Krađe, nanošenje štete na voćnjaku

@IVAN ILIC

Ivane slažem se s tobom (vama) ali je malo nezgodno uzimati pravdu u svoje ruke. Jeste, ovde kod nas su ponekad pomešana prava i obaveze krivih i onih kojima je učinjena šteta a ja samo hoću da kažem da se prvo mora da pokuša da se problem reši zakonskim, jedino mogućim, putem ako već tužilaštvo neće po službenoj dužnosti da nadoknadi štetu Zoranu. Takođe mislim da i Zoran ne sme da odustane dok mu i poslednji dinar štete, njegovog gubljenja vremena i nerviranja ne bude isplaćen. Takođe mislim da i nama svima ovde mora da je stalo da Zoranu šteta bude isplaćena na jednostavniji (da tužilaštvo po službenoj dužnosti zahteva od suda da izrekne presudu kojom se nadoknađuje šteta Zoranu) ili na komplikovaniji način (da se angažuje advokat koji će pred sudom zahtevati da se Zoranu nadoknadi šteta) iz razloga što će nekažnjeni lopovi ponovo otiči u krađu akažnjeni lopovi će morati da rade da bi zaradili da Zoranu nadoknade štetu i neće moći da kradu. Znam i ja da pravo i pravda nekada nisu isto ali se mora pokušati. Ako nas ovde ima 100 zainteresovanih za ovaj slučaj i svih 100 ili bar 50 se pojavi u sudu prilikom suđenja (suđenja su javna) mislim da ni presuda ne može biti loša po oštećenog. A jesmo li zainteresovani? Sutra će doći i kod nas da kradu i ukrašće nešto.

Napominjem da ni kazne za nanošenje telesnih povreda nisu male. Sve bi bilo jednostavnije kada bi nas neko malo više zaštitio nego što je trenutno slučaj.
Bez persiranja,barem na forumu sve dozivljavam jednakim sapatnicima i saborcima.Sve sto si izneo Slav,je zdravorazumski i normalan sled dogadjaja i poteza u pravno uredjenoj drzavi.Posto mi nismo ni zdravorazumska drzava,pogotovo ne pravno uredjeno,a jos manje demokratsko drustvo,a korupcija i mito su redovne i normalne pojave poput bebinog placa,onda se mi ne mozemo nadati kakvoj pravdi.Jedno vreme sam bio u trgovini,gde mi pripadnik nacionalne manjine,cokoladne boje koze,pokrade iz kase blizu 9.000 dinara.Jurio sam malog po gradu dobrih 10 minuta,usput naletim na policijsku patrolu i zajedno navatamo klinca.Pazi sa policajcem zajedno,gde se mali kao usro i sve priznao na licu mesta.A gde su pare,pitam.Nema kaze bacio usput.-Gde usput?-Ovde!-Tu nema niceg,niko nije video novac da leti ulicom.Svejedno,kaze mi policajac,poznat je on nama,vodim ga u stanicu,zvacemo roditelje i bez brige.Mali dao pismenu izjavu i sve priznao,ja dao takodje i izjave se poklapaju.Sve jasno kao dan,samo para nema "bacio usput".I naravno niko ne pokrece nikakav postupak protiv prestupnika,te maloletan,te dobice vaspitnu,te tuzi ga privatno.Kradja je kazu ispod 15.000 hiljada,te se ne moze pokrenuti sluzbeni postupak,te trte...te mrte...A mali sve to zna i stalno operise,pravi mali profesionalac za ovakav lopovluk.Na kraju ja sve povuko i kraj price.A da se nisam vezao u autu,ti isti organi reda i pravosudja bi me na licu mesta sankcionisali,ili da nisam stavio kacigu za glavu na skuteru,ili zaboravio da upalim svetla...Sve sto zgresi posteni gradjanin,platice ko kriminalac,sve sto "odradi" kriminalac,imace tretman postenog i zasticenog gradjanina.Ovo nije normalna drzava,pa kada vec ona nije,logicno je da njome upravljaju oni koji nisu normalni.
 
Ne vredi nekima ni motka, ni pistolj .... Ja sam imao problema nosili su i seno i kukuruz i po koje prase i tako redom, nekad se desavalo da odvrnu neki deo sa masine a o gorivu da ne pricam. I resim to na sl. nacin video nadzor, dva sarplaninca sad ne smeju na kafu da dodju a kamoli uvece da se usude da ukradu kad pustim sar planince :) ..
 
Pre dve godine skinulu mi akumulatore sa kamiona prijavim ali naravno nikom nista,kupim nove akumulatore ali ovog puta kad god parkiram kamion ukljucim elektricnu cobanicu na kutiju od akumulatora kad ubrzo evo policije na vrata ja reko nasli akumulatore, medjutim kazu oni da sam postavio struju u kamion i da moze neko da pogine a ja odgovaram zbog toga,pitam ja ko im je to rekao nisu mogli da mi odgovore,znaci ti sto su hteli ponovo da skinu oni su me prijavili lopovska zemlja.
 
Ivane-zrabao si izvaditi još jedno 5000 i dati malom da mu se nađe.Ne smem ništa da pišem jer sam ostao bez teksta.A da naše maloletno dete krade šta bi se onda dešavalo.
 
Zoki,nemam reci za ovo stanje u zemlji Srbiji.Gotovo da je svaki clan foruma imao neprijatnosti,a neki i velike stete od strane raznoraznih dzabalebarosa,a lopova.Svi se iscudjujemo zakonu koji stiti prekrsioca istog,a ostecenog tretira kao kolateralnu stetu.Zivimo u usranom kapitalistickom sistemu,a licna svojina obicnog coveka nije zakonski zasticena,ili nije u onom obliku kako su to uredile ostale kapitalisticke zemlje.Ovde imamo od svakog drzavnog uredjenja po malo.Nesto kao Frankenstajn drzava,sklepana od strane politikanata,a sve za racun istih.
 
Strah me je da će doći vreme da će narod morati polako pravdu uzimati u svoje ruke jer ovaj lopovluk uzima maha.A još više me zabrinjava što će pokradeni koji ne budu mogli brojati do 10 ispuniti budžet i zatvore a lopovi će još dobijati subvencije da bi unapredili zanimanje.
 
Evo nasao se baja i odneo mi 5 sadnica sljive iz mladog vocnjaka. Znam da nije tako strasno ali to je 15% mog zasada...
Nadam se da nikada necu saznati ko je...
Zelim mu da mu lepo narastu,brzo prorode i da se obesi o prvu koju je iscupao!!! ::jako_besan::
 
Moj komsija (i rodjak) mi jesenas ojadio jednogodisnji visnjar pustanjem koza u isti ::jako_besan:: Pre neki dan sam zakljucio da nemam maltene sta da orezujem u njemu, jer su mi skoro sve lastare koze obrstile, cak su neke sadnice pregrizene skoro do zemlje ... Sad uopste ne mogu da ih formiram, moram da cekam jos godinu dana... Ne vredi ni da se svadjam sa njim, starac od 80 godina, nit cuje, nit vidi, nit razmislja (narocito ovo poslednje).

Na skoro 50% sadnica nije ostao ni jedan lastar, na jos 30% skracen dobar deo... dakle mozda 20 % ostalo netaknuto. Suze mi idu samo kad pomislim, visnjar sam prosle zime sadio sa pokojnim dedom, koji (na zalost, ili srecu, ne znam ni kako da se izrazim) nije doziveo da vidi stetu!
 
Ti si u tom slučaju drugi vlasnik (šta ti ostane)
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo posle štete od 200 komada koje su mi iščupali posle nove godine, danas vidim fale još 70 komada šljive, jesenas sađene. Šta vredi što sam dao onolike pare za ogradu, stoka i to ti je. Posle prve krađe sam se razmišljao ali sad više ne. Mi smo malo mesto, sve se zna, i dok nekog ne izubijam da odleži jedno mesec dana u bolnici neće da se opamete. Od noćas mrtva straža, a već sam pregovarao i za par pasa od po 7-8 meseci i bogami da ne poverujete javiše se i par ljudi da čuvaju i to kažu -ponećemo mi naše puške-, ovde moraš sam da se boriš za svoje, ovo je bre zemlja proletera i neradnika a ko mene pita što sam na tom voćnjaku svakodnevno i što kad dođem kući ne mogu da ispravim leđa do uveče i što samo ulažem a pare neću videti još par godina. E zato će prvi koji naleti tamo da mi plati i za njega i za prethodnog i za državu i za sve čega se setim.
 
Nazad
Vrh