Krečenje voćaka kao vid zaštite

Suština je u stvari jedna, a to je da bi trebalo uvažavati znanje ljudi od struke, ali isto tako i direktna dugogodišnja iskustva sa terena. Na svakom pojedincu je da svoj voćnjak radi onako kako misli da je najoptimalnije, zašto da ne jer i na greškama se uči. Bitno je svesti ih na minimum ...
 
Poslednja izmena:
Suština je u stvari jedna, a to je da bi trebalo uvažavati znanje ljudi od struke, ali isto tako i direktna dugogodišnja iskustva sa terena. Na svakom pojedincu je da svoj voćnjak radi onako kako misli da je najoptimalnije, zašto da ne jer i na greškama se uči. Bitno je svesti ih na minimum ...

Narocito na svojim greskama kada se covek uci je najbolje!:sjasi:
 
Kreči se samo deblo a ne i grane jer je deblo veće površine pa se lako zagreje od sunca a grane teško jer su tanke i lako ih hladi strujanje vazduha oko njih.
 
Krecenje nema samo estetski znacaj i i mnogo znaci (govorim za kajsiju) tih nekoliko dana odlaganja cvetanja.Ti veliki zasadi se ne krece zbog toga sto je to uglavnom jabuka,sljiva kruska koje kasnije cvetaju i ne ugrozava ih mraz.Kajsija cveta prva i taman je tih par dana sto dobijemo krecenjem bitno jer nije isto kad cveta naprimer 28 marta ili 5 aprila.U tih sedam dana prelaza iz marta u april se i najcesce desava izmrzavanje kajsije pa vi nemojte kreciti.
 
Sto se tice kajsija slazem se sa vama. U vreme cvetanja kajsije temperature vazduha nisu jos uvek visoke i ta belina ce verovatno odloziti cvetanje za par dana ako se zabeli kako treba tj veci deo drveta stablo sa primarnim granama.

Sto se tice ostalog voca, temperature vazduha su vece i pitanje je koliko zaista krecenje pomaze u odlaganju pocetka cvetanja. Voce koje imam u dvoristu krecim iz estetskih razloga vec sam pomenuo u predhodnim postovima, ove godine cu neke sljive da ostavim neokrecene, ove pored njih cu da okrecim pa cu da vidim kolika je razlika u cvetanju slikacu i okacicu slike da se vidi da li ima razlike izmedju okrecenih i neokrecenih sljiva. Da bude kao mini ogled :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ja sam hteo to danas da odradim ( sve spremno) ali ne smem zbog ovih jutarnjih mrazeva, bojim se, neće se osušiti, pa da napravim ...ranje. Videćemo od ponedeljka , kako javljaju vreme.
 
Pa u ponedeljak. Sutra zadušnice, a i Sveti Trifun! Ja još uvek imam vinograd, i treba izaći, okaditi, preliti , zakititi, pomoliti se i orezati par komada. Takav je običaj u mojoj porodici bio i ostaće...
A u nedelju treći rođendan mog unuka , koga vidite na mesto avatara...
 
Pozdrav,

dugo se vodila rasprava o dodavanju soli u smesu za krecenje stabala. Jedan od drugara koji kreci zidove (u kuci) kaze da dodaje kasiku dve soli u polikolor jer kaze da se tako postize manje spiranje nanetog materijala.
Mozda se zato u receptima za krecenje pominje dodavanje soli.
 
Pozdrav,

dugo se vodila rasprava o dodavanju soli u smesu za krecenje stabala. Jedan od drugara koji kreci zidove (u kuci) kaze da dodaje kasiku dve soli u polikolor jer kaze da se tako postize manje spiranje nanetog materijala.
Mozda se zato u receptima za krecenje pominje dodavanje soli.

E bas zato,komso,dodaje se odredjena kolicina soli.:bravo:
 
So je za i bolje lijepljenje, ali u danasnjim uslovima prvo se zagasi Kreč a onda prilikom rastvaranja sa vodom se stavi Lijepak za Tapete tako rade na Zapadu i mislim da će se kreč bolje i duze zadrzati na stablu ja sam prije par godina u Njemačku kupijo Flašu od 1Litra za farbanje stabala Voća pune 3 Godine ostao je Bijel bez da se ista okrunilo sa stabla
 
Ja jesam dodavao so. I to pola kile ,isto koliko i sumpora na 5 kg kreča. A ovo za tapete je nešto novo, probaćemo, ako ne zaboravimo iduće godine. Što se tiče zečeva Gorski je u pravu... s tim što kod mene te životinjke i nema pošto ovi nazovi lovci sve pobiše... a i voćnjak mi je ograđen...
 
So je za i bolje lijepljenje, ali u danasnjim uslovima prvo se zagasi Kreč a onda prilikom rastvaranja sa vodom se stavi Lijepak za Tapete tako rade na Zapadu i mislim da će se kreč bolje i duze zadrzati na stablu ja sam prije par godina u Njemačku kupijo Flašu od 1Litra za farbanje stabala Voća pune 3 Godine ostao je Bijel bez da se ista okrunilo sa stabla
Danas sam krecio sa hidriranim krecom i lepkom za tapete. Nisam uspeo da razmutim lepak i krec skroz a stavio samc 200gr lepka na par kilograma dehidriranog kreca. Prelepo je ispalo a videcu da li funkcionise. Jesenas sam krecio zagasenim krecom i veci deo je otpao pa me to iznerviralo i odmah sam prihvatio savet sa lepkom. :ideja:
 
Zar neće lepak da uguši koru? Ne znam kakve bi to posledice moglo da ima, da ne pričamo i o hemijskom sastavu lepka koji možda bude nagrizao koru, ja se ne bih sa time šalio.

Ako ti je to već bio cilj, mogao si lepo autolak beli da kupiš pa udri :D
 
Meni se isto to sa ljepilom na sviđa. Čak i so izbjegavam jer nisam siguran koliko je to dobro za koru.

Negdje sam čitao da prilikom krečenja prostorija neki miješaju bjelanjak od jaja da se bolje učvrsti, to mi se donekle čini i prihvatljivo. :)

Kako god tih dvadesetak voćkica mi nije problem okrečiti par puta godišnje, lakše tako nego da nešto zajebem. :)
 
Nazad
Vrh