikih letnjih vrucina kad je belo,plus estetski efekat
 
Mahovinu i lisaje sa grana moze skinuti samao krec i sumpor....

Lek od mrazopuca -pucanja kore je samo krecenje stabala, tj preventivno...

Pa ko voli nek izvoli
Post je spojen: [time]1300014059[/time]
_________________________________________________
ladomiroff je napisao(la):
Pozdrav vocari,
mnogo nedoumica oko ovog krecenja.....a vrlo malo konkretnih iskustava...
Pa zar niko do sada nije uradio probu da u jednom vocnjaku (ista parcela, ista vocka, ista sorta...isti svi tretmani) ... da okreci par vocaka i to svaku grancicu (kao na jednoj slici unazad), par vocaka samo deblo i 20-30cm ramenih grana, i da par vocaka uopce ne vide krec.... pa da kaze iskustveno ove zadnje su procvale recimo 5. Aprila, ove (samo deblo i ramena) 10. Aprila, a ove "bele lale" nisu pustile nikakav cvetic ni do 1. Maja :)
Ja cu ovo sigurno da isprobam al me cudi da to nisu vec uradili iskusniji i veci vocari kojih ima na ovom forumu.

A i redosled tretiranja je diskutabilan... laiku kao sto sam ja se ipak cini da je krec na drvetu pre nanosenje bakra "medvedja usluga" sto ce reci ne treba ti to. A ako iskustvo pokaze da krec uopce ne prolongira kretanje vegetacije, po meni bi svi vocari jednostavno trebali zaboraviti na krec i babinih i pradedovih tradicija, vec drzati se nauke (jesenje prskanje, rezidba i zimsko prskanje, veca koncentracija bakra i mineralnih ulja, prskanje u cvatu, po opadanju 2/3 cvetnih listica ...)

(ovo je Dragojlo lepo objasnio u temi zimsko prskanje)

Sto se tice usporavanja kretanja vegetacije kod krecenja stabala misli se na zimski period, januar-februar, tada najvise dolazi do mrazopuca pucanja kore, voce nece tada da olista ali znaju da krenu sokovi i posle mraz i ode kora...

Za krecene stabla je dokazano da nemaju lisaja i mahovine na sebi, da imaju glatku i zdravu koru debla...

A da krec uspori vegetaciju od 10 aprila do 1 maja je budalastina i nemoguce i ne znam ko ti je to rekao, rec je bila o ranom kretanju sokova zbog mrazopuca, krec odbija suncevu svetlost to je dokazano, debla obicno pucaju sa juzne strane odakle je najvise sunceve svetlosti pa se zato i krece da ne puca kora...

Krecenje se po pravilu i obavlja u jesen, okreciti sada celo stablo i posle ici sa zimskim prskanjem ne ide nikako to sam vec pisao, sada moze samo da se ide deblo i deo ramenih grana, to prekreciti, a sto se tice bakra i zimskog prksanja nega trerba najvise usmeriti na krosnju, tu je infektivni potencijal njaveci i to je ciljno mesto zaraze gdje gljivice ne bi trebale da rastu da se zastiti...
 
@Dragojlo
Mala ironija je bilo ono sa prvomajskim cveticima naravno :),

Imas li iskustva sa bademima? Dali svi ovi tretmani, prskanja, krecenja vaze i za njih?
Imam dve omanje parcele sa bademima (cirka 350 komada) pola ih je ovogodisnjih pola su od prosle sezone, pa trazim nesto sto bi umanjilo njihovu najvecu slabost -- zajedno sa kajsijama prvi cvatu i shodno tome prvi i izmrznu na zakasnele prolecne mrazeve.
Ako imas nesto moze i na pp da ne zamaram ostale, posto vidim da tema badem nije nesto narocito popularna
 
Nemam iskustva sa bademima, sto se tice zastite od poznih mrazeva, ima svega ko sta moze i voli...od orosavanja, prirodnih antifriza, paljenja vatri-zadimljavanje, vetrenjace, helikopteri, krecenje stabala izaziva neznatno kretanje vegetacije...

Kako si se do sada borio sa poznim mrazevima?
 
Ma jos se nisam borio jer su to novi nasadi, jos nisu prorodili. Jedino sam birao sorte koje su kasno cvetuce mada su to u stvari bele i jedine ponude na trzistu. Svi ovi metodi mogu delumno stititi na temp od -1 do -3, ako udari neki jaci mraz -10 i sl. tu nema spasa. Orosavanje je najbolje i najcesce primenjivan metod u suvremenim vocnjacima ali je problem sto ja tamo nemam struju a u tom periodu ni vodu, ovo sa krecenjem stabla kad bi prolongiralo cvetanje za recimo 5-7 dana -sukur bicu prezadovoljan, i to cu da probam svakako. Ove antifrize nisam jos proucavao, jesu li to sredstva za prskanje ili? A ove science fiction metode: helikoptere, stvaranje vestackog vetra, podviznih difuzora za topao vazduh na plin ili prirodni gas ... daleko je to od mene
 
Evo par slika Čačanske ljepotice gdje joj je pukla kora na mladom stablu. Ova sorta je jako osjetljiva na pucanje.

33dih7c.jpg


ddj5gh.jpg
 
bordovska corba ide u jesen jel kakav vid zastite pruza da li je dobra za lisajeve na granama :sta:
 
Za lisaj trenutno najbolja ova gore druga kombinacija...

krec+sumpor+so :D, prskanje celih stabala u jesen... pre toga odraditi plavo prskanje sa bakrom posle opadanja lista...a zatim krec i mirno spavas....
 
Kakav je efekat ako bih sada krečio mlado trešnje 2 do 5 godina stare i koliko visoko da idem?
 
Ma nema potrebe vegetacija je krenula a i mlade su, tako da ostavi krecenje na jesen bolje je...

Posto je vegetacia uveliko krenula i odmakla, ostavi krecenje za jesen bolje je, mlade su to sadnice...
 
Poslednja izmena od urednika:
OK, hvala, jesenji kreč se isprao, pa pomislih možda zbog bubica (verovanje koje u narodu vlada zašto se kreči), a možda malo i zbog mahovine da na vreme sačuvam :)
 
Nazad
Vrh