Kokoške za dvorište

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.796
Hvala Mirko na lepim fotografijama. Baš su ti lepe koke.

Danas su nam koke dale 21 jaje za dva dana. Ima tu još nekih koka koje se 'šlepuju' i podvaljuju petlu... uđu u gnezdo, borave par minuta i počnu da kokodaču a ne snesu jaje... Te će s prolećem u lonac...
Nisam stalno na kolibi da bih mogao da pratim koja je u gnezdu ali da mogu vršio bih selekciju u dve linije. Jedna linija bi bile koke koje i zimi nose a druga bi bila linija koja nosi kad su najtopliji dani jer tada isto prestanu da nose... ili barem smanje...
Ima dosta koka koje još nisu pronele a neki pilići još nisu dostigli punu zrelost. Poslednja tura koja se izlegla je bila sredinom jula a pet-šest pilića koji su bili manje snalažljivi i nisu najbolje napredovali još uvek su mali.
Posebno su odvojeni petlovi u posebnom pokretnom kokošinjcu ali u glavnom kokošinjcu pored onog starog Belog petla počeli su da kukuriču još par komada... Dva već uveliko spopadaju koke a ima još nekih koji nisu sazreli. I oni će čim malo porastu u poseban deo sa starijim petlovima.
Petlove ću držati dok prve koke ne počnu da kvocaju pa ću ih malo pomešati da oplode jaja... Posle će u supu...

Mirko_zr

Član
Učlanjen(a)
24 Jul 2011
Poruka
198
Hvala ti vuxsd. Bile bi još lepše fotke da ne moram da smanjim rezoluciju pre ubacivanja na forum. Kažeš hoćeš da imaš koke da nose i leti i zimi. Ako mene pitaš, za letnje nosilje su gološijanke najbolje. Moje gološijanke su uvek nosile preko celog leta, pa čak i kad je bilo +40C. One em imaju go vrat, em manje perja po celom telu od običnih koka i ne smeta im toplota.

Sent from my H3113 using Tapatalk

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.796
Hvala ti vuxsd. Bile bi još lepše fotke da ne moram da smanjim rezoluciju pre ubacivanja na forum. Kažeš hoćeš da imaš koke da nose i leti i zimi. Ako mene pitaš, za letnje nosilje su gološijanke najbolje. Moje gološijanke su uvek nosile preko celog leta, pa čak i kad je bilo +40C. One em imaju go vrat, em manje perja po celom telu od običnih koka i ne smeta im toplota.
Gološijanke su odlične koke. Ja imam samo reči hvale. Nikada ali nikada nisu gladne, uvek im je puna guša, jedu sve što nađu, lepo nose, lepo im se čisti perje imaju dosta mesa i masti za supu, lepo se spremaju u kuhinji. Dobro se kvocaju i dobre su majke. Samo što su lude... one će da preskoče, šmugnu, probiju se samo da nađu hranu... potući će se sa psima za granule... lude skroz... nisu umiljate...
Ali nama se i kaporke sviđaju jer imaju lepu ćubu i nekako su nežne i gracizne. Vole da se maze. Onaj beli petao je iz 2017 i izgleda da neće skoro u supu s obzirom da je ljubimac... kad je pušten i kad mu 'dođe' priđe da se češka...
Sviđaju mi se i one svrljiške koke skroz crne... One su baš lepe ako su to baš te... Ja nemam čiste linije već su to mešanci pa iz svakog nasada izlaze drugačije jedinke sa raznim kombinacijama ćuba, gaća, pravilnom ili nepravilnom krestlom, sa golim vratom... Ubacio sam prošle godine nekoliko jaja od talijanki ali se izlegao samo jedan petao... ipak i on je ostavio potomstvo pa ima i njegovih gena u jatu...
Juče smo dobili 24 jaja za dva dana... koke su bile napolju za vikend i bilo je lepo vreme...

Narode, drzite li pevce sa kokama cija bi se jaja koristila za konzum, da li pevci uticu sta na nosivost?
Kolega Amper,

