Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Ja imam tesku consumovu tanjiracu
 
Znam da je smesno ali kod nas je tako. To je pocelo 2012-2013 kada je bilo ono 50-60din/l goriva bonovi pa ljudi da im ne propadne ko je imao viska terali za 35e/kj, ostalo i do danas. Cak ima i na 33e/kj ponuda ko ima 10+kj za oranje.

Ja kako god racunao necu da krljam traktor. Napravice 1.5rh za 1kj. Oko 6e racunam radni sat da me kosta znaci 9e amortizacija traktora i nek je 3e amortizacija pluga, vozac 4e i 2000din goriva. Brat bratu izvlaci se nula. Ja za nulu necu da radim :riba:
 
Moj traktor kosta 24000e. Njegovo odrzavanje (komplet, servisi, kvarovi, delovi, jedna zamena guma) do 6000rh (kada smatram da ce biti potrosen i njegova knjigovodstvena vrednost je 0 evra) je 4e (24000e/6000rh) sama cena traktora i nek je pola od toga odrzavanje to je 2e po radnom satu. 4+2=6e. Plug sam racunao kao 1/3 traktora. Da bi oranje bilo isplativo treba cena da je barem 5000din/kj.
 
Lepa racunica,ali ako ores sa 757 plugom onda si ga malo precenio,kod mene u kraju oranje je 1e po aru ali je to malte ne izumrlo jer poljoprivredu bataljuju i oni koji imaju mehanizaciju a ko placa usluge nema ga nigde

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ok. A kako bi računao da treba da ores sa 558? Jer je prešao 6000 rč.
Manje više ta cena 1e po aru je i kod nas - 6000 din/kj.
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumeo. Pitam kako bi se izračunalo za neki stariji traktor, na primer dok nisi imao nov. A ovo što kažeš da ako neko hoće da radi za džaba - neka radi, njegova volja.
Juče sam sasvim slučajno čuo da čovek ore za 6000 a verovatno i ostali, meni ni u džep ni iz džepa tj. to sto imam da orem uradim sam a usluge ne radim niti planiram.
 
Nekad je normalna racunica bila potrosena nafta po jedinici povrsine x3.1/3 je nafta,1/3 amotrizacija i vozač i 1/3 zarada.Npr:12litara naftex3=36 litara x ~150-162dinara dolazi se opet do cene od 5000-6000/kj.E sad,neko to radi i za 4000 dinara,neko za jos manje,neko za više.Znam da kod mene usluge oranja vise nema,svako ko ima parce zemlje ima masine uz traktor da obavi osnovne operacije na njivi.
 
Moj traktor kosta 24000e. Njegovo odrzavanje (komplet, servisi, kvarovi, delovi, jedna zamena guma) do 6000rh (kada smatram da ce biti potrosen i njegova knjigovodstvena vrednost je 0 evra) je 4e (24000e/6000rh) sama cena traktora i nek je pola od toga odrzavanje to je 2e po radnom satu. 4+2=6e. Plug sam racunao kao 1/3 traktora. Da bi oranje bilo isplativo treba cena da je barem 5000din/kj.
A sta ako ne bude potrosen nakon 6000rh?I jel bi ti pristao na tako obracunatu amortizaciju?Hoces da radis usluge, ali da ti se amortizuje to sto se traktor trosi.Niko nikad nije uspeo kroz amortizaciju da povrati ulog kao sto ti racunas.Za usluge je prosto cena radnog sata (ako vozaca placas po radnom satu) + 30% od nasutog goriva kao amortizacija.Znas koliko ti jutara treba za 1rh i koliko placas vozaca po rh.I kako mozes plug posebno da amortizujes mislis da ovi sto rade iskope posebno amortizuju kasiku, a posebno masinu?
 
Ово што је Бојчетић написао се користи у комбинатима и то је неко реално стање. Игром случаја сам био у пописним комисијама и знам да се тако рачуна. И онда дође до занимљиве ситуације нпр. магацин делова који је пре 15-20 година напуњен и неки делови нису коришћени књиговодствено не вреде ништа. А реално.... Да ли ће тај трактор после 6000рс у расход и отпад? Наравно да неће сат има још 1-2 круга да направи а машина књиговодствено не вреди старог гвожђа по том виђењу ствари.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Kombinati rade poresku amortizaciju, po definisanim sablonima, sa sve cenovnikom PDV-om, i rabatom na nabavku tih istih delova, a Bojcetic je fizicko lice koje hoce tako da radi.Uz to kombinati su duzni po zakonu da amortizuju osnovna sredstva.Ne moze fizicko lice da radi amortizaciju kao pravno lice, tj moze da pokusa ali nece da mu se isplati.

I kod kombinata nema ovo cu da amortizujem 6€,a ovu cu 10.Poreska amortizacija se radi po amortizacionim grupama i posto si bio u komisiji znas sta sve podleze amortizaciji u kombinatu, ne samo masine ima tu sijaset drugih stvari.

I ne moze amortizacija da se radi do nulte vrednosti, jer kao sto si i sam rekao ima taj traktor da tera jos Boga oca zato postoji stavka koja se zove likvidaciona vrednost.
 
Poslednja izmena:
Зато сам и ставио знак ? да ли ће га расходовати и дати у отпад. Уосталом колико сам разумео Бојчетић је регистрован као правно лице и може овако да прави калкулације.Осим ако не грешим. А то како треба, како може а тек како се ради књиговодство је тема да се пише до бесвести. Може после одређеног броја сати продаја/лицитација или предлог за расход па на кило. Или га растави у делове па покрпи 3-4 друга трактора. Или му га(не дај боже) украду. И колика је онда књиговодствена вредност? Сретао сам се са свим овим ситуацијама. Ово су само примери да не буде држим једну страну или другу.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Košenje deteline 2.000 rsd po k.j koje se odradi za 15-20 minuta uz minimalne troškove a oranje 3.500 rsd uz mnogo ozbiljnije i duže cimanje.Koja je tu nužda ne znam ali bolje džabe sedeti nego džabe raditi.
 
Пре пар година се појавио један газда са новим класовима Кула или Црвенка нисам сигуран, орао је од 35-40€ по јутру. Ни тад нам није била најјаснија математика а још сад по овој цени горива. Углавном се сви мањи равнају према већима по цени услуга или се договоре да не праве једни другима конкуренцију.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh