Koliko godisnje posecete i potrosite drva..?

Spremljena zmajevka šapurika i 7 m3 bukve stim da ću još oko 3m3 morati dokupiti.
 
Ja godisnje trosim od 30 do 35 metara hrastovog i bugovog drveta, i oko 3 tone kamenog jasenovackog uglja.
 
Ja imam etažno grejanje (ako se tako zove), šporet alfa i razvedeni radijatiri po kući (80 rebara) i to je to.
 
Braca kada imas dedu koji je jos uvek kadar da luzi vatru i ti bi trosio mnogo.Moj deda za dan polozi vise drva u sporetu nago mi u centralnom grejanju.
 
Ja imam centralno grejanje i spremim 10 t kovinca uglja i 2 zmajevke sapurina grejem 150kvadrata .Dnevno trosim oko 100kg uglja to je za nekih minimum 3 meseca zime.
 
Probajte da lozite Banovići mrki ugalj.Istina je da ima dosta šljake i da koliko uglja ubacite u peć toliko izbacite šljake napolje ali čuda čini.Ja grejem dve kuće sa maksimalnih deset tona za celu grejnu sezonu bez upotrebe drva.Sa drvima potrošiće se mnogo manje.Kuće nemaju izolaciju.
 
Kod mene se potrosi oko 25 30 metara drveta 7t uglja i dve tri prikolice sa stranicama tekuna.U centralno lozim ugalj i tekun i od drva sto ostane panjeva sto se ne moze iscjepati, a drva u dvije alfe 90.
 
Prošle nedelje je koštao trinaest hiljada i dvesta dinara po toni.Moram slovima jer mi je tastatura pobrljavila.
 
Savo ovo mi je prva sezona sa tim grejanjem i mogu ti reći da nije loše, nije za neke velike površine sobzirom da ja grejem oko 85-88 kv kuće i terasu koja je u 50% staklu oko 20kv.Terasu baš nemogu da zagrejem kao kuću ali je prijatno u njoj pošto tu imam dvoje ulaznih vrata pa ću morati dodati još koje rebro dok u ostalim prostorijama je lepo i toplo u zavisnosti kako ložiš i kako dihtuju prozori i vrata i da li imaš izolaciju (ja je nemam u zidu samo na ploči).Šporet je alfa koja ima na sebi satove od pritiska i temperature, dublje ložište i veće od standardni alfi i cevi za dimnjak su većeg prečnika i vrata za loženje veća tako da može da stane lepa cepanica.Ima i leptire za pojačavanje protoka vazduha to jest da bolje i slabije gori.Tu gde ložiš ti netreba grejno telo pošto šporet sam zagreje tu prostoriju (u mom slučaju 20kv) mada sam ja stavio radijator ali je isključen.Na šporetu da bi kuvao i pekao bi morao da ložiš malo jače ali onda greje nenormalno tako da za te stvari šta da ti kažem, ako je velika prostorija gde se loži onda ok.Temperatura u sistemu kada je napolju od 0-10 stepeni u mom slučaju je 40-50 C dok kad je napolju ispod 0 i hladnije onda50-60C i u prostorijama je oko 20-24C. Temperatura u prostorijama zavisi od loženja , zadihtovanosti i izolacije.Potrošnja ogreva zavisi od ogreva i hladnoće a u mom slučaju ja mislim da ću proći sa zmajevkom šapurika i 10m3 bukve ali videćemo.
 
Nazad
Vrh