Koliko zemlje treba za profitabilnost

Sve sam više ubeđen da sam u pravu za sve,
Бем ли га. Све што си аргументовао сам разумео и сагласан сам (и ја сам економске струке) ал' с друге стране пратим постове опонената и није вероватно да сви у потупности греше :sta:. То ме мало забрињава јер сам и ја пошао твојим стопама али опрезније и скромније. По ономе како људи пишу испада да егзистирају на ивици жилета и да је доста, некоме једна а некоме две везане лоше године и да оду под лед.
 
ja ne pisem puno.ali na taj prihod ako ga vec ima kad se oduzmu tri plate ja moja supruga i i po pola plate za dvoje dece koja rade .a plata da bude25 % od bankarske e to je vec veliki prihod. neznam mozda gresim .nije bas naj bolje napisano al ko hoce razumece
 
Za ovih godinu i kusur dana išao sam na 4 licitacije na tri je vlasnik u zadnjem momentu uplatio dug po kreditu a na 4.nas se pojavilo troje i cena dostigla 470000,00 po jutru ja te pare nisam hteo da dam.Pun je internet oglasa da se prodaju preko suda i banaka stanovi po Novom Sadu i nijedna prodaja nije dostigla ni cenu od 60%od procenjene tržišne vrednosti,a zemlja se licitira i preko tržišne vrednosti.Razmislite malo o tome .Da ne vredi i da nema zarade u poljoprivredi nebi ni zemlja toliko koštala koliko košta i ne bi bila toliko tražena.
 
u poljoprivredi su ulaganja uvek poznata unapred a prihod ne pa ako po 1h uložiš po 450e što je izvesno i da ti rodi kukuruz 10t što je neizvesno po ceni od 20dinara je mnogo para naspram uloženog ali tu su i rashodi koje nemožemo zaobići
 
Alo, ljudi nemojmo biti kivni što čovek vidi računicu u poljoprivredi. On ima svoj stav o tome i da svi pričamo kontra nećemo ga razuveriti. Naravno da i mi nebi radili zemlju a da nešto ne zaradimo ali 800-1000e da nam ostane u džepu to su priče za malu decu pred spavanje!!!

vitezb

Ja ti lično želim da kupiš bar još20-30 kj i naravno svu potrebnu mehanizaciju pa onda da uzmeš još zemlje u zakup pa da se lepo družimo na ovom forumu ali ne samo u ovoj temi!!!!! Ovaj forum ako se ne varam ima dosta više od 3000 tema, pa da se družimo u temama sa problemima sa kojima se susrećemo kao na pr: Zašto plug neće u zemlju, sejao sam pa mi jedna baterija "zaglavila" a to sam video tek kada je niklo, jao voda mi leži u njivi, jao,jao izvarali me ovi na vagi, neće traktor da upali ili zaj..va hidraulik, radnik rekao da će doć a nije pa sam morao sam, neko mi napravio put preko njive dok su vukli repu,............................i još mnogo toga koje je sastavni deo poljoprivrede!
A kada postaneš "PRAVI SELJAK" i ne budeš više radio u banci i kada budeš živeo od ploda svoga rada od poljoprivrede i samo poljoprivrede onda ćemo da razmenjujemo mišljenja i iskustva i ko je koliko zaradio čistih novaca po kj.
Želim ti da što pre ostvariš svoj cilj pa da se "vidimo" u drugim temama.
SRETNO i ŽIVELI:ppozdrav:
 
Kameni,
hvala na razumevanju i rečima podrške ali ja se više od tih 10 jutara neću širiti i ostaću i dalje hobi poljoprivrednik.Banku nikada ne bi napustio a tu količinu zemlje bi mogao da obrađujem i vikendom.Sve u svemu ja bi da završim ovim ovu diskusiju,sa porukom za kraj ja stvarno volim zemlju i milina mi je otići vikendom na njive i gledati kako mi usevi napreduju sve skupa sa đecom koja trčkaraju oko mene.
 
Potpisujem.
Teorija je jedno a realizacija obično pokaže i na koji propust.

---------- Poruka napisana u 06:20 ---------- Prethodna poruka je at 06:19 ----------


Zašto? Da niste pogrešno protumačili?

abro ja sam se nadovezao na tvoju recenici u vezi Vitezbb...kada bi ostao bez funkcije i ziveo samo od poljoprivrede, voleo bi da ovo nikada nije napisao ovde na forumu. jer je sasvim druga prica kad mu zivot ne zavisi od poljoprivrede, pa moze da se zajebava sa tih par hektara i da profit stavlja sa strane...a kad zivis od poljoprivrede ti sve trebas da izfinansiras od tog profita, i zivot i dalje ulaganje i sa strepnjom od elementarnih nepogoda. on tih problema nema, zato i pise ovako...
 
I poljoprivreda ti je kao i firma.Niko ti ne garantuje da ces na kraju polj.godine ,ili meseca biti isplacen ili dobiti platu.(poljoprivreda-grad,poplava,susa,nakupci.."Fabrika pod vedrim nebom" ..,Firma-stecaj,firma propala,kupio neko i sve raz...o,plate nema pet meseci....itd.)
Treba biti realan.A, ne onom drugom je lakse...
Ja sam jedne godine ulozio po PS., sve od A do S i puko-SUSA uzela danak.Komsija nista,kada se svela racunica mi isti,kako.
On nista nije ulozio-nista nije dobio(profit)
Ja sto sam ulozio,sracuno,prodao,namirio ulozeno:sta:,opet nista.....+0.
Takva godina.Nije svaka ista,nekad kokuruzi dobro ponesu,sledece zito.....repa....nekad sve,a nekad nista::novac::.
Nov stop se spominju hobi poljoprivredni proizvodjaci.
Pitanje za clanove foruma...-neka mi neko obijasni....ko se smatra pod hobi PP-proizvodjacom.
 
Poslednja izmena:
Nema Hobi poljoprivrednika! Poljoprivrednik je poljoprivrednik pa bilo da mu je to osnovna delatnost ili dopunska.To što neki sebi daju za pravo da se smatraju pravim PPjer drugo nemaju, ili ne mogu ili neznaju nemaju pravo da druge koju se pored posla u firmi bave poljoprivredom radi poboljšanja svog standarda .E sad koliki je apetit pojedinaca to je već stvar za diskusiju.Neko je zadovoljan da mu pored ulaganja i svih troškova ostane i 100 evra čisto a neko nije zadovoljan ni sa 1000.Dali mislite da je onom ko radi u firmi za platu od250 evra i bavi se poljoprivredom jer mu to nije dosta za život puno lakše nego onom ko se isključivo bavi PP,nije sigurno jer pored posla isto provodi vreme na njivi u uzda se u boga hoće li pasti kiša ili ne hoće li tući led ili ne ,znači ima iste probleme jedina povoljnost je što ima plaćeno penzijsko i zdravstveno (ako mu poslodavac uplaćuje)u firmi.Tako da ponovo kažem Nema Hobi Poljoprivrednika!:ppozdrav:
 
Ne razumem cemu osporavati coveka koji sam kaze da u zemlju "gura" novce dobijene na drugim mestima,ako mu se isplati samo napred.
Koliko ima ljudi koji su od "niceg" krenuli i za par godina rade 50ha,a cesto i vise bas tih primera ima ovde na forumu sto su ljudi pisali kako su stekli,pa mozda ce i on uspeti.
 
u moim postovima nikad necete procitati da je nekom ko radi kod gazde za platu lakse, znam ja kolike su njima plate jadne naspram odradjenog posla, tu je prednost poljoprivrednika sto je gazda ''svoj na svome'' pa koliko ti ostane ostalo ti...

a drugo je kad imas neki dobar posao u gradu ili si preduzetnik tamo, pa vikendom radi zemlju i jos ako mu otac aktivan pa odradi vise od pola posla, e takvima je poljoprivreda mnogo isplativ posao i ja nemam nista protiv njih i svako treba da se snadje na svoj nacin. ali nemam zeludac kad pocnu da mi pametuju i da mi sole pamet (nismo svi rodjeni pod srecnom zvezdom)
 
dragan.kovacev
Skroz si u pravu,sto bi rekli"svaka ti je Njegoseva".....pa treci hektar(sto mnogi nismo znali)
 
да кажем само у вези рачунице члана витезбб, он ту производњу посматра чисто као уложено добијено и то стоји, а проблем настаје јер њему поред пољопривредне производње остаје посао - банкарсвто - из кога финансира своје трошкове живота, док код чланова који се баве производњом као јединим послом, та производња је даље оптерећена са трошковима живота што профит умањује за одређену цифру јер постоји та додатна ставка и када и једна и друга страна у овој дискусији буду прихватиле ову чињеницу ту ће овој причи бити крај :ppozdrav:

