Koliko plaćate sezonske radnike i gde ih pronalazite?

U susednom se Krajisnik je 1kj zemlje na vecito oko 5000eura.Kod nas je sad palo ispod 4000eura.I sta sad ja treba da placam 5000e i napravim sebi problem sa svim ostalim jacim poljoprivrednicima u selu?
Tako i sa satnicom...
 
Gospodine BOKIBOLE, naravno, meni su radnici potrebni maksimum nedelju dana u godini, a da ih imam 150 na po par meseci, tesko da bih otvarao kantinu. Da imam 100ha povrca, verovatno bih drukcije radio. Ali, nemam, imam malo sena i stoke, a sam sam na ovom svetu, pa bukvalno kupujem dobru volju radnika pivom, da bi mi dosli i dogodine, jer ovde sela umiru, radne snage nema!

Gospodine Diklofen, da li se meni obracate kada kazete ,,Vi''? Koga sam napao?
 
Danas po selima ima vise gazda nego nadnicara, tako da nema sanse da se gazde lose ophode prema istim jel ko ce im posle raditi...To je nekad bilo da su radnici tretirani kao stoka, jer je bilo 2-3 gazde u selu a svi ostali nadnicari!
 
Na selu,bar kod mene ,je ostalo nas desetak koji rade zemlju i pilicajci,opstinari,lekari tj. budzetlije.Onih ostalih je svaki dan sve manje jer za 10 eura dan idu po gradjevinama koje kuda.
 
2003. sam bio podstanar i radio na sat.Svaki dinar mi trebao.Istovarao kamione sa kukuruzom,premixima,celu noc hvatao i tovario iznosene koke nosilje...dođe kamion u pekaru pun brasna.Ravno 24000kg.Zove me gazda da istovaram.Kolega nece...nije dosao.Lepo dzak po dzak i teraj.Popnem se na kamion i naredjam ceo red dzakova.Sidjem dole pa na rame.Tako to islo i ja istovario kamion.Vise mi je platio vozac kamiona sto nije morao da ceka jutro nego gazda sto sam istovarao.
Iskustvo imam i nece mi biti prvi put.Kad do toga dođe ja sam otisao.....

2003. podstanar, a sada dva nova traktora, kombajn, sve prikljucije masine.
Svaka cast.
Mora da si bio vredan i stedljiv.
 
Ja ne mogu da hranim radnike, jer to zahteva jos 2 ljudi koji bi se bavili time. Meni kampanja traje 2 meseca gde bude kise, vetra i 15-30 utovara kamiona. Ko u tom ludilu da misli da li je neko dobio dezert ili ne. Prosto to nije izvodljivo. Kada radimo samo radnik i ja u ratarstvu onda doruckujemo pa krenemo na posao, kada dodjemo kuci rucamo ili veceramo. Poredite babe i zabe. 2 meseca kada radis to je kao radno vreme u firmi, a kada ides nekom na dan-dva onda naravno da ce ugodjaj biti drugaciji.
 
Jako osetljiva tema,kako god okreneš nikako ne valja,pošto ja dosta radim sa nadničarima iskustva imam na pretek(hvala bogu ili nažalost).Kako god, dobrog poštenog radnika treba poštovati ali postoje i neke granice.Inače kod mene je satnica 150 dinara,bez hrane,naravno piće,kafa, to stoji,kome se svidja dolazi, kome ne, nemora da dođe.
 
Ljudi vi pričate o davanju hrane i pića radnicima. Lako je kada imate dva ili tri radnika. A šta da rade povrtari ili voćari koji imaju po dva ili tri autobusa radnika na njivi. Da li bi ste vi spremali 150 obroka svaki dan i kupili 150 piva i 150 sokova. Gde je tu onda isplativost? Raditi da bi radnicima kod vas bilo dobro a vama najlošije stvarno nema smisla. Nekome ko prestane da radi čim se okrenem još da dajem jelo i piće nema šanse.

Ne samo to, moze da za rucak bude ovo, mozda neko ne voli to jelo npr. kako ti da znas sta neko voli da jede a neko ne........ovako dam im novac pa kupuju sami sta hoce da jedu.

Nas narod i nije bas nesto mnogo radan, primis ih, oni se svadjaju i sta ti ja znam.
 
Ne na Vas.Mislio sam na par drugih clanova koji su me ispljuvali pa cak i kunuli u prethodnim postovima.
Izvini, ako se odnosilo na mene, nisam te kunuo, a ako si se osetio "ispljuvanim" opet IZVINI, ne bih to nikome ovde, jer me nisu uvredili, već samo negativno, da rečem, iznenadili, svojim stavom po ovom pitanju, osim ona govna što su mi ukrali krave, dabogda ih sekli cent po cent i za svoju bolest leka nemali, u najgorim mukama skončali ! ! !
I naterali me da postanem prost fizički radnik (opet na početku) i od toga se izdržavam...
Tebi diklofen PONAVLJAM, ako zaista misliš sve što si napisao,i stojiš iza toga,bez stida, ŽELIM DUG ŽIVOT I ZDRAVLJA, pa da dočekaš da postaneš NADNIČAR pod stare dane...
Pa da drugi s tobom postupaju makar jednako kao i ti prema tvojima, radnicima...
A za ove što imaju radnike jedan savet, barem iz moga iskustva "gazde":
Nemojte terati radnike da rade ono što Vi, kada stanete, (dobro) razmislite, stavite ruku na srce, (po ceni satnice) ne biste uradili!!!
Inače, satnica od 200-250 dinara za neki fizički posao je , da uslovno kažemo, u ovom trenutku, neka realna, s obzirom na to da je puno fabrika otvoreno u mojoj okolini, gde čovek radi 8 sati, 5 dana u sedmici, za oko 35.000 dinara mesečno, plus "sva prava"...
A mi i ako realno zaradimo više, satnica dnevno je 10 sati rada, radi se i Subotom i Nedeljom, nema državnih praznika, stalno si pod otvorenim nebom i strepnjom šta sve može krenuti po zlu u poslu sa poljoprivrednim mašinama bez osiguranja...
Padneš s platforme, odeš kod lekara i ne smeš ni slučajno da kažeš šta ti se zaista dogodilo, već lažeš da si pao s stepenika merdevina silazeći s kotobanje ili senika...
Jasno je da čovek-poslodavac u poljoprivredi ne može da obezbedi i topli obrok i prevoz i šta ti ja znam, ali može makar da se potrudi da ljude ne tera da rade više nego je normalno i za neku mizernu i uvredljivu cifru...
Bolje da onda postanem prosjak ili lopov, više ću imati (ili zaraditi), pa se čudite posle zbog čega je toliko porasla stopa Razbojništava i Lopovluka u Poljoprivredi, što u Ataru, ili po seoskim gazdinstvima...
 
Potpuno se slazem sa dobrodolom....Kad sam radio gradevinu bilo je poslova gdje sam ja pogadao i fizicari su imali 20 evra dnevnicu pus dorucak u 11 sati i soka koliko hoce.Alkohol ne pijem pa ga nije bilo ni na poslu.....Radilo se uvijek 10 sati dnevno...Jebes poso i rad ako se gleda u dva,tri dorucka vise.....Bojcetic je napiso da to zahtijeva dodatne ljude sto nije tacno...kupi ljudima salame,malo slanine iz susare....

Fala Bogu pa ne moram radit kod novopecenih gazda
 
Tema je više nego škakljiva.Sve zavisi koliko je " gazda" spreman da plati i koliko je radnik spreman da radi.Ima ljudi koji recimo hoće 15 din po bali što bi bilo recimo 6000 za 400 bala pa još i piće jeće i ono treće.Nije li to malo mnogo.Ako je svaka 4-a bala njegova kolika je realna cena.
Priče od nadničara do Gazde tipa Marka Miloševića ili ti Petra Matijevića odavno nisu ni za malu decu.
Nije isto sedeti na stolici i tovariti kukuruz ili tegliti gajbe.
Jedino Dobrodola razumem jer znamo kako je prošao i kako je linija od gazde do siromaha tanka i ne treba se k..... kao pojedinci.Ja kada imam plaćam više a kada nemam platim manje i nemam problem savesti.
 
