Posto se priblizava zima evo jednog zanimljivog teksta o krecenju vocnjaka preuzetog sa fejsbuka.
"Autor teksta Jovan Drobnjak
SVA ISTINA O KREČENJU VOĆAKA
Do nedavno su baštovani imali jednu glavnu dilemu, kada treba vršiti krečenje drveća, u jesen ili u proleće? A mi smo stalno ponavljali: u jesen! A sada su se kod njih pojavile nove sumnje: Treba li uopšte krečiti drveće? Kažu da je to štetno.
I stvarno, na internetu se mogu često naći informacije o štetnost krečenja. Evo jednog primera: "Naučnici su ustanovili da je mlado drveće krečiti štetno. To dovodi do lošeg rasta, zapušavanja pora na kori stabla, usporavanja obmene gasova, postepenom zadebljanju stabla. Naročito su štetni krečni lepljivi dodaci, koji se spiraju"
Ali mnogi baštovani su prestali sa ovim "opasnim" poslom. I uskoro se pojavio očekivani rezultat.
Anton Trojekurov, Penza: "Pre nekoliko godina moja komšinica ispričala nam je o štetnosti krečenja. Mnogi baštovani su poverovali i prestali su sa krečenjem drveća.
Zima te godine je bila prosečna, temperatura nije padala ispod - 25 stepeni. Ali u decembru, sa juga je 3 nedelje duvao jak vetar. I celoj okolini su stradala sva mlada stabla od mraza. Sa izuzetkom mojih . ja sam ih , po tradiciji okrečio u novembru.
A ovo je mišljenje još jedne baštovanke.
Lidija Petrova, Mičurinsk, Tambovska oblast: "Primetila sam da na mojim jabukama, tamo gde je bilo okrečeno - kora je čista, a malo više pojavili su se razni lišajevi"
Pa onda, šta je istina?
Istina je negde u sredini. Banalna stvar, ali fakat ostaje fakat.
Krečenje je stvarno štetno za mlade sadnice Ali,ovo se odnosi na zastarele varijante krečenja, (koji iz stabla crpi dragocenu vlagu) zbog raznih dodataka na bazi lepka (on stvarno zatvara pore na kori). Međutim, šteta od takvog krečenja je ne tako velika, kao od žege i mrazeva.
Savremene akrilne boje te nedostatke nemaju, šta više, one imaju upravo suprotna dejstva: s jedne strane izvanredno čuvaju vlagu drveta, sa druge - odlično propuštaju vazduh.
Tako da je problem rešen.
Ovde obično sledi pitanje od lenih baštovana: a zbog čega se u principu kreči drveće? Kažu u šumama raste nekrečeno, pa ništa. Izvanredno opstaje.
U čemu je korist od belenja stabala?
Da, u šumi je drveće crnih stabala. Ali ono raste veoma zbijeno. Na površini zemlje tamo je uvek hladovina. A breze, koje često pojedinačno, same rastu, belo su obojene. Šta mislite, priroda to nije uredila slučajno.
U voćnjacima drveće takođe raste dosta retko, sunce sija direkno na njihova stabla. Njihova stabla nisu kao kod breza - bela, ona su tamna. I tu se javljaju dva problema: opekotine od direknih sunčevih zraka i udari mraza. Ovo se događa zimi, kada se pod uticajem sunčevih zraka voda otopi, a noću zamrzne, i led cepa koru. Zbog toga treba...
Prednost br. 1: bela boja odbija opasne sunčeve zrake i spašava drveće od sunca i mraza.
Još jedan problem, to su horde štetočina. U šumama ih takođe ima mnogo, ali tamo se vrši prirodna selekcija, pojedu korožderi koru sa dva tri stabla - ništa strašno. Porašće nova. U voćnjacima mi ne možemo sebi dozvoliti takvo rasipanje. Mnogobrojni insekti se zimi, da kažemo, kriju u kori Ili polažu tamo jajašsca. A u savremenim bojama za krečenje drveća, proizvođači dodaju posebne preparate protiv štetočina. Čak i one ličinke, koje zimuju u zemlji, ali se ne mogu uspeti na drvo. Kao rezultat ispada...
Prednost br. 2: boja štiti drveće od štetnih insekata.
I još, drveće u voćnjacima često strada od bolesti. Prošlo kišno i prohladno leto je pokazalo, koliko mogu biti opasne takve infekcije, u nekim reonima su bile prave epidemije. U savremenim bojama je predviđeno i to, u njih se dodaju antimikrobne i antigljivične komponente. Ispada...
Prednost br. 3: savremeno krečenje štiti drveće od bolesti, mahovine i lišajeva.
TAJNA USPEHA
Neki baštovani koriste akrilne boje ne samo za krečenje drveća, već i za bojenje unutrašnjosti plastenika. Cilj: sačuvati povrće od opasnih sunčevih zraka.
A još, akrilnim "krečenjem" može se ofarbati i drveni nameštaj u voćnjaku. Ovakvo prekrivanje sačuvaće od trulenja, koroždera i od vlage. Ali, u tom cilju treba izabrati farbu koja će trajati 2-3 godine, to je uvek istaknuto na etiketi.
VAŽNO
Drveće se kreči samo kada je suvo vreme. I pre mrazeva.
PRIMEDBA
Ako ste odlučili da koristite za krečenje kreč ili sopstvenu komponentu, obavezno dodajte bakarni sulfat (plavi kamen). On će zaštititi drveće od bolesti. Posle prošlog vlažnog leta, ovo je od izuzetne važnosti.
Poneki baštovani za krečenje drveća koriste običnu vodeno-disperzionu farbu za krečenje zidova i fasada, kažu, jeftinija je od specijalne voćarske. Moguće, ali ona će zaštititi samo od sunca i mraza. Od štetočina i bolesti ova farba neće pomoći."
Da li neko zna o kakvoj smesi za krecenje se radi i gde kod nas ima da se kupi? Tekst je izgleda iz Hrvatske ili Bosne.