Kokoške za dvorište

one mnoogo odbacuju perdu sada, dajem im kukuruz i psenicu, trice plus hleba i travu ali nemaju apetit kao ranije tek poslednja 2-3 dana su pocele da jedu kukuruz i psenicu jedino da im ubacim koncentrat, ubacujem im premiks za koke nosilje i neki vitaminski dodatak ali mi cudno sto nemaju apetit
 
Milane,nista cudno sto se tice apetita.I kod mene postoji par kokica i jedan pevac koji su kasno usli u mitarenje,verovatno ih zeznulo ono miholjsko leto pa odocnili sa promenom garderobe.E sada su mi te jedinke kao bolesne,stisla malo hladnoca a oni "polugoli",skroz nepripremljeni za ovakve vremenske prilike i prosto boluju.Jos kod mene su svi na ispustu a u kokosinjcu nemam neke preterane zastite.Zid mi dolazi sa severne strane,te tako ublazi dejstvo najhladnijih vetrova,a ostalo je uglavnom pod zicom.Ono sto primecujem je da se dosta tesko sada mitare i da traje bas dugo.Pojacao sam im zrnastu hranu i bacim im malo i od koncentrata za svinje,plus zelenila imaju na izvolte.Pregurace sve to kako treba,samo sto ovako kasnim mitarenjem to ide mnogo bolnije.
 
Preuzeto sa interneta.Praznik za oci,za prave ljubitelje.Ja na zalost zbog tova vece kolicine pilica,ne drzim na dvoristu,al zato uzivam u vasim i slikama sa neta.:ppozdrav:
141076856530084687784888.jpg


- - - - - - - - - -

149337056530467687746541.jpg
 
Problematika se pojavila... koke mi pocele jesti jaja od kako sam ih ubacio u zatvoren prostor... Jedna nosi,dve cekaju da vide jaje i krecu da kljucaju... i onda navala... svaki dan tri 4 jajeta smazu... Dal od dosade jer su do tad bile pustene po celom dvoristu(hranu nisam menjao,samo smestaj) nikada pre nisu ni gledale jaja... sad samo njih gledaju...
Treba mi neko resenje koje nije secenje kljunova...
 
Desavalo se i meni isto to.Verovatno je kod tebe razlog samo to zatvaranje koka i uskracivanje ispusta u kome uzivaju.Stres je sigurno jedan od inicijalnih kapisli za ovakva ponasanja koka.Ja sam problem resavao tako sto sam lovio predvodnice u razbijanju jaja i kada budem siguran koje tu jedinke prednjace odmah kratim za glavu.Po potrebi opet dozvolim malo na ispust da ih "relaksiram" i nekako se primire.Ono sto je bitno,to je da kod mene se ovaj problem gotovo uvek javljao kada su koke zatvorene.Dok obrnuto,kad god su na ispustu problema nikada nije bilo.
 
prvo jaje je uvek nekako nenamerno slomljeno,ali kad ga probav neodustaju.zema ti je dao skoro celo rešenje,ali rešenje je samo ispust,ja vidim koja jede i prekratim je za glavu,kad ono i druga i treća i ...ja sam pravio dupla gnezda duboka,na princip otprilike kao kod kavez da se odkotrlja jaje.u prvi deo ona snese a u drugi deo se otkotrlja,a gore ima poklopac otvoriš i uzneš jaje.to gnezdo podeliš na pola i ostaviš prostor tolko da jaje prođe,a da ona nemoze glavu da zavuče,taj deo sa poklopac je duzi za trećinu,slamu nestavljaš da se jaje slobodno otkotrlja,ali ima tu jedna mana kad se drugo jaje snese udari u prvo i jedno se nakljoca,nit za prodaju nit za izvodenje samo konzum,celo to nezdo da bude malo pod kosinu.kad sam počeo da izvodim to gnezdo izbacim i stavim gajbicu,ali tad već idu i na ispust i tad nemam nikakvih problema.pokušaj sigurno ćeš spasiti jaja i imaće za tiganj.
 
Ma pustio sam ih napolje jutros... i sad ne diraju....videcemo kako se razvija... sad je problem sto su vec napolju na senu pocele da nose:)
Nije meni zao jaja sto pojedu,nego pravi mi problem potencijalno ostavljanje jaja radi razleganja... i kasnije kad se razleze,da ostane sa jajima....
U sustini bolje da mi ne nose od hladnoce nego da nose pa jedu....
U ss Hvala..ako bude dalje problema javicu se...
 
Drugari kako kod vas stoje koke sa nosenjem?!Ja sam iznenadjen kako nose imam nekih 10 starih od prosle godine i 10 ovogodisnjih,svako dan po 5 jaja najmanje,ali evo danas 10 3 od talijanki 6 od domacih(brama)...valjda im ovo zimsko prolece:haha:odgovara....samo da tako i nastave:ppozdrav:
 
I kod mene mlade koke lepo pronele,jos i ovo toplije vreme im ide naruku,tako da svakog dana ima od 5 do 10 jaja.Trenutno imam nekih dvadesetak kokica,otprilike su pola starije koke.A bas juce sam napravio pokolj medju pevcima.Ove godine sam imao na prirodnom izleganju nekih 60% petlica a 40% kokica.Tako da sam juce zaklao sest petlova,jednog dao komsiji i malo rasteretio jato.
 
Problematika se pojavila... koke mi pocele jesti jaja od kako sam ih ubacio u zatvoren prostor... Jedna nosi,dve cekaju da vide jaje i krecu da kljucaju... i onda navala... svaki dan tri 4 jajeta smazu... Dal od dosade jer su do tad bile pustene po celom dvoristu(hranu nisam menjao,samo smestaj) nikada pre nisu ni gledale jaja... sad samo njih gledaju...
Treba mi neko resenje koje nije secenje kljunova...


Nedostaje im minerala koje nalaze na otvorenom. Često pomogne kad im se daju usitnjene ljuske jaja. Jaja su čvršća, a koke nemaju potreba za traženjem kalcija. Kad god se koriste jaja, ljuske vratiti kokošima. Kod mene je pomoglo.
 
Susim ja ljuske u rerni pa ih zdrobim,propustim kroz prekrupac i zamesam u hranu...
Ovo sto su jele je bilo od stresa... navikao sam ih bio na otvoreno...a odjednom ih zatvorio... Dal su od stresa ili od dosade ne znam....ali od kako sam ih pustio da izlaze...ni jedno nisu takle...
 
Od 15 koka u proseku vec desetak dana 1 jaje pa cak ni to jedno. Cak su gospodje batalile da jedu travu oce samo psenicu, kukuruz po malo a trice im traju i po 2 dana
 
Kod mene ne nosi ni jedna.. :) Imam 4 stare,domace, 7 amrok koka i 2 petla, 4.1.2014. napunile 6 meseci, imam svilene 11 kom od po 6 meseci, imam 3 domace mozda 5-6 meseci stare.. i od toga ni jedna ne nosi. :) Hranim ih zitom,hlebom,parim trice itd.. imaju ispust, nekih 50kvadrata, a do prekjuce su bile na desetak ari.. imaju zidan kokosinjac,motkice itd.. svetlo nemaju, na placu i nemam struju.. Da li ce nekad neka proneti?

- - - - - - - - - -

Evo i mog stada.. malo, ali ako pocnu da nose, bice dovoljno.. :cool:
P1090241.jpg
P1090244.jpg
P1090278.jpg
 
Kupi im neko proteinsko hranivo i pronece brzo. Mozes suncokretovu sacmu koja nije skupa ili sojinu sacmu koja je dosta skuplja.
Mesas nekih 8kg sojine sacme na 100kg zitarica kojima standardno hranis. Sojina sacma moze oko 5kg na 100kg zitarica, Naravno mozez ti i manje kolicine ali ovo ti je neka okvirna proporcija :)
Cini mi se da amrok pronosi sa 7 meseci slicno kao i plumut rok.
 
Mislim da ce proneti verovatno u martu. To je mana pilica koji se izlezu kasnije. Najbolji pilici su oni koje se izlegu najkasnije u aprilu.. Onisigurno pronose na jesen , i onda manje ili vise nose cele zime...Ako se dobro hrane...Mislim da moras da im produzis dan ( sto kazes da je nemoguce) jer nemas struje na placu, a i da im ubacis bar 20% koncentrata za nosilje... Elem, moje koke su sad zatvorene u kokosarniku,imaju svetlo do 9 sati uvece i dajem im zitarice i koncentrat za nosilje. Nose kao sasave... Od 50-ak koka imam dnevno 30-35 jaja...Pozdrav
 
Ok,hvala na pomoci oko ishrane. Sto se tice sijalice, nemoguce je.. ja da prikacinjem brojilo zbog njih, jednostavno.. ne isplati se. Da je neka velika farma ok, ali ovakako nikako.. vec imam 3 brojila.Sto se tice amroka, podatke sam nasao da pise negde 7 meseci, a negde cak i 10.. sta je od toga tacno, znaju oni koji ih imaju duze. Ali svilene su trebale vec da pronesu, uvek su pronosile pre 6 meseci.. stare 4 kokoske isto..bile su pustene do pre par dana po celom placu
p1090281.jpg

p1090279.jpg
 
Nazad
Vrh