Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Зато сам и ставио знак ? да ли ће га расходовати и дати у отпад. Уосталом колико сам разумео Бојчетић је регистрован као правно лице и може овако да прави калкулације.Осим ако не грешим. А то како треба, како може а тек како се ради књиговодство је тема да се пише до бесвести. Може после одређеног броја сати продаја/лицитација или предлог за расход па на кило. Или га растави у делове па покрпи 3-4 друга трактора. Или му га(не дај боже) украду. И колика је онда књиговодствена вредност? Сретао сам се са свим овим ситуацијама. Ово су само примери да не буде држим једну страну или другу.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
Imao sam kamion koji je radio samo usluzno za razna putarska preduzeca kad je sezona.Jedina amortizacija je bila 30% na gorivo i naravno evro gazeni kilometar.A bilo je svakakvih kvarova da sam svaki amortizovao sad bih imao 10 komada.Poresku amortizaciju sam radio jer sam morao po zakonu tako.Kamion + kada i niskonoseca i kao polovni ali relativno mladi su imali poresku amortizaciju, ali likvidaciona vrednost im je bila 30.000€ i nakon toga nema poreske amortizacije jer ne moze da se tera do nulte vrednosti.Ali kao pravno lice u PDV-u gorivo na gotovinski pa povracaj PDV-a i popust na kolicinu, a prinalac usluga placa sa sve PDV-om tako da je bila poprilicno solidna zarada i sa evro po gazenom odrzavanje nije bio nikakv problem,delovi iz VP sa dobrim rabatom, za gume valuta 90 dana, desavalo se da se promene i dve gume dok stigne valuta.Da sam i to vukao kroz amortizaciju gde bi mi bio kraj dobro zna se ili u cz-u ili na Bahamima, ovako taj kamion je imao posla cele godine isplatio se dovoljno za mirnu starost, a teran je kao sam djavo i kod putara i u repi, ugalj iz Bugarske zimi i tako mora ako hoces usluge svaki dan minimum 9 sati da radi, a ovi sto hoce zaradu na 20-30kj usluga njima je i 100€ malo.Nije to nikakva tajna ovi sto rade samo usluge teraju ko djavola i uklope se u 4000, tu je jedino bitan kvantitet.

A da ne zaboravi da je ovo Srbija pa bude, e brate aj daj dve gume evo ti sad 100€ pa kad zavrsimo ostatak, izgleda da mnogi nisu nikad zavrsili 😁 A gorivo na crno, pa rumunski Castrol, pa ukradu koje kj, pa grabuljaju na 20cm a kao orali i brdo drugih stavri.
 
Poslednja izmena:
Овај последњи пасус објашњава све, слично сам написао како може, како треба а како се ради. Ви сте у овој материји 30+ година, знате све кривине и пречице. А ја поред мог посла ми и ово увалили. Па сам и ја био код неких ситуација у чуду. И ако ћемо баш прецизно не може вредност да буде 0 динара али зато може пар динара или пар десетина динара. Гледам- не верујем. Али полако још учим...

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Ti racunas kilometar kamiona evro ili 117din on trosi 30l ili 50din kilometar. Moj traktor opterecen trosi 7l/rh ili 1100din sto bi proporcijom ispalo da ja treba da naplatim 2700din radni sat. Za 1.5rh uzorem jutro i to bi bilo 4000din. Ja necu to da radim za te pare pa i da dodam 30% cene goriva, jer se traktor jako trosi u naporu kao sto je oranje. Ti si imao i pune i prazne kilometre a ja sam non stop opterecen. Pritom je oranje sezonski posao a rad na iskopu je cele godine.

Da skratim bez 5000din/kj moj traktor ne ide u brazdu
 
Mislis da je kamionu lako u kampanji kad je blato do struka?Kad ga svako vuce i kida verujem da znas kakva kampanja u repi moze da bude.Niko ti ne placa kad te neki buzdovan pokida traktrom.Gazeni kilometar dobijas saml sa niskonosecom, niko nece da placa gazen kilometar za kadu, on ti plati samo dok mu vozis, pa odes na gradiliste 50km od kuce pa ili vozi svaki dan ili spavaj u kamioni ili nadji sobu ni to niko ne amortizuje.A gde je cekanje dodjes a nemaju cime da te utovare pa cekaj da nadju neki nacin da utovare, a ti gubis turu ni to nece niko da plati, a desavalo se u repi joj evo sad ce da dodje tu je kod komsije jer ako odes kod drugog ti ostajes bez prevoza.Mnoge stvari se tu ne nadoknadjuju a cisto su gubljenje novca.

