Kombajnski motori

Na čemu ti je taj S 46?
Ja sam obično vadio sa viljuškastim ključem koji odgovara sečmice da uhvati uho dizne pa nategnem ključ na dole i ona izađe
 
Agregat za zalivanje,probo sam ga ga upalim danas okoreno je pola kruga i blokiro,teo sam da skinem dizne pa da sipan nafte ili benzina nebili popustio.Nema šta nisam probo da bi izvadio te dve dizne i kucko levo desno i klučem ali neće
 
Poslednja izmena:
1 5 0 0 era




Izvadio sam još jednu,valda ću uspeti drugu ujutro
 
Poslednja izmena:
probaj sa dva pajsera koji su na kraju smotani u slovo C naslonis na glavu i na vagu zapnes o telo dizne mora da izleti
 
Milose, pazi samo da se ne bi iznenadio kao i moj kolega kad je isao prodavati zmaja 142 koji je pod supom stajao 3-4 godine... Kupili ga ljudi "na nevidjeno" tj bili su ali gan isu htjeli paliti, vjerovali ovom na rijec. Kasnije ga on skompletira, ide paliti kad PRC... okrene cetvrt kruga i ni mrdac dalje... nekako ga vrati rukom u rikverc i opet na anlaser i jok... opet stane na istom mjestu... Patili smo se pola dana s njim ne bi li okrenuo puni krug, sipali unutra i ulja i nafte i benzina, ostavljali preko noci i na kraju smo odlucili skinuti glavu motora...

U dva cilindra je bilo toliko hrdje da je to neopisivo... Vratili klipove u tim cilindrima dolje, smirgl papir i zicana cetka u ruke i da vidis kako se stubline ponovno sjaje. Takvu obradu bloka nema nitko ;) Na slican sistem smo smirglom odradili i ventile koji su bili sumnjivi, novu brtvu glave, sastavili glavu, i da vidis kako motor pali.

Hocu reci, iako je pod supom stajao, uvukla se vlaga i napravila svoje. Nikakvo ulje nije pomoglo iako smo ga "namakali" dva dana skoro. Bez skidanja glave nista...
 
Ovaj je stajao pod Ruskom šupom ili vedrim nebom,izgleda da i ja neću proći bez skidanja glave .Jedna dizna i dalje ne popušta
 
Nisam ja Matiću protiv mečke,malo se šalim sa Milošem...više sam puta napisao da bih voleo i da se na mom kombajnu vrti...
al treba dati 1000e a motor mi dobar
Ja sam skeptičan samo po pitanju snage S 46 vs OM 352
ako bi ikad ubacivao...isključivo 352A
 
Gledaj, ako je motor krenuo donekle i zaglavio, zapeknuli klipovi nisu sigurno nego ce biti da je slucaj kao i kod mojeg kolege... nevjerovatno ali stubline pohrdjale i nema mrdanja... Tu jedino pomaze smirgl, zicana cetka i puno zivaca da se previse ne osteti stublina koja je iovako naceta hrdjom... Dobro se sve stubline naulje, i dok je glava skinuta okrece se ili rucno ili na anlaseru koji puta da se motor "razradi". Vrati se glava gore, podese ventili, odzraci se sistem za dovod goriva i KRES ima da pali ko sibica.
 
Moram da se konsuktujem sa drugarom koji je mastor,Bobo je u pravu.Probo sam ga pomerati pajserom na zamacu neće ni da mrdne verovatno cu sutra preksutra skidati glavu i čistiti stubline.Samo da vidim dali ima slobodnog vremena drugar da to sve vrati i ušteluje
 
Čišćenje hrđe šmirglom bez skidanja klipova nije baš dobro rješenje jer sitni komadi hrđe ali i šmirgla upadaju između klipa i stubline i zadržavaju se na karikama. Kad se pokrene motor dok to ne sagori može dosta izgrebati klipove i stubline. Može se ubaciti krpa da to spriječi dok traju radovi ali onda je bolje staviti je iz nekoliko slojeva pa nakon završenog posla vaditi jedan po jedan sloj.
 
Moze i krpa,ali na kraju obavezno izduvati kompresovanim vazduhom pogotovu kada se svaki klip dovede u GMT,i nece biti nikakvih problema.
 
Naravno, klip skroz dolje u cilindar i nagurali smo vise krpa dolje i onda smo krenuli s "obradom" stubline. Na kraju se sve dobro odmastilo i opralo s wd40 i kad se to isparilo nauljena je svaka stublina posebno i to doooobrano i bez glave je okretan motor dobrih 20-30 krugova (RUCNO) da vidimo da klipovi i karike nigdje ne zapinju. Kad smo se uvjerili da na tim prelazima zapinjanja nema, poceli smo sa sastavljanjem i kombajn je uz manje poteskoce s dovodom goriva upalio...
 
Može i ovako, klip skroz dole i staviti tanak sloj silikona gde se dodiruju klip i stublina, sačekati malo da se osuši očistiti stubline šmirglom, prašinu pokupiti usisivačem i skinuti silikon, silikon neće dati da prašina zaiđe između klipa i stubline.
 
Nazad
Vrh