koke su najsrećnije kada imaju petla. Dobrog, iskusnog petla koji ne naskače kao blesav već je kulturan i pažljiv. Kod ovog našeg Belog koke same dođu i čučnu kad im dođe.... :)... Naravno uvek treba imati i par mladih koji će ih malo 'prodrmati' da se ne ulenje... I sad pored Belog imamo još dva ili tri mlada petla, od toga jedan naskače a još jedan samo kukuriče...
Ja sam ranije pisao da kada ima mnogo petlova onda se koke kriju, beže, stvara se larma i nemir i to smanjuje nosivost... Trenutno imam 5-6 petlova koji su odvojeni i koje tovim koliko to može...
Tako su mi i iskusniji savetovali na ovom forumu, ima postova gde sam i ja ista pitanja postavljao...
Prošle godine kad su koke htele da se nasađuju, a bilo ih je baš mnogo, puštao sam sa kokama i petlove koji su bili isto odvojeni... da ih malo oplode i da se pomešaju geni...
Dobili smo tada petlove gološijane sa ćubom ili gološijana koji liči na talijana, imamo jednog skroz crnog petla. Imamo jednog mladog belog petla koji ima pravilnu krestlu... verovatno ćemo njega ostaviti...
Ove godine planiram da ne nasađujem mnogo koka... Ostaviću par mladih petlova odvojeno kad ovi stariji odu u supu i kad se neka koka raskvoca samo ću je na par dana ubaciti kod petlova... Neće više misliti na kvocanje.... Prošle godine sam to rešavao tako što koku koja se raskvoca odvojim na nekoliko dana samu u poseban pokretni kokošinjac i ostavim je bez hrane samo sa vodom... odmah joj proradi nagon za preživljavanjem i potisne nagon za razmnožavanjem... barem ja to tako tumačim... ali to mi je malo nehumana metoda... a kao da je ona metoda sa petlovima humana... ali ne mogu dozvoliti da se toliko koka raskvoca... u jednom trenutku sam imao pet ili šest koje su kvocale a jedna je već imala piliće koji su bili spojeni sa pilićima od druge koke a i jednu sam koku dao prijatelju...

Inače jaja koja su oplođena su dobra za jelo...

drugarski pozdrav

Mirko_zr

Član
Učlanjen(a)
24 Jul 2011
Poruka
198
Vuxsd kod mene su gološijanke uvek bile mirne, nikad mi ni jedna nije preletala ogradu, dok obične jesu. Valjda su svačije drugačije, a zavisi i sa kojim rasama su ukrštene. A koliko sam čuo što se tiče zimskih nosilja, kažu da Amrok lepo nosi zimi. Nisam ih držao nikad, ali tako kažu ljudi.

Sent from my H3113 using Tapatalk

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.796
Dobijamo oko 25 jaja na dva dana. Dobro je to na ovu krizu :)... Brzo uvek dođe Vaskrs i nikako da napravimo zalihe. Ima par ludih mladih petlića koji gnjave koke pa se retko dešava da se poneka ponaša kao da je povređena. Verovatno je petlići 'nagnjave' ili jure po kokošinjcu. Takve, a to su mahom mlađe koke, odvajam u poseban pokretni kokošinjac gde se oporave i nastave da nose jaja. Tamo sam ubacio jednog naplašenog petlića da imaju drugara. Tog petlića sam bio stavio među velike mlade petlove koji su isto odvojeni. Mnogo se tukao u kokošinjcu i pravio zbrku ali kad sam ga stavio sa onim kabadahijama bio je preplašen i nije ni jeo ni pio. Kad sam ga stavio među koke prvo je ceo dan kljucao i pio vodu da bi povratio snagu. E... posle se šepurio...
Nikako nismo uspeli da nađemo vreme da skinemo te velike petlove. Ima pet komada baš dobrih. Oni su se izlegli početkom jula i sada su u punoj snazi za supu. Ako bude lepog vremena za vikend eto prilike. Ima u tom kokošinjcu još četiri manja pa kad ovi odu oni će početi da se tove.
Ostaje takođe i da se skinu neke starije koke... mislim da više i ne nose a ako nose onda nose retko... na tri četiri dana... a ni da se podgoje ne mogu... Ostaje za njih samo supa.

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.796
Ova godina nije rojeva što bi rekli pčelari. Koke se ne naležu kao prošle. A prošla je bila u stilu samo ona koja nije bila pod petlom se nije nalegla. Ove godine par koka je pokazivalo neke znake ali kada sam ih odvajao nisu nastavile... Verovatno je i sam proces malo bio drugačiji jer sam ranije koke odvajao uveče skoro po mraku pa su samo nastavile u miru da leže.... Sada zbog policijskog časa je drugačije. Odvajao sam i po danu pa su se možda malo i uplašile pa 'prekinule'.
Ali zato smo uspeli da sebi a i porodicama koje se snabdevaju jajima kod nas obezbedimo jaja dovoljne starosti da mogu da se lepo skuvaju za Vaskrs. Plus je bilo bogato kada su se pravili slatkiši... otišlo je što bi stari rekli nekoliko nasada...
Posle ovog produženog policijskog vikenda se pojavio višak jaja ali smo i to uspeli da prodamo. Dobijamo oko dvadesetak jaja dnevno u zavisnosti od vremenskih uslova. Ove godine je mišljakinja trava dobro rodila pa su koke imale dosta zelene mase za 'baliranje'.
Voleo bih da se i neka nalegne ali videćemo...

Poslednja izmena:
Vrh