Krečenje voćaka kao vid zaštite

Evo napravio sam malo gušću smesu, mislim da mi je odokativna metoda bila loša, znači kilo kreča na 5 litara vode je taman, možda 4 litre minimum...gašeni kreč :)

Evo i slika kako je izgledalo posle mog prvog retkog krečenja i kiše i magle uveče :kisa: i sada nakon još jednog premaza gušćim na sunčan dan :) :cool:







 
koji ostali sastojci? :)

kilo kreča, 5 kila vode, šaka soli, šaka sumpora (ja ga nisam kupio, pa nisam ni stavljao)
Post je spojen: [time]1295332783[/time]
_________________________________________________
matke. je napisao(la):
nzm da li ti je možda crv napao voće, ali ako jeste najbolje je da trule delove voća odstraniš nekim oštrim predmetom prethodno npr uronjenim u alkohol, potom kupiš fitobalzam, malu četkicu i naneseš tanak sloj....kod nas su kajsije zdrave i nemamo puno ispucale kore.... :ppozdrav:

Matke, na ovo mislim, rekao bih da nije crv

 
@oktopod upravo sam hteo da preuzmem tvoju sliku , koliko vidim tu su bile grane koje si izvadio...isto smo radili kao i ti, ali smo korristili fitobalzam i nije dolazilo do pucanja kore, formiranja "rupa"...moje prosto zapažanje je da su ti stabla i previše obolela i oštećena za taj uzrast...to definitivno nije crv...
p.s. odlično si okrečio :D
 
Hvala na savetima iskrenim, te kajsije su posađene pre 5-6 godina kupljene u rasadniku kod hotela Radmilovac, prvih par godina je o njima brinuo pokojni deda koji je mislio da drvo samo od sebe živi i daje plod pa su malo zanemarene kad je bilo najbitnije...
Zato mi rođak kalemar i jedan rođak voćar savetuju da ja što pre posadim trešnje pored ovih kajsija i da ih vadim za par godina...

Ne znam da li su u tim rupama bile grane, ne sećam se ko je i kad seckao :) Ja sam sad tek nasledio i posadio još voćki :)
Kako misliš da je grana isečena a da je ostala rupa, to su bile one vertikalne vodopije verovatno? i kako se koristi fitobalzam?
 
da upravo tako, grane su vađene, ili ti isecane, vodopije su bile koliko ja vidim, dobro je to urađeno, jer je moralo tako da bi se krošnja pravilno formirala ::namigivanje::, zavisi da li ga koristiš u orezivanju mladog voća ili u "spasavanju" starijeg, uglavnom se koristi kod odsecanja većih grana, kada granu odsečeš, uzmeš malu četkicu i naneseš tanak sloj, a kada se radi kod spasavanja starog voćnjaka, dobro mesto očistiš od truleži, i onda premažeš celu očišćenu površinu takođe tankim slojem...ja sam ga koristio, prošle godine u voćnjaku, jer su mi male zeke komšije napravile harakiri :udri:, komšinica pustila svojih 5 zečeva da malo istrče i oni pravac pored ograde u moj voćnjak, kako su lepo prstenovali par šljiva jujuju :zli:, e onda je radila položara...pa je došla da se žali i.......
 
U kotlićarniku :zli:

Nego da se vratimo na temu, zanime me samo još nešto, kad krečim treba da krečim do ispod račve takoreći, da li škodi ili koristi da ja macnem i malo iznad, da ofarbam celu račvu pa do prve grančice...tj zašto se kreči baš do račve?
Drugo, jel ne može da se pretera sa debljinom kreča pa da ona ostane i preko cele sledeće godine i time naudim bujanju vegetacije?
 
Ja odradim tako sto okrecim i mesto racvanja grana kao i ramene grane otprilike 10 do 15 cm.Mislim da je krecenje racve vazno jer iz nje se granaju ramene grane i taj deo vocke je posebno osetljiv.Rekao bih da krec ne moze skoditi niti bujanju vegetacije niti bilo cemu,ali gledaj da napravis smesu gustine kao mleko i da odstoji 24h pre krecenja.
 
Tako je, treba gušće, evo vidiš na ove dve slike što sam kačio, na ovoj prvoj su prva tri reda nalevo okrečena tako, a onda ostali na dole od tebe prekrečeni gušćim od mleka, na drugoj slici se vidi taj ko mleko rastvor preko račve, a ispod se vidi gušći :)



Šta se radi sa snegom na granama, da li se otresa ili se ostavlja, da li toplota koju sneg zadržava godi ili škodi biljkama? Da nije džabe si krečio kad ti sneg sad drži toplo :D
 
Sneg na granama treba otresti onda kad je napadao bas onako debeo sloj,jer sam imao nesrecu da mi je pod teretom snega prosle godine pukla grana na sljivi,nisam jos prezalio.Ali,covek se uci dok je ziv,pa sada pazim na to i redovno obilazim i zagledam svaku vocku.Mislim da sneg deluje kao dobar izolator na ovakvo ledeno vreme.Sta mislite?
 
E to brate, htedoh baš da obnovim pitanje..

Nešto razmišljam, na stranu težina snega, to je baš maler što ti se desilo, vetar će ga rasćera valjda toliko, nego recimo evo sad je uvatio led, baš ću sad do placa pa ću da javim šta je na stablima ako ima ičega :)
Razmišljam na račvi gde počinju glavne grane, tu se sigurno zadržava, topi i sliva sa gornjih grana sneg koji postane odjednom led kad uhvati, nekako mi zvuči da to šteti drvetu i da će račva da puca?

Ne rekoste šta mislite o krečenju same račve i iznad, zašto se kreči baš do račve samo glavno stablo?
 
Nadam se da ce nam neko strucniji dati odgovor na ovo tvoje pitanje,a ja da dodam i to da sam cuo da se vocke,mislim kajsije i badem trebaju u februaru kompletne okupati rastvorom kreca,i to i grane i stablo.Kazu,ovo odlaze vegetaciju tj.cvetanje ovih najosetljivijih vrsta i za nedelju dana,sto umanjuje opasnost od kasnih prolecnih mrazeva.Mozete li mi objasniti kada uraditi ovo,kao i samo krecenje stabala,jer to nisam stigao da uradim jesenas.Da li pre ili posle zimskog prskanja.
 
Krečenje uradi ovih dana kad imaš vremena, sigurno će opet biti period sunca pa period mraza i eto zašto :cao:
 
oktopod je napisao(la):
E to brate, htedoh baš da obnovim pitanje..

Nešto razmišljam, na stranu težina snega, to je baš maler što ti se desilo, vetar će ga rasćera valjda toliko, nego recimo evo sad je uvatio led, baš ću sad do placa pa ću da javim šta je na stablima ako ima ičega :)
Razmišljam na račvi gde počinju glavne grane, tu se sigurno zadržava, topi i sliva sa gornjih grana sneg koji postane odjednom led kad uhvati, nekako mi zvuči da to šteti drvetu i da će račva da puca?

Ne rekoste šta mislite o krečenju same račve i iznad, zašto se kreči baš do račve samo glavno stablo?

Ovako krecenje se u pravilu izvodi ujesen kasnu jesen a pre mrazeva, da se vocka zastiti od pucanja kore usled velikih hladnoca i oscilacija temperatura, a moze i sada u ovom periodu (ali ne bas sada po ovom minusu) temperature trebaju biti bar + 6-8 stepeni, krece se debla i donji deo ramenih-osnovnih grana kao i racva, jer ovi delovi su najosetljiviji na pucanje kore, krec odbija suncevu svetlos, vocka se sporije zagreva i kasnije joj krecu sokovi u kori i tako izbegava pozne prolecne mrazeve. Krec jos dobro skida mahovihu sa stabla ako je ima, u zapustenim vocnacima se ide vise godina za redom prskanje cele krosnje ako je mahovina zahvatila ali se u krec doddaje jos i sumpor...

Posle krecenja ide rezidba, potom premazivanje vecih rezova na stablima kalemarskim voskom, i zatim zimsko-prolecno prskanje najdalje do faze misijih usiju (kada se pupoljci otvore, puknu ljuspice i pupoljak krene da se otvara)...
 
Svi to cekamo ali bogami u februaru ce biti jos izgleda minusa i snega, sad ovo 4-5 dana u plusu ali opet izgleda pad temperature od 10-og...

Ako nista bar se moze kreciti dok je u plusu a rezidbu posle toga kad bas zima kaze zbogom, pa kad krene vegetacija da samo gura i da nema problema od poznih mrazeva...
 
Zato VAŽNO OBAVEŠTENJE :D

Za vikend najavljuju otopljavanje pa opet zahlađenje, narednih dana bi trebalo da bude od 6 do 12 stepeni pa ko nije okrečio nek već sutra gleda to da planira!!! :cao:
 
p.s. ovo važi i za one koji su već okrečili, bilo je padavina, bacite oko da ne treba da se pojača premaz :)
 
Nazad
Vrh