Kokoške za dvorište

Kolege da li vase koke kao i moje jako slabo nose(ja ih drzim napolju,ispod cardaka,sve dobro ozidano i zasuskano,jedino sto nemam svetlosti puno,od nekih 7 pa do 3 pola 4 ih otkrijem da bi mogli da jedu,piju...nepustam ih po dvoristu zbog ove zime)hrane se dobro,kukuruz,prekrupa,koncentrat za nosilje!Pa da li bi trebao jos nesto davati da bolje nose,hvala unapred!!!
 
Za kokoske na dvoristu je normalno da se u ovom vremenskom periodu smanji nosivost.Jednostavno su izlozene padu temperature,sto je samo po sebi stres i odrazava se na pad i ne retko prestanak nosivosti.Ukoliko necete da im grejete :osmeh: ostaje da se strpite do proleca.
 
Tritikale je odlicno hranivo za koke, ima mnogo vise proteina od kukuruza i 30% se povecava nosivost ako je on glavna zitarica u ishrani, dobar je i jecam kao i psenica.
Dobar sistem gajenja koka zimi je u plasteniku. U zatvorenom plasteniku je mnogo svetlije nego u bilo kom objektu a i toplije. Ja sm prosle godine bio prezadovoljan nosivoscu mojih koka :) ko ga ima blizu kuce a ne sluzi mu yimus nicemu neka proba.
 
Kod mene jos nisu smanjile nosivost (doduse skoro su i pronele~mlade kokice).Drzim ih pod hangarom (5mx4m~visina4m).Ne izlaze napolje tako da im je suvo i cisto unutra.Hranim ih psenicom i granulom za koke nosilje (16% proteina) u odnosu 3:1 (na tri kg. psenice 1kg. granule).Jednom sedmicno im dam cist kukuruz zbog hladnoce.Iz nekog mog iskustva kukuruz ne valja davati svaki dan zato sto je mnogo kalorican a ima malo proteina.Od njega koke nabiju salo,tj.zatvori ih salo i onda slabo nose.:ppozdrav:
 
u zdravlje :ppozdrav:
da li je neko od vas držao somborske kaporke i kakvo je iskustvo vaše s njima i ako je neko pravio lepe kućice od drveta za koke paa ako bi hteo da podeli s nama slike ...
 
Pozdrav:ppozdrav:,moj komsija je drzao bas dosta,sada ih ima samo par komada,i koliko sam cuo iz njegove price kaze da su jako zahvalna zivina,i da su jako dobre kvocke i da lepo vode male pilice ,a za jaja koliko nose to nisam siguran!
 
Ja ne znam za kaporke,lepe su mi na izgled ali sam prezadovoljan sa mojim saseksima i australopima~evo sad usred zime se rasturise od nosenja.Jaja krupna,kvalitetno zumance ja nista ne menjam.:ppozdrav:
 
a možda ću da pitam gluposti ali nov sam u ovoj oblasti i zanima me koliko koki ide na jednog petla :osmeh:
 
ako su tovne ili krupne rase do 4, ako su domaće ili borbene lake rase onda može jedan pevac na 15.Na 20 možeš dva pevca ali može da se jure pa da ne bude nijedno oplođeno jaje.
 
Ja na svoje brame i domacu zivinu idem 4 koke 1 petao,a na talijanke 5 koka 1 petao(mada kazu da moze i vise koka)!!!Sve ti to zavisi od rase zivine...
 
Da li neko zna koja je ovo rase koke
dsc0159.jpg
...
 
Kad se setim ranog detinjstva,nekad puno dvoriste ovakvih graorana kao sto kaze drug Sama i golosijanki ,poneki cverglan,poneka morka i poneka patka.Pa je bilo tu jos raznoraznih mutacija izmedju kokoski.Kad kvocka izvede pilice pa te ovakvi te onakvi uf bas je bilo cista organska proizvodnja .Kakav koncentrat kakvi bakraci ,a supa sto je bila .Kad se setim detinjstva ,sada se sve promenilo .Doduse vecito smo imali neke zadrte petlove (valjda sto sam ih stalno cacko :osmeh:) nisam smeo jedno vreme sam da izadjem na dvoriste zaleto se na mene ko mutav ,posle mu je deda presudio . A kasnije kad sam porastao imo sam i ja jednog slicnog samo sto je ovaj kuce napado on prvi krene i pocne da kotkodace ko lud i zalece se i sve kokoske onda za njim i u kuce i sve po glavi pocnu da ga kljucaju ,ono jadno se dere i trk dok se nesakrije negde ali jadno jedva i pobegne.Moro sam da ga fiknem ,poceo je da mi ide na zivce :osmeh:
 
Nazad
Vrh