Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Nije uporedivo parcela u Vojvodini duzine 400-800m pravilnog oblika i parcela u obliku mnogougla u okolini Kraljeva. Po meni je sasvim ok da bude skuplje za 3-4k po hektaru od dugackih njiva.
 
Nije uporedivo parcela u Vojvodini duzine 400-800m pravilnog oblika i parcela u obliku mnogougla u okolini Kraljeva. Po meni je sasvim ok da bude skuplje za 3-4k po hektaru od dugackih njiva.

Sve je to u redu, ali ne vidim zasto bi bilo duplo skuplje, pogotovu sto su i zita losija pa se lakse i brze radi. Pre ce biti da ima manje kombajna pa mogu da ucenjuju.
 
Decki, svaka cast ali ja tako bolje sjedim nego radim. Istina, kod vas su dobre njive pa jos i moze, al sta je 2 metra psenice i 10l nafte?

Kod nas je metar psenice trenutno 115kn (15€), cjena dizela neka je u prosjeku 10kn/l sto ce reci 10l dizela 100kn (13€). Mi jos imamo plavi dizel za poljoprivredu ako cemo njega racunati, to je onda 10€ za 10l sto je jos gora varijanta.

Konacni racun ispada 300kn (40€) po jutru sto mi uopce ne izgleda privlacno s obzirom da ja naplacujem 500kn (65€) Potrosnja kombajna neka je 10l/kj (znam da je manje ali uracunat cemo i transport kombajna u racunicu) i ostaje nam onih 2 metra psenice. Od zarade se jos odbija i amortizacija kombajna i ispada da je isplativije sjediti kod kuce.

Barem s moje tocke gledista, posto znam kako je meni raditi na nasim njivama...
Slazem se Bobo sa tobom od slova do slova.
Ali....
Ta cena je kod nas od pamtiveka.
Uvozom novijih kombajna i ulazak ljudi u ogromne kredite,tera ih da kod nas idu i ispod te cene sto sam naveo.
 
Kod nas je uvijek bilo 100DEM jutro al tad gorivo nije bilo ovako skupo pa se potrosnja kombajna maltene nije ni racunala kao bitna stavka. 100DEM je otprilike bilo 380-400kn sto je po jutru bilo dovoljno. Od nedavno je cjena usluga ovdje skocila na 500kn po jutru sto je u "domacoj valuti" 65€ posto cjena goriva polako ali sigurno raste pa je i potrosnja kombajna pocela igrati vrlo bitnu ulogu, pogotovo sto imamo ogranicenu litrazu plavog dizela u godini dana.

Od usluga sam moze se komotno reci odustao posto su u mom kraju platise "na rate", "do place", "kad prodam zito" te razne kompenzacije. Ovako radim za sebe i par kolega i meni totalno dovoljno. Racunaj samo da svoje vrsim da si svake godine zaradim kombajn. 60 jutara puta 500kn pa ti vidi...

Ici ispod cjene koju navodis je samo produbljivanje jame u kojoj se neko nalazi. To je sve kratkog vjeka, pare su skliske a kombajn se trosi i trosi. Dok se izamortizira to ce opet biti krs i ajmo Jovo nanovo...

Ovima kojima je skupo placati zetvu 100€ po hektaru neka slobodno kupe svoj kombajn i neka pokose svoje i neka idu usluzno po nizoj cjeni pa neka vide sta znaci biti kombajner i od tog posla zivjeti.
 
@coci
Kad je njiva dugacka i ravna, kad nema puno okretanja, moze daleko vise da se uradi, nego kad je duzina 100m i kad oblik nije pravilan.

@Bobo
Uvek je onom ko placa skupo, a onaj ko radi njemu je jeftino. Za 10-20kj nema racuna kupovati kombajn, jer onda treba vijati usluge i lomiti se po tunjim njivama. Po meni je cena od 50e po jutru ok. A 300kg psenice je problem u ovim godinama kad je slab rod. Ispravnije je u novcima po meni.
 
Naravno da su pare uvijek pare...

Kolega, kako se ne isplati na 20 jutara kupiti malog claasa, fahra ili u ekstremnom slucaju zmaja za svoje potrebe? Ko mi kaze da ja bas moram ici usluzno u tudje njive zakorovljene, neuredne i jos ako mi plate, ako ne... neka je od 20 kj 15 pod zitaricama a 5 pod kukuruzom znaci godisnje 15 jutara po 50€ je 750€. Mali zmaj se nadje u radnom stanju za 2000€ i uz malo srece ce tih 15-20kj odraditi bez greske uz minimum odrzavanja. Nakon tri godine ides s njim u cisti plus i radis svoje kad hoces, kako hoces, koliko hoces. Ne moras nikoga cekati, moliti, sprema se kisa a onda bi svi da se njima kosi. Ovako sjednes na svoj stroj, odes, odradis i pod supu. Ako imas par kolega s urednim njivama, odradis njima usluzno ako uhvatis vremena i to je kakva-takva zarada.

Moj kombajn (zmaj 132rm) kroz sebe protera mojih 60kj i jos usluzno mozda 10kj kroz godinu dana. Racunica je 100% cista i tu nema greske.
 
Kod nas je od vajkada bilo 300kg/kj psenice kosenje i 50kg/kj prevoz ali zadnjih godina sto neko rece stiglo jako puno novijih kombajna i vecina na kredu pa sada kose za dz samo da bi radili i da bi skupili za ratu od kredita!
 
Ja sam definitivno odvisio od zetve psenice ove godine taman fino oribao heder i kombajn za dva radna dana,uradio svojim vernim musterijama za 5000 po lancu,ovi ostali nek se krljaju za 4000 dinara i gratis prevoz a bilo je slucajeva i gratis lanaca.Da se prekrsti covek.
 
Kod mene je 100e po hektaru... Neki sa seckom traze i 110-120e po hektaru ja za sad vozim isto za 100e po hektaru sa seckom.... Ko hoce neka izvoli a ko nece nega ga kosi rucno pa da trlja o bataru... :osmeh:
 
Slazem se a i kod vas dosta ljudi je u inostranstvu pa cena moze da bude takva.

Ma ti ljudi sto su u inostranstvu odavno dali njive pod zakup... Proslo je to vec da ovi iz inostranstva finansiraju da se obradjuju njive.... SAd odustali od toga i sve dali pod zakup... Mozda ima jos 2-3% da tako rade ali neverujem...
 
Nazad
Vrh