још само једно питање за витезбб

да ли сматрате да би профит из ваше калкулације требало оптеретити трошковима производње за следећу годину или не и зашто
 
Poslednja izmena:
Zelio bih dodati koju recenicu ovoj temi naime ja radim 30 godina zemlju sam sam svoj gazda 23godine.Sa nasledjenom zemljom i mehanizacijom.U proslosti mi je bilo vise puta lose nego dobro unazad 5-6 godina je krenulo malo bolje nekad smo znali doneti sa 4 jutara nepunu zmajevku kukuruza a soja je rodila 5-12mc.A za cene ni da nepricam..Tako da se nismo obogatili ,skolovao sina inzenjer je poljoprivrede neradi samnom samo mi pomaze u sezoni ima dobru platu u drzavnoj firmi i ja mu dao 6 jutara zemlje da gazduje .Sad me zeza daje on udvostrucio svoju zemlju za par godina a ja sa 100 jutara arende jedva kupio par jutara za sve ove godine.Ijedan traktor i to na kredu .Onima kojima nije poljoprivreda glavni izvor dohodka uz dobru platu mogu bez problema ulagati u kupovinu zemlje.I takvima kao i mom sinu i jos nekima na ovom forumu poljoprivreda je naj unosniji biznis.Neprozivam nikoga samo sam izneo moja vidjenja:ppozdrav:
 
Za čika jovu
Ovaj put ću da citiram samog sebe iz posta 255 koji sam napisao:Dragi forumaši dobro vi znate da sve ovo što ja pišem je potpuno tačno,jedinu stvar koju sam izostavio u ovim mojim računicama je to da trebaš sveže pare da uložiš u proizvodnju koje će ti se vrnuti tek za godinu dana,a od nečega se mora živeti tih godinu dana".Ovo je odgovor na prvo pitanje,a što se tiče drugog pitanja odgovoriz ću vam ali vas molim kako vas tako i sve druge forumaše pre nego što me napadnete da se stavite prvo u moju poziciju i razmislite šta sam napisao.
Sa moje tačke gledišta ne treba profit opteretiti sa troškovima proizvodnje za sledeću godinu jer su to moje sveže pare koje nemaju upotebnu vrednost za kvalitet moga života,ALI MORAM u kalkulaciju profita uzeti IZGBLJENU DOBIT jer su mi pare za 1o jutara zemlje koju nisam uspeo da kupim bile na kamati po viđenju koja je 1,6%na godišnjem nivou a ne oročene na godinu dana gde je kamata bila 5,8% a to je u mom slučaju GUBITAK od 1764 evra na godišnjem nivou
 
Sve si u pravu sa ekonomske strane , i tako bi svi trebali razmišljati i malo više ekonomisati a ne samo misliti o agrotehnici.Nalazio sam na istraživanja na zapadu o uspjehu i neuspjehu farmera i pokazalo se da su uspjeli samo oni koji su pored dobrih prinosa dobro i ekonomisali sa svojim troškovima i robom , u to ulazi sve od kupovine zemlje do čak toga da takvi ljudi tamo nerijetko prodaju robu kada misle da je pametno a poslije čak ponovo kupe ako im se učini da znaju trend cijena.

Što se tiče cijena zemlje treba znati da one uvjek prate kretanje cijena usjeva , i da se cijena zemlje na zapadu (zato što kod nas dosad ta trgovina i nije bila zanimljiva) ponašala zadnjih pedesetak godina uglavnom kao "mjehur od sapunice " , a znamo kakva je njegova sudbina.

"Hobi poljoprivrednik " željan zaradi može uspjeti ali mora znati kada u ovakav posao ući a kada pobjeći iz njega.
 
Dragi forumaši dobro vi znate da sve ovo što ja pišem je potpuno tačno,jedinu stvar koju sam izostavio u ovim mojim računicama je to da trebaš sveže pare da uložiš u proizvodnju koje će ti se vrnuti tek za godinu dana,a od nečega se mora živeti tih godinu dana"

Да ли би сте могли дискусије ради да ми изађете у сусрет и да sveže pare da uložiš u proizvodnju буду узете из кредита, урачунати новац који је потребно за улагање у производњу следеће године и урачунати трошкове живота за рецимо четворочлану породицу и онда нам дати решење која је то потребна количина земље не за профитабилност већ за нулу, да буде само покривено све уложено и потрошено

Ви као банкар сигурно располажете и добро баратате са статистичким подацима и надам се да ће те нам рећи решење
 
Nazad
Vrh