Krađe, nanošenje štete na voćnjaku

Daj mi link do teme pa da spojimo...osim ako nije van foruma o voćarstvu :) otvorio sam temu jer je u dve krenula ova diskusija pa da ne ode priča u stranu...
 
hmmm... taj što je prošao preko pooranog dijagonalno, jel išao peške?
pitam jer u zimskom periodu kad nema ljudi po voćnjacima, vodim kerove na istrčavanje i na par mesta pređem preko pooranog jer nema puta. gde god mogu gledam da gazim po traktorskom tragovima...ali, eto, negde moram preko brazde.
kerovi jurcaju po voćnjacima ali nikad nikome nismo napravili štetu. koliko kod da se oni jure i prevrću uvek izbegavaju voćke. naravno da u drvo neće udariti ali ne udare ni u mladu sadnicu.

jel se smatra (po bontonu) da nije u redu što hodam voćnjacima?
 
Maski, traktorom je prolazio i to toliko puta da je napravio dobro ugažen put...

Vosi u pravu si, samo ja ne mogu tamo da prebacujem postove jer sam moderator samo u voćarskom delu foruma, pa hajde nek ostane ova tema da bih imao gde da prebacujem buduće eventualne postove iz drugih tema a bez da za svaki cimam administratore :)
 
hmmm... taj što je prošao preko pooranog dijagonalno, jel išao peške?
pitam jer u zimskom periodu kad nema ljudi po voćnjacima, vodim kerove na istrčavanje i na par mesta pređem preko pooranog jer nema puta. gde god mogu gledam da gazim po traktorskom tragovima...ali, eto, negde moram preko brazde.
kerovi jurcaju po voćnjacima ali nikad nikome nismo napravili štetu. koliko kod da se oni jure i prevrću uvek izbegavaju voćke. naravno da u drvo neće udariti ali ne udare ni u mladu sadnicu.

jel se smatra (po bontonu) da nije u redu što hodam voćnjacima?

Ma ko bi se bunio što peške prolaziš?
 
jedan se čika bunio. rekao mi je da ne prolazim kroz njegov voćnjak. a od svih voćnjaka njegov je najzapušteniji (znači, najređe dolazi). za dve zime istrčavanja videli smo ga samo dva puta. prvi put kad je zviždanjem dražio kerove i drugi put sutradan kad je udario ban na prolaz :D ....moji su kerovi veliki pa onima koji se plaše nije prijatno. nisu kerovi ljuti, nego eto, ... veliki su :)
 
Maski, traktorom je prolazio i to toliko puta da je napravio dobro ugažen put...

Vosi u pravu si, samo ja ne mogu tamo da prebacujem postove jer sam moderator samo u voćarskom delu foruma, pa hajde nek ostane ova tema da bih imao gde da prebacujem buduće eventualne postove iz drugih tema a bez da za svaki cimam administratore :)

ma nesmeta meni sam eto hteo sam da dam predlog
 
Kad te oce oce te,Kao sto sam i pisao da mi pocupali proslogodisnje sadnice sljive (5kom),juce kupio nove,danas otac otisao da posadi na praznim mestima kad ono fali jos 5 kom.Gde ces lepsi pocetak godine
 
Stara izreka kaze,,PRILIKA STVARA LOPOVA,,
Prednost prolecne sadnje je upravo u tome sto je kratak vremenski period za sasnju,pa se lopovi teze odluce da ukradu
vec odu i kupe sta im treba.
 
neznam dal kod vas neko praktikuje da kad iskopa jamu u koju sadi mlade voćke onda na dnu jame udari jedan kolac da viri sa dna 10-15 cm pa se sa konopcem ili tanjim užetom(od kudelja sto se pravi da bi vremenom moglo da istrune)veže se mlada voćka i sve se zatrpa da se nevidi ništa pa nemože se isčupati tako lako.
 
Pred mjesec i po dana posadio nešto oblačinske višnje. Kad sam već pomislio kako više neće biti ljudske štete, evo pred nekoliko dana vidim: četiri ukradene te jedna iščupana i bačena pokraj sadnog mjesta. Eto, nered i kod nas u EU :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da je u pitanju ljudska pakost i zavist.Ako je iscupao i bacio,znaci nije mu trebala ,nego samo da ti napravi stetu.Mislim da je u vecini slucajeva u pitanju ljudska zloba i neke zavade oko nekih drugih stvari nego sto je neko uzeo sadnice da bi ih posadio.
 
Mislim da je u pitanju ljudska pakost i zavist.Ako je iscupao i bacio,znaci nije mu trebala ,nego samo da ti napravi stetu.Mislim da je u vecini slucajeva u pitanju ljudska zloba i neke zavade oko nekih drugih stvari nego sto je neko uzeo sadnice da bi ih posadio.

a možda ju je i polomio dok je vadio pa mu nije valjala.
ima tu i zlobe i zavisti ali sve više i koristi
ja do sada nisam imao velikih krađa sadnica, ali uroda, gajbica i ostalog jesam
znalo se naći do zadnje šljive obrana stabla,što je rijetkost, jer svagdje po malo se gotovo i nevidi
jednom sam ih čak i pojurio
prošle godine mi nestalo 50tak metara ograde zajedno sa stupovima
ove godine dobio krivo-lovce , imam pčelinjak u sklopu vočnjaka, i fino oni shvatili kak su moje košnice dobar zaklon , to je sad po zimi (i po noći najvjerojatnije), a možete mislit kako pčelama koje sad trebaju mir dođe pucanj iz puške ili metež oko košnice

prije par dana rođakinji nestalo 6-7 kalemljenih kestena (cca 150kn/kom) i nekoliko kalemljenih oraha
žena šizi
sad je u planu protuudar http://www.ebay.com/itm/12MP-MMS-In...06642?pt=AU_Video_Cameras&hash=item4178d829d2
u tijeku je nabava
otkriva, snima, slika, šalje poruke ,mms, email na nekoliko brojeva

a poslije toga toljaga
jedino uspješno sredstvo, od policije nema koristi

- - - - - - - - - -

Bilo je pitanja na forumu kako zaštiti višnju od srna kako je zaštiti od zečeva ali kako je zaštiti od ČOVEKА ??????? TUGA!!!!!
dscf9287.jpg
dscf9286.jpg
jeste sigurni da je ovo čovjek napravio
imao sam ja slično, izdaljeg gledano identično, zakleo bih se da je čovjek, ali sam se prevario, bio je srnjak u pitanju
dali ima ikakav trag oko ili na sadnici, na mjestu loma kod mene je bilo kao nožem zarezano, trag zuba,samo jedan rez i prelomljeno i gotovo sve na istoj visini
 
Komsiji u selu kod Valjeva ukrali trafo ,tj sadrzaj u njemu, koji mu je napajao susaru za sljive. Letos. Policija nije nasla pocinioce. Stetu snosi sam.
Resenje je da se potpise ugovor sa distribucijom koji njima dozvoljava da se na trafo prikaci korisnik koji oni hoce a za uzvrat oni snose sve troskove popravki i odrzavanja. Takodje, duzni su da daju dogovorenu struju.
U taj trafo je ulozeno oko 50-ak hiljada eura, a za susenje sljive se snasao preko agregata.
 
isto tako je elekrtodistribucija u mojoj bivšoj zgradi ponudila stanarima da potpišu ugovor kojim se održavanje prepušta njima. dva dana kasnije su skinuti svi novi digitalni strujomeri (zgrada je nova, useljena par meseci ranije) i zamenjeni starim analognim. toliko o održavanju.
 
Trebali su da to preciziraju ugovorom. Ako je uopste to i moglo. Kako god okrenes bolje i to nego da ostanes bez icega. Od dva zla izaberes manje.
 
nemozes se zastititi nikako,zakon je na strani lopova
samo cu vam navesti par primera
pre negde oko 2 god mesec gore dole liku krali jagode,on nahvata nekog cicicu,nalupa ga,ubrzo cikica otegne papke u bolnici od tih batina i ovaj dovbije 2 god robije
drugi slucaj bas kod mene u komsiluku uhvatio lopova u vinogradu (lopov se uhvatio u vec gore negde pomenutu kljusu za medvede)
vlasnik vinograda dao gomilu para lopovu da ga ne tuzi
tako da vam samo mogu reci tuga golema
nesmes da ga tuces,nesmes da ga hvatas,samo da gledas i tugujes,jer zakon je takav svako moze da radi sta hoce
ja pre neki dan isao u maticnjak jabuke,vidimneko setao uz red niz red,valjda obilazi teren da vidi kada da skida podlogu :D
pa ako skinem pre moje je ako me lopovi ugrabe mogu samo da ih mrzim,a ako se kojim slucajem sretnemo e onda bice povuci,potegni a meni ce da sene krivicna prijava
 
Nazad
Vrh