Krečenje voćaka kao vid zaštite

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
1.914
Imam par oraha, iznad vinograda, pored puta, sada su sa nekih dvadesetak godina starosti...inače sadnice nađene u šumi, tako da nisu nešto naročito, ali ima ih...
Počeo sam da krečim pre dve godine, kad sam primetio da ih napada lišaj...mislim , po boji i obliku da ih ima bar dve različite sorte...
Pre neku godinu sam okrečio, tako nekih metar i po u visinu i sav lišaj se skinuo ...pa jedne godine pauziram , a ono se raširilo...sve pečat do pečata i otišlo i u visinu...
Prošle godine opet okrečim, visoko koliko sam mogao da dohvatim...i danas gledam , gde je okrečeno nema , ali iznad , pa na skoro svim granama, mislim sve do vrha samo se žuti od lišaja...
Koliko ovi lišajevi loše utiču na orahe (mada sam ih primetio i na višnji, kruški, jabuci mada mnogo manje) i kako se to dalje odražava?
I konačno da li treba delovati?
Da li smem u ovom periodu vegetacije, ili kasnije...da leđnom pumpom ,probam da dohvatim gornje grane...ili to mora samo u vegetativnom mirovanju...jesen-zima?
osuri ih sumporom msm da ce otpasti svi

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.165
Postoje preparati koji nisu cisti sumpor za npr dezinfekciju buradi, vec npr BASF Kumulus kojem je materija sumpor.

Mikes

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2013
Poruka
91
osuri ih sumporom msm da ce otpasti svi
Nisam čitao da sumpor ubija lišajeve ali je vrlo moguće.
Gdje sam stavljao kreč+sumpor tu je drvo čisto, bez mahovine i lišaja.

Oktopode,
ne mora samo ovaj sumpor može i bilo koji drugi.
Sumpor je čisti hemijski element, simbol S. Ne bi trebalo da ima sa sobom nikakvih dodataka niti je u nekom jedinjenju.
Ove ove godine kupio sumpor u vreći , 5 kg cijena 6 eura, Italijanski.
Može mi biti par godina.

Gandrad,
neće smetati vegetaciji.
Sumpor i kreč inače i nisu otrovi i mogu se koristiti u organskoj proizvodnji.
Problem sumpora je najveći što se ne može miješati sa bakrom (bilo je riječi o tome na forumu), a bilo bi ga najbolje dodati u zimskom prskanju.

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
678
Ja se secam poodavno, kada smo pocinjali da prskamo voce. Bilo je staro voce nikada prskano I onda smo otac I ja oprskali zimsko kreozanom, svu mahovinu I lisajeve je zbrisao kao od sale.
Odavno kreozana nema, I ne znam pavo ulje koliko je efikasno za lisajeve.
Izucicu koji preparati imaju sumpor I samo ne znam kada bi trebalo prskati. Ili cekati sledecu zimu.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Ben Roj, druže, kreozan je izrazito otrovan i zabranjem je par godina već...jebiga on je čistio sve, bio i insekticid i za lišajeve i za gljivična obolenja, ali loši za žive organizme tipa čovek i drugi sisari, te ostale toploklrvne a možda i neke hladnokrvne životinje, ko će ga znati...
Danas slušao emisiju na radiju, koliko smo sami sebi ( iz neznanja ili...? )napravili štete...kad razmislim sa ovog mog nivoa ( dosta prizemnog moram priznati) voćara-amatera...nekakvog domaćina-početnika ..."da mi voćnka-voćnjak izgleda lepo i uredno..."mnooogo smo više štete sami sebi naneli nego koristi...
Zato se "tri puta..." raspitam nego da primenim neko sredstvo u novoj primeni...
Mnogi, pa i ja, smo se ponadali da tzv.plavo prskanje ,svejedno samo plavim kamenom, oksilohloridima ili hidroksidima ili komplet gotovim uljnim smešama ili samo dodavanjem letola, možemo očistoti voćke, ali do toga ne dolazi, a naročito pojavljivanjem animoziteta i prema bakru, tjt. njegovom prekomernom upotrebom...
S'toga korišćenje sumpora u slične svrhe je zanimljivo...
Konačno , jedan kolega je juče postavio video , kako koristi kreč preko kante prskalice i nabraja elemente: pored kreča stavlja kuhinjsku so, te sumpor i na kraju stavlja plavi kamen i sve meša i sa tim prska...a ovamo kažu da se sumpor ne meša sa bakrom? Da li je mislio , "staviću plavi kamen , može koristiti"..,
A kolega Ratko ,koristi sumpor i deterdžent za sudove fery...
Tako da treba naći pravu meru, a pre toga šta se za šta koristi, tjt. kojoj boljci je namenjeno...
A ja sam mislio , pošto je voće već "krenulo" i pojavljuju se zeleni delovi ili delovi cveta ( kruška i kajsija najviše) da li sme u ovoj fazi ( i za kasnije faze, naravno), koristiti sumpor-kreč-bakar ( tačnije funguran)-fery ili šta već?
Znači ne radi se samo o orahu, nego i o ostaloj vegetaciji...

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
678
Gandrad, znam da je kreozan jaki otrovan, cak kazu I kancerogen. Samo je I efikasan.

Meni ne basta da pravim smese , vec da kupim kvalitetno I da primenim. E sada sta je to za lisajeve I mahovine na stablima a da nije kreozan.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Ratko, hvala na savetu!
Ben Roj, mani se druže "efikasnosti" ....za.ebi efikasnost po toj ceni...koliko je otrovan za lišajeve i ostalu gamad toliko i za tebe ( za tebe , koga briga, za nejač druže, me jeste briga ) , i za zemlju kojom hodiš jer ostaje tu i teeeško se spira, a o infiltriranju u biljku ,preko pupoljaka u plodove...
A ako ćemo o efikasnosti, pošto ima skoro osam-devet milijardi duša ( živih) na planeti, daj da pustimo jedno par "hirošimki", mada ima i jačih...i efikasno rešimo prenaseljenost, glad, nezaposlenost...A mi Srbi ćemo sami sebe učiniti efikasnim...a već smo počeli...

ben roj

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2013
Poruka
678
Dobro, dobro, prelazim na sumpor.
Ili nesto bolje od sumpora ako neko zna.

Ratko koje sredstvo primeniti cosavet, kumulus ili tihovit jet 80
i u kojoj koncetraciji i kada.
Da li je dovoljno jedno prskanje.
Da li se moze primeniti u cvetanju sa chorusom.

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Evo ja sam danas oprskao šljive i nekoliko jabuka ,par krušaka i višanja...
Na "Viladžer" plastičnu leđnu prskalicu (12-14 lit. zavisi koliko punite), stavio sam četiri kašike ( jedna kašika oko tridesetak gr.) sumpora u prahu- onog običnog u prahu, kupljen pre par godina , inače pakovan u plastičnu konzervu od kilograma, inače namenjen za dezinfekciju buradi i sl. ,kako piše na etiketi...
Zatim dodao dve kašike fungurana ( pročitao na uputstvu da se može mešati sa sumporom) i dodao nešto fery-detredženta za sudove-ne mogu precizno reći koliko sam štricnuo unutra ( po reklami ,za isti, verovatno bih oprao celom Beogradskom ugostiteljstvu...).
Ovo mi dođe kao i " zimsko prskanje", jer zadnje dve godine sam prskao samo funguranom , doduše dva do tri puta tokom mirovanja vegetacije, od opadanja lista preko stvarno zimskog , do ovog pred aktivaciju biljaka...
S'tim što sam sad dodao sumpor i fery ( kako je inače savetovano sa višeg mesta)...
Sutra idem u vinograd, gde osim vinove loze ,imam pominjane orahe te tušta voćaka raznih sorti...
A za rezultate ....naknadno!

Pole t25

Član
Učlanjen(a)
7 Jan 2014
Poruka
405

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
1.914
Dobro, dobro, prelazim na sumpor.
Ili nesto bolje od sumpora ako neko zna.

Ratko koje sredstvo primeniti cosavet, kumulus ili tihovit jet 80
i u kojoj koncetraciji i kada.
Da li je dovoljno jedno prskanje.
Da li se moze primeniti u cvetanju sa chorusom.
ne ide sumpor i bakar napisa ti Gandrad, 1% koncentracije ja koristim van vegetacije bilo koji

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.731
Plavo ulje, mislim na original tako kupljeno kako zvuči a i kad sam spravljaš isto (letol+funguran recimo).
Ne utiče i ne skida lišajeve...samo kreč i evo sad Ratkove verzije sa sumporom...
Ja jesam oprskao sumporom , ali još nisam išao da vidim efekte, doduše i neznam tačno koliko vremena treba proći da se vide isti...

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.933
Tolko price oko trovanja lisaja a malo razmisljanja da li to uopste treba raditi??? Da li neko zna da lisajevi na neki nacin stete orasima?? na vecini oraha ih ima...

Vrh