Apsolutno podrzavam clana Dobrodol,jedan od retkih koji shvata sustinu stvari,i iskreno i otvoreno kaze sta misli.
 
Bravo Zorane, hvala na podršci...
Amater83, takođe...
Moram priznati i ovo, NISAM SIROMAH, niti sam žedan ni gladan, radim i zarađujem, ni približno kao pre, kada sam imao krave, stalan i (relativno) siguran posao, jedino sam sada naučio da cenim taj (prokleti) dinar...
Ranije, ne razmišljajući, od zabave, naletim povoljno, pa tup, pazarim fijaker za 400 eura, zamislite, ništa drugo, neg' fijaker...::sramota::
Naravno, morao sam ga prodati odmah posle onog nesrećnog događaja...
Sada mi to ne bi ni na pamet palo, jer se prostirem koliko sam dugačak,i pazim zaista na bukvalno svaki dinar, evo neki dan pazarih motornu testeru, ali za novac koji već skoro godinu i po dana skupljam za spoljnju zadnju desnu gumu na traktoru...
I mama je nešto dala od svoje skromne penzijice...
Baš sad nađe da mi crkne (po ko zna koji put) stara motorka od 18 leta...
Poenta je, da je po meni, čovek srećan onoliko koliko želi, pa ako želiš malo (ili racionalno) bićeš srećan celog života!!!
Cena satnice ko i sve, gazdama je uvek puno, a nama radnicima-nadničarima uvek malo...
Radim proletos kod čoveka proredu bresaka, kuka na sav glas kako je sve teže i teže, a ima oko 70 jutara voća, i negde popodne veli, od sutra Vam je satnica 170 dinara, pa ko hoće hoće, a ko neće ne mora doći...
Iz neba, pa u rebra, ničim izazvano...
Odmah mu rekoh da na mene ne računa, jer imam već gomilu drugih ponuda za posao po 200 dinara, i da mene sutra nema...
Oćuta on, i na kraju radnoga vremena, eto njega do mene, grli me i vuče na stranu, veli, platiću samo tebi 200 ali da ne kažeš drugima...
Kategorički odbih, jer, kažem mu, drugi će saznati kad tad, i neću da se brukam, ili svi imamo po 200, ili 100 ili 170, nebitno, ali svi isto,jedino napravi kategorizaciju ili normativ, pa ko ne ispunjava tvoje aršine, lepo mu zahvali, i kaži da više ne dolazi, jer je zaista bilo među nama turista koji samo šetaju kroz redove, i zezaju se, uglavom omladina oko 20 godina...
Pristade on, a kasnije napravi još par ustupaka, na jednu pauzu od 5 minuta prepodne i jednu od 5 min. poslepodne, pauza za doručak pola sata, i pauza za ručak pola sata, a toga svega pre nije bilo...
Svake godine, jadan on, podigne najmoderniji zasad pod protivgradnom mrežom i zalivnim sistemom,kupuju se kamioni, traktori, džipovi, i to sve od toga što stalno kuka da nema...
Dabogda nemo za 'leba...
Drugi gazda, drugo selo, redovan, pedantan i tačan, u 9 doručak, u 2 ručak, uz doručak pivo, uz ručak pivo, posle posla kod njega kući kafa i opet pivo ili sok, i čovek NAPREDUJE, i to vidno,nova mašinerija,traktori, protivgradne mreže,maltene kao i onaj prvi iz ove moje priče, ne kuka, ne žali se, radnici se otimaju kod njega da rade i uvek ih ima viška, on probira najbolje i najvrednije, a za ove ostale, ko preostane...
Posao koji njegovi radnici obave za dan, kod drugih se otegne i na dva, pa možda i tri dana...
I ko po Vama, bolje posluje, ovaj prvi ili drugi gazda iz moje priče?
Ili makar mirnije spava...
 
ako dobro pratim,posle toga je postao Zet :ppozdrav:

Nesto zemlje smo imali od jos kadvse ovaj deo Banata pripojio Vojvodini.Cale je radio dok sam se ja skolovao_Otisao sam trbuhom za kruhom u NS.Bio tri godine i patio se.Cale imao infarkt i hteo da da zemlju u zakup.Ja se vratio i cepaj.Gazi,otimaj,cupaj...stedi,pravi,sklepaj.Dosle licitacije drzavne zemlje ja opet oteo ali placao(e da bar nisam).I tako evo radim 12godina.Tako se borim i dalje.
Od zeninih vise stete nego koristi.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa DobroDolom. Sustina je kategorizacija radnika. Najvise me iznervira kada me neko za moje novce ZAJEBAVA. Prave vasar od posla, to secem u korenu. A kada smo dosli da radimo i da budemo LJUDI sve moze.

U vocarstvu gde mogu da komentarisem radna snaga je OGROMAN trosak koji se placa, a nama roba NIJE tada jos placena.


Neko mi je rekao kupi im salame i slanine itd. Ok moze tako, a samo jedno poredjenja ja sam imao oko 700 dnevnica ove godine + prolece 85 dnevnica. Sebe ne racunam, i 2 zastitara koji smo non stop tamo. Ljudi su placeni korektno, od njihove zarade kupuju dorucak ili donose od kuce. To je praksa, kao sto je praksa da donesemo pice za drugu pauzu. Sve to oduzima vreme, a roba je kvarljiva. Mora ici u hladnjacu, mora se odpremati.
 
Posto su me neki dobro ispljuvali a tvrdim da me ne poznaju dobro evo jednog pisma koje sam dobio pre dva dana.
Inace radi se o tome ,da jedan vredan i radan covek koji pored gradjevine zivi i hrani svoju porodicu i od par jutara zemlje,imao problem.Na fejsu je trazio da kupi gumu 12.4 28.Svi mu trazili dosta novca.Ja video da je covek poste i castan i da je u teskoj situaciji iz svih tih prepiski.Ja mu lepo poklonim gumu bolju nego sto su mu nudili da prodaju.Spakujem i posaljem za Kragujevac(selo Zirovnica).Sutra mi se vrati paket gde je izmedju ostalog bilo i ovo pismo:
Cim proradi servis kacim slike.

- - - - - - - - - -

35hftab.jpg
120t8is.jpg
 
Aman, evo njega, opet poteže ovu Temu...
Jasno je da te ne poznajemo, ali sliku i utisak o tebi stvaramo baš preko Tvojih Poruka na ovom Forumu, ali se svojim, po priči ispisanim, nisi, blago rečeno, "proslavio"...
Ja i ne smatram da si, bukvalno govoreći, nekakav "loš čovek", možda, jednostavno, do sada nisi znao za bolje,pa si,opet možda, čitajući tuđe Postove, između ostalog i moje, promenio mišljenje, i počeo da se drugačije (čitaj: bolje) ophodiš prema drugima, i tvojim radnicima...
Lep gest s tvoje strane, nemoj se obeshrabriti, i prestati da pozitivno razmišljaš i delaš...::svaka cast::
Srce i duša su ti sad,posle ovakvog gesta, rečemo, puniji, jel' då? ::namigivanje::
Posle krađe mojih krava,nebrojeno ljudi, članova ovoga Foruma (ne mogu ih čak ni nabrojati, koliko ih je) ,mi je nesebično pomagalo,a i mnogi i dalje to čine, i sam se trudim, da se prema drugima korektno odnosim , jer su mi svojom pomoći, vratili veru u ljude!!!:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh