Krečenje voćaka kao vid zaštite

^^ taj fazon matke :D

ja bih ipak sledeće krečenje dodao soli i sumpora i ispoštovao razmeru pa da vidim...nemam šta da izgubim, a nisam najpametniji :haha:
 
@oktopode daj da vidimo šta kažu drugi :D, da vidimo koja je uloga pa da vidimo šta nam je činiti :D
 
OK uloga, di da pazarim? Poljoapoteke? Jel mora dobro snabdevene ili i seoske? :)
 
Ја сам прошле године истог дана гасио креч и одмах прскао лозу и воћке, таман ми је грејао леђа :haha:
 
@oktopod
ne znam da li ima u seoskim ili u bolje snabdevenim, ali ja cu do nedelje da kupim pa cu napisati koliko ga je tesko naci i cenu naravno...

evo danas sam kupio sumpor u prahu u najobicnijoj poljo apoteci u selu i cena mu je 200din po kg... :ppozdrav:
 
Pošto je veoma toplo vrijeme za ovo dobe godine(17 stepeni) da li da pršćem voćke crvenim uljem ili da okrećim krećem za sprijećavanje rane vegetacije.Ako mogu obadvoje šta je bolje prvo da uradim.
 
Pozeljno bi bilo da odradis zimsko prskanje ali da znas da ces morati da ga ponovis krajem februara najbolje je tako ako smatras da ti je to finansijski puno onda ostavi za krj februara pocetak marta krecenje odradi posle zimskog prskanja jer ce zimsko prskanje da sapira krec sa stabala :ppozdrav:
 
U mom kraju se dodaje pepeo od drveta,navodno sluzi da se krec bolje veze za stablo.Sta vi mislite o tome?
 
Okrečih ja danas moje :D

Evo ovako, kupio sam 10 kila negašenog kreča (nije bilo manje pakovanje) za 270 dinara, to je onaj nije u prahu nego kao da je blato, židak... :)
Razmešao sam ga otprilike kilo sa otprilike 5 kila vode i šakom soli :) Time sam uspeo da okrečim 120 voćaka, od toga su jedno pola od 3 do 5 godina pa je stablo glatko i tanje, a pola su kajsije kojima je 6 zima otprilike pa su deblje i rapave i račvaste :) Nisam štedeo, baš ih okupah...

Gledao sam dok sam krečio za sobom ali nikako se nije desilo da pobele, plašim se da mi nije bila slaba razmera, vodenasta, mada bih pre rekao da se sad sporo suše stabla jer je manje od 10 stepeni i udari sad i magla ladna i vlažna...kad sam kretao sa placa, jedno od prvih koje okrečih je pokazalo znake čiste beloće, ispod gde nije belo je mokro na dodir...

Javljam sutra kako je ispalo :cool: :kisa:

p.s. kreč sam malo teže našao da kupim, kažu da preko zime nema da se kupi jer se smrzne pa ga niko ne drži, šta ako se meni smrzne ovaj ostatak, jel može to posle sa vodom možda čak i toplom da se rastopi?
 
ja sam svoje krečio sa tim sastojcima prije dva mjeseca, sada za novu godinu odem ja da vidim kako izgleda kad ono sve se oljuštio kreč ,sad neznam jesam li napravio gustu smjesu ili što sam dva puta prešo po njima al nema veze odradilo je svoju funkciju barem tako mislim
 
Ova tema se definitivno otrgla kontroli :D
Glavni razlog za krecenje je zastita od mrazopuca i upravo sada je vreme da se odradi do mrazopuca dolazi kada se u kontinuitetu danima temperature vise od 12 ili °C sto izazove biljku da potera sokove i kada izneenada temperature padnu u duboki minus sokovi se zalede i kao led sire i prave manju stetu u vidu pucanja dela kanala u stablu ili vecu u smislu pucanja stabla posebno je bitno na ovaj nacin zastiti kajsije i sljive koliko znam osim jos nekih domacih starih sorti jabuka druge vocke se i ne zasticuju na ovaj nacin
@oktopod
Pravi trenutak posebno za kajsiju ::svaka cast::
 
ma u krajnjem slucaju ponovi ako spere kisa ionako nema posla u vocnjaku malo zanimacije dobro dodje mozes i malo gusce za nijansu inace taj krec je kazu mnogo bolji od onog u prahu :ppozdrav:
 
Evo javlja mi majka koja je otišla na plac da se ne primećuje puno da sam krečio, da li je noćašnja vlaga i kiša sprala, dal je slaba razmera bila, uglavnom džabe sam krečio :D ali nema veze, to ide brzo, 120 voćaka za sat i po max..

Nego, koliko gusta treba da bude smeša, da li treba na drvetu da ostane jasno vidljiv debeo sloj kreča ili kad se osuši da se beli samo? I dalje ne razumem da li voćke upijaju taj kreč donekle i da li on hemijskim sastavom nešto pomaže samom drvetu i kori ili je on fizička zaštita takoreći?
 
koliko ja znam trebao bi da bude tanak sloj, koji kada se osuši pobeli...voćka usvoji neznatne količine, ali sve zavisi od voćke, npr ako ti je voćka stara, ispucala, prepuna lišajeva popiće kao suva građa, a ako je stablo zdravo i ako nije ispucalo treba premazati samo tankim slojem..... ::namigivanje::
 
Taj fazon, ja sam istripovao da mesta gde ima pukotina namažem debelim slojem, jel to dobro razmišljanje?
Svaka kajsija mi ima neke rupe začetke pukotina odmah gde kreću glavne grane koje se pune smolom...kad pogledam stare kajsije, nešto mi ovo deluje normalno za to voće?
 
nzm da li ti je možda crv napao voće, ali ako jeste najbolje je da trule delove voća odstraniš nekim oštrim predmetom prethodno npr uronjenim u alkohol, potom kupiš fitobalzam, malu četkicu i naneseš tanak sloj....kod nas su kajsije zdrave i nemamo puno ispucale kore.... :ppozdrav:
 
Ja to nikada nisam radio ali sam video kako izgleda i mislim da je potrebno gusce napraviti smesu uostalom procitaj na prvoj strani @wajbul je okacio detaljni postupak koji je dao neki Hrvatski strucnjak ima i ime coveka nego da se nevracam :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh