Kompletan remont traktora T40

Bravo i hvala za temu. Samo napred Vladj i da the sluzi jos XX godina
 
Danas nosio zupcanike na proveru. Veliki gonjeni je tvrdoce 59 HRc, dok je manji pogonski 52 HRc. Inace odgovara mi sto je pogonski ostavljen na 52 HRc (slucajno ili namerno), da bi ukoliko dodje do loma on prvi stradao, jer je njegova zamena daleko jednostavnija, i time sacuvao veliki zupcanik. Takvi kakvi su idu na ugradnju, cim mi vreme dozvoli, pa ce biti i jos slika.

Zanima me ako je neko rasturao kocnice kakav je postupak jer vidim da polu osovina i dobos su iz jednoga dela. Radio sam ih na Vladimircu ali je u odnosu na T40 isti princip ali montaza skroz drugacija. :sta: Ako niko ne zna onda cu sam skontati cim krenem da ih rasturam.
 
Neko je u temi ltz spomenuo da je radio kocnice bez rastavljanja uspeo je promenuti pakne kroz otvor gde se steluje ali nije objasnio kako.Cuo sam i ja od jednog iz sela da to moze proverit cu pa javim,a ima na yutyubu zamena pakni pa ako moz pomoci.Treba i ja da ih radim ali nisu jos na redu :sta: Ova tema je prava.:bravo:
 
Neko je u temi ltz spomenuo da je radio kocnice bez rastavljanja uspeo je promenuti pakne kroz otvor gde se steluje ali nije objasnio kako.Cuo sam i ja od jednog iz sela da to moze proverit cu pa javim,a ima na yutyubu zamena pakni pa ako moz pomoci.Treba i ja da ih radim ali nisu jos na redu :sta: Ova tema je prava.:bravo:

To sam takodje pronasao ali nigde nije bilo objasnjenja. Kod mene je problem sto je kocnica u levoj cizmi bila potopljena u ulje, jer je semering stradao, ali nikakvo kapanje ulja se nije primecivalo napolju jer je odusak verovatno bio zapusen. I dobos i obruc su dobri, samo ih moram izvaditi i odmastiti od ulja.
 
Nisam siguran dal se poluosovina vadi zgodno kad se odvrne matica ispod poklopcica na cizmi. Oblogu operi malo u benzinu i baci u pepeo celu jer ce pokupiti masnocu.I naparaj je posle grubljom smitglom kao i dobos. Po meni ces morati poluosovinu vaditi zbog unutrasnjeg semeringa.Pitacu komsiju dal se seca kako je radjeno na njegovom t40
 
Da li se mora skidati kabina da bi se skinule cizme ili ne?

Bilo bi pozeljno skinuti kabinu jer su blatobrani zasafljeni za cizme, a i skidanje kabine ne traje ni 30 min jer ide u kompletu uvis a i mnogo vise prostora imas za rad. A ako ne zelis je skidati onda mozes skinuti tocak, pa krilo rasafiti i skinuti i onda raditi, ali opet ako skidas obe cizme po meni je bolje ukloniti kabinu.

- - - - - - - - - -

Danas nastelovao diferencijal. Zaboravio sam uslikati rasturen dif i postupak rasturanja ali ako nekoga zanima objasnicu kako ide. Inace ispod trkaca ubacene po dve podloske i do je sada doslo na svoje mesto, a predhodno pod jednim trkacem je bila mesingana podloska debljine papira, dok pod drugim nista nije ni imalo. :sta: Evo slike izvadjene podloske. Izgled novih vidi se na predhodnoj strani post #10


img6761.jpg
 
Danas pazario lezajeve koje je trebalo zameniti i semeringe i konacno poceo sa ugradnjom. Ubacio diferencijal, donje vratilo i slozio zupcanike, malo vratilo sa zupcanikom zadnjeg hoda i kada sam probao na prazno zupcanik prve przine ne moze da se uzubi u zupcanik zadnjeg hoda. ::jako_besan:: Ponovo rasturim sve izmerim stari i novi zupcanik i vdim da je novi u precniku veci 3mm. Sutra vracam zupcanik i cekam drugi. Usput rasturio planetarce u reduktoru.

Slika lezajeva i semeringa. Lezajevi manji KYK made in Japan i veci starije proizvodnje GPZ made in USSR.


img6762.jpg




img6764.jpg
 
To sam takodje pronasao ali nigde nije bilo objasnjenja. Kod mene je problem sto je kocnica u levoj cizmi bila potopljena u ulje, jer je semering stradao, ali nikakvo kapanje ulja se nije primecivalo napolju jer je odusak verovatno bio zapusen. I dobos i obruc su dobri, samo ih moram izvaditi i odmastiti od ulja.
imag1063.jpg

kod mene nevidim da ima neki odusak dabi iscurilo ulje ako ode semering,samo ovaj sraf koji verovatno sluzi za stelovanje kocnica odnosno obloge da nebi gornjim delom lezala na dobosu
 
Ja bih ti preporucio da vratis stari mali zupcanik, jer kako si rekao novi mali koji si dobio ima svega 52HRc, sto je sigurno premalo.
 
Ja bih ti preporucio da vratis stari mali zupcanik, jer kako si rekao novi mali koji si dobio ima svega 52HRc, sto je sigurno premalo.

Ja sam isao drugom logikom da ukoliko dodje do preopterecenja bolje da strada pogonski cija je tvrdoca 52HRc nego gonjeni. Pisao sam na predhodnoj strani da zamena pogonskog zupcanika ne traje ni pola sata.

- - - - - - - - - -

kod mene nevidim da ima neki odusak dabi iscurilo ulje ako ode semering,samo ovaj sraf koji verovatno sluzi za stelovanje kocnica odnosno obloge da nebi gornjim delom lezala na dobosu

Kod mene taj sraf nema pa sam mislio da je ta rupa odusak, a inace ni toj nameni nije sluzila jer je bila zapusena.

- - - - - - - - - -

Danas pazario lezajeve koje je trebalo zameniti i semeringe i konacno poceo sa ugradnjom. Ubacio diferencijal, donje vratilo i slozio zupcanike, malo vratilo sa zupcanikom zadnjeg hoda i kada sam probao na prazno zupcanik prve przine ne moze da se uzubi u zupcanik zadnjeg hoda. ::jako_besan:: Ponovo rasturim sve izmerim stari i novi zupcanik i vdim da je novi u precniku veci 3mm. Sutra vracam zupcanik i cekam drugi. Usput rasturio planetarce u reduktoru.

Slika lezajeva i semeringa. Lezajevi manji KYK made in Japan i veci starije proizvodnje GPZ made in USSR.

Jutros pre slanja sublerom premerio oba zupcanika. Razlika je 0.8mm. Dovoljno da se ne uklopi.
 
Ako je razlika po precniku 0.8mm, to je 0.4mm po strani.
To bi trebalo da moze da se namontira jer je temeni zazor oko 0.9-1.1mm.
Merodavna ti je mera preko 3 zuba na manjem zupcaniku, i obavezno to meri. Spoljni precnik ti nije mnogo bitan.
Ako je stari mali zupcanik neostecen slobodno ga ugradi.
 
Ja sam isao drugom logikom da ukoliko dodje do preopterecenja bolje da strada pogonski cija je tvrdoca 52HRc nego gonjeni. Pisao sam na predhodnoj strani da zamena pogonskog zupcanika ne traje ni pola sata.

ja ipak mislim ako ti na jednom zupcaniku pokida zube ti isti zubi se se zaglaviti izmedju 2 zupcanika pa ih opet polomiti oba. tako da bih vratio stari ili novi nosio na otvrdjivanje.
 
Ako je razlika po precniku 0.8mm, to je 0.4mm po strani.
To bi trebalo da moze da se namontira jer je temeni zazor oko 0.9-1.1mm.
Merodavna ti je mera preko 3 zuba na manjem zupcaniku, i obavezno to meri. Spoljni precnik ti nije mnogo bitan.
Ako je stari mali zupcanik neostecen slobodno ga ugradi.







ja ipak mislim ako ti na jednom zupcaniku pokida zube ti isti zubi se se zaglaviti izmedju 2 zupcanika pa ih opet polomiti oba. tako da bih vratio stari ili novi nosio na otvrdjivanje.



Probao sam i cekicom da ga uzubim i ne moze, a kamoli lagano rukom. Samo sam premerio precnike zupcanika i nisam se hteo upustati dalje u tu problematiku. Oba mala zupcanika imam i oni su u prihvatljivom stanju. Dva puta je stradao veliki zupcanik dok mali ni jednom. Iako je manja tvrdoca malog zupcanika to moze dovesti samo do njegovog brzeg habanja ali ne i do kidanja zuba jer je veca njihova sirina, sto nije slucaj sa velikim zupcanikom.
 
tema je odlicna svaka cast
a kod mene su dva mala zupcanika stradala do sad a veliki nije nijednom.
 
Evo da neke slike mozda ce nekome posluziti ovo je na brzinu ako treba icemo na skener da budu jasnije.
imag1085.jpg
imag1083.jpg
imag1071.jpg
:ppozdrav:spor mi ovde na poslu net.stavio bih jos slika nabavio sam katalog i uputstvo za koristenje traktora sa karakteristikama i stelovanjima jest da je na ruskom ali moze da posluzi ako nekome nesto treba nek se javi pa cu potraziti i staviti sliku :udri:
 
Poslednja izmena:
Da skinemo prasinu sa teme. Evo cime sam se bavio ovih dana. Remontovan reduktor. Na Planetarcima zamenjene osovinice i rolnice ili iglice lezaja. Rezultat je da nakon zamene nema ni trunke lufta. Stizali su zupcanici prve brzine i posle 2-3 zamenjena komada nisam uspeo uzubiti veci zupcanik prve sa ostalima. Raspitivao se kod majstora koji rade ruske traktore sta je uzrok stradanja zupcanika prve brzine vec dva puta na isti nacin. Od vecine sam dobio odgovor da zupcanici u spregu nisu bili u osi. Razlog tome moze biti luft u lezaju ili kriva vratila. Posto su lezaji bili dobri odnesem vratila u masinsku radionicu na proveru. Vratila nisu deformisana i nemaju "bacanje". Usput ponesem i novi pogonski zupcanik prve brzine koji sam mislio ugraditi. Zupcanik nije u osi. ::jako_besan::. Danas poslao oba a sutra ocekujem povrat novca. Usput pitao majstore koliko bi me kostalo da mi naprave ta dva zupcanika po uzorku starih. Cena za oba 220e. Posto su vratila ok i lezaji dobri predpostavljam da je kuciste menjaca deformisano. Golim okom se ne vidi ali izgleda taman toliko da pravi problem. Znaci zamena kucista. Pocnem se raspitivati gde mogu kupiti kuciste. Sasvim slucajno saznam da u susednom selu ima jedan T40 zarastao u korov i tu vec stoji 30g. Kada sam otisao tamo traktor sav rascerupan. Alnaser, razvodnik, hidro pumpa, alternator, prednja vuca, felne, tegovi, hidro cilindar.... sve poskidano. Uglavnom ono sto je moglo da se na brzaka skine. Vlasnik kaze traktor nije puno radio. Pripadao je zadruzi pa su pijani vozaci uspeli da mu satru motor, jer su probusili karter motora i tako vozili dok nije zakovao. I tada ga je on kupio sa namerom da sredi i koristi. Ali posto od toga nije nista bilo traktor je tako stajao 30g. i sa njega se polako cerupalo. Na satu stoji da traktor ima nesto malo vise od 700 rh. Na zilznama se poznaje fabricka farba. Menjac ne otvaran. I tako se pogodimo da mu ostavim kabinu i ostalu limariju, a motor, menjac i ostalo kupim za 400e. Danas doslepao traktor kuci i otvorio menjac. Jedini lom unutra je bio okrnjen zub na malom zupcaniku prve brzine. Sve ostalo unutra je u perfektnom stanju, kao i veliki zupcanik prve brzine. Rizik se isplatio .Mali zupcanik porucujem nov da se pravi i onda konacno krecemo sa sklapanjem. Evo neka slika tih dogadjaja.

Zamena iglica i osovinica na planetarcima. U krupnom planu osovinice ako se dobro vidi ostecenje zvog blica. Ako nekoga interesuje postupak zamene navedenog neka kaze objasnicu.


img6767.jpg





img6768.jpg





Vratila koja sam nosio na proveru, gornji i donji snop.



img6776.jpg




Slike kupljenog traktora pre pranja. Zao mi je sto nisam poneo fotoaparat da uslikam parlog iz koga je ovaj traktor izvadjen.



img6770.jpg




img6771.jpg





Slika posle pranja peracem.



img6772.jpg



I jos neka slika otvorenog menjaca. i necu vise biti dosadan. Ovo sto se vidi na zupcanicima je prljavstina.




img6773.jpg






img6775.jpg
 
Nazad
Vrh