Koliko godisnje posecete i potrosite drva..?

Mi trošimo oko 5-6 metara bukovih drva, da ugrejemo kuću od 90m2 sa šporetom (imam izolaciju 8cm stiropora i PVC stolariju) poređenja radi moj pašenog koji ima sličnu kuću troši sa centralnim oko 15 metara drva s tim što je razlika da on ima i izmenjivač u bojleru tako da ga zimi ne pali.
 
Neznam gde da postavim pitanje,pa ga ovde pisem.Na koji nacin mogu iskoristiti pepeo od ti silnih potroseni drva..ima li neko neki predlog..
 
Ekstra za baštu, on je pun kalijuma, ja i prijatelji kojima nije muka sve kompletno ostavljam i posipam po bašti, samo ne sme da pokisne tu gde ga držiš.
 
Znaci treba da bude na suvom da bi se iskoristio.
Kod mene se lozi tuluz, bukva i nekih 30% ugalj. Al dogodine se vracam kompletno na biomasu.
 
Pepeo mozete sipati i u rupe po dvoristu kod kokosaka da se kasnije kupaju u njemu i nikada nece imati vasi. To je stari narodni lek za unistavanje vasiju kod koka. Malo je :off_topic: ali vredi.
 
Kod nas od drveta ima svega, naj zastupljeniji je Bagrem naj vise se koristi ima siroku namenu. Imam 1h svog bagremara nikad ne metrim tako da ne znam koliko metra izgorim u toku zime ali izgori se dosta maksimum 20m. Bagrem je dobar jer brzo raste pa na mestu gde ste sekli vec za 10 godina moze ponovo da se sece kad se 1 hektar podeli u 10 etapa koje se seku svake godine druga etapa imacete dovoljno drva za ogrev za ceo zivot.

Pepeo bacam u bastu tj povrtnjak tu gde sad bacam pepeo na prolece djubrim pijecim stajnjakom i sadim Papriku uz dobro zalivanje paprika izludi od roda :osmeh:

Stari ljudi kazu da je pepeo dobar jer ubija kiselost zemljista takodje usporava rast pirevine, koliko ima istine u tome zaista ne znam... :ppozdrav:
 
I ja koristim bagrem, imam i hrastovu sumu ali nju ne secem, deda se ne seca da je ikada secena.... Takodje ne znam koliko pogorim drva, posto ih ne metrimo, vec ih secemo na duzinu prikolice i tako dovozimo kuci...
 
mesana drva koristimo tj ono sto imamo u sumi:hrast,brest,bagrem,jasen,klen uglavnom i tuluz(sapurike)najbolje gore bagrem i jasen kad su sirovi a najgore brest,ali suv brest gori jako lepo.i godisnje potrosimo 10-15 metara od prilike posto ne merimo nikad
 
Ekstra za baštu, on je pun kalijuma, ja i prijatelji kojima nije muka sve kompletno ostavljam i posipam po bašti, samo ne sme da pokisne tu gde ga držiš.

Druze iz kog razloga ne sme da pokisne?

Ja pepeo sipam u kantu cim se napuni kanta odmah prosipam u bastu rasporedjujem ravnomerno, tako bacam do proleci dokle god imam pepela. Taj pepeo kisne u basti na oranju sve do proleca dok ne istanjiram bastu i ubacim ga u zemlju. Sad dok je sneg prosipam ga i po snegu kad se istopi sneg pepeo padne na oranje. Napisao si da ne sme da kisne pa me zanima iz kog razloga :ppozdrav:
 
Pepeo mozete sipati i u rupe po dvoristu kod kokosaka da se kasnije kupaju u njemu i nikada nece imati vasi. To je stari narodni lek za unistavanje vasiju kod koka. Malo je :off_topic: ali vredi.


Zanimljivo. Meni pepeo stoji na otvorenom, 10-ak m od zivinarnika, kokoske su vazda oko tog pepela, i stalno se "prase" sa njim ,ceprkaju i ko sto kazes kupaju u njemu. Pusticu ih nek se motaju tamo, pepeo sredinom marta ide na deponiju.
 
Nazad
Vrh