Pa ako ti traktor nije kadar za oranje onda nemoj da ores sa njim, malo je bezobrazno ocekivati da ti neko plati uslugu tako da pokrivas to sto mucis traktor,bolje odmah trazi ljudima novac za novi, a taj im pokloni da sami rade.Znas i sam da ovi sto samo rade usluge teraju traktore kao djavola i da ne razmislja puno, jer kupljen je da radi usluge, a ne da se cuva, lepo je uzeti dinar sa strane kroz usluge ali tu pravila postavljaju oni koji su stalno u igri pa ne treba mnogo razbijati glavu gde je njihova racunica, a gde tvoja jer racunica nikako nije ista niti isto razmisljate.
 
Po tvom uvaženom mišljenju on bi trebalo da kida traktor bez obzira što za tu cenu ne može da se uklopi ali bitno je da se nešto radi, pa ti kad si mlatio toliku lovu i nema gde nisi bio i šta nisi radio razumeš se i u biznis i ekonomiju sad bi trebalo da imaš brdo love, svoju firmu sa bar 10 kamiona i da imaš gomilu radnika koji ti zarađuju još veće brdo love a ti da budeš gazda i uživaš na Bahamima a ne da pod stare dane radiš kao potrčko kod nekog ko ti nije ni do članaka
 
Backa zemlja ljudi...
Danas sam orao 10ak km od mog sela predusev soja i kukuruz, 6om ide ne oseti, moze i 7om posebno na sojostu, zavrsio tu oranje i predjem kod mene u moj atar 2 njive spojene predusev soja i psenica...tu je 5om brzinom bilo tesko traktoru.
 
A šta ja mučenik da kažem kad idem uslužno da uzorem komšinici 2 ha bez dinara naplate,gde je tu ekonomija i profit i amortizacija ?
 
Backa zemlja ljudi...
Danas sam orao 10ak km od mog sela predusev soja i kukuruz, 6om ide ne oseti, moze i 7om posebno na sojostu, zavrsio tu oranje i predjem kod mene u moj atar 2 njive spojene predusev soja i psenica...tu je 5om brzinom bilo tesko traktoru.
Dodji u Sumadiju da ores 😁 brdo smonica i ulma, parcele sitne kad vidis 3ha u komadu sunce te ogreje.

Poenta je da svako ima svoju racunicu, nekome je 4000 malo, nekome je taman, a nekome omca sve tesnija pa i za 3000 ore.

Ali amortizacija zato sto se traktor muci, pa to nema ni u Svajcarskoj.
 
Kod nas je 200din oranje.Ali vece povrsine niko i ne ore usluzno.Camotinja po brdu.Ako vidis 2 coveka u njivi to je premija.
 
Dodji u Sumadiju da ores 😁 brdo smonica i ulma, parcele sitne kad vidis 3ha u komadu sunce te ogreje.

Poenta je da svako ima svoju racunicu, nekome je 4000 malo, nekome je taman, a nekome omca sve tesnija pa i za 3000 ore.

Ali amortizacija zato sto se traktor muci, pa to nema ni u Svajcarskoj.
A šta je drugo amortizacija nego habanje mašine života ti
 
Tko radi usluge, dobro je da si prije napravi kalkulaciju. Amortizacija traktora prema predviđenim radnim satima do generalke, amortizacija priključka do 10 godina (ovisi o priključku). Redovno i izvanredno održavanje prema iskustvu, gorivo prema potrošnji i cijeni goriva. Satnica je varijabilna i uglavnom ovisi od toga želiš li više raditi s manjom satnicom ili manje s nešto višom. Možeš nekom i odraditi bez svoje satnice, ali ako si ne pokriješ troškove stroja i gorivo, onda je bolje niti ne razmišljati o pružanju usluga.
 
5000 din hektar mi sadimo vec godinama kukuruz

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Ljudi kod nas se kaze sadimo kukuruz a ne sejemo,ko god da dodje i pita kaze kad ce da sadimo kukuruz..Milane ti "sej" slobodno po toj ceni,ja cu da SADIM po ovoj i vise cu da uzmem love

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh