Kokoške za dvorište

Ja sam pokusao,al dzaba kad ne znam da brojim preko 100.:haha:
 
ljudi gledao sam i ja sve to,slobodan ispust,kao organski tov sa gološijani pričali smo o tome i organska jaja isto ispust,cela caka je u ispust nehranjenje i veliki broj jedinki,pun je internet takvih primera,francuzi i ameri cepaju u najveće a i ovi drugi.
 
Pa onda je i organski gajiti svinje u sumi...(ko ima sumu) tako da ispade da su se svi bavili organskom proizvodnjom pre organske proizvodnje...:) ali ne znam sta rade ovi kad sneg prekrije breg:)
Smatram-mozda gresim.. da je veliki broj jedinki na jednom mestu, slabo uhranjenih odlican preduslov za razvoj bolesti...
E sad svi mi gajimo domace kokoske blizu organske... meni je recimo bilo zanimljivo da postoje trave koje kokoska koristi u pasi koje snizavaju nivo holeserola u jajima.. Po meni je to zdravije jaje...
 
Nekada nije ni postojalo nista drugo,osim organskog,samo sto nije imalo naziv.:osmeh:Sa pojavom savremenih koncentrata,koji izazivaju sve i svasta,a sve zarad necijeg ekstra profita,dolazimo u situaciju u kakvoj smo.Koncentrat je kad se pomesaju kukuruz,zito,lucerka.Isto je koncentrat onaj koji smrdi,sa mesnim i ribljim brasnom.A najnovije zlo,koje ne smrdi i ubija u vidu hormona rasta i na hiljada aditiva,koji ubijaju lagano.E zato se javila potreba za organskom proizvodnjom,cak i za bio proizvodnjom,u kojoj je zabranjen cak i kukuruz,jer ga ima modifikovanog.Svaka cast naucnicima,sto su nam napravili aditive i GMO hranu.::jako_besan::Puno im hvala,a pogotovo onima koji nam to na tanjir i serviraju.Jos je seljak u prednosti jer je u mogucnosti da sebi nesto zdravo uhrani,a sa istom robom ne moze biti konkurentan na inficiranom trzistu.Onaj iz grada mora da kupi ono sto mu neko ponudi,osim onih koji imaju da vuku sa sela.
Na zalost i medju seljacima ima onih koji drze prazne obore,ili hrane kojekakvim savremenim bombama iz cistog ne znanja.Nase je da im kazemo da pripaze,a ko hoce nek kupuje i na akcijama.Covek je tvorac svoje srece.Ipak SRECNO.
 
Znam ovo... ali ovo je prica o francuskom tovnom piletu i kao takvo pripada toj temi(na kojoj se i pricalo o njima)
Ali slazem se... zanimljiv koncept... ali neverujem(dok ne probam) da je ukusnije od domacih...
Da malo osvezimo temu... prekjuce nalegao svoju koku:)
 
Ma mislim na godisnje doba, u zimu reeetko kad tad ima kvocki, ta ti verovatno ima bas nagon za kvocanjem. Al moraces kad se izlegu i da im stavis i sijalicu pored kvocke ::namigivanje::
 
Pazi samo da kad ustaje da ne bude predugo van gnezda, ipak je hladno bas. Ja doduse zimi nikad nisam imao pilice al leti ja nju manem i da se kupa u prasini malo jer je toplo al ne daj joj sad.
 
Ne vidim uopste da ustaje.... Stavio sam joj hranu i vodu,ne vidim da uopste jede-da ustaje valjda bi jela... Pa sta da joj radim... Ona se raskvocala u ovo doba... tako je odlucila... na meni je da joj omogucim malo bolje uslove od onoga sto je ona izabrala(napolju pod nadstresicom...) i stavim joj novu turu jaja-da na svima bude podjednako dugo(lezala je na cetiri,podnele su joj jos 2 drugi dan... pa sam je prebacio,stavio druga jaja i ona sama usla u gnezdaru) valjda ona zna najbolje... a i za mene i za nju je najbolje da se ne mesam puno... priroda je priroda... komsiji je prosle godine izvela u januaru- Izvela u dvoriste na sneg! njemu bilo zao pa je ubacio u kucu... imala 7 pilica i sve bile kokice... dao ceo komplet kumu svom kad su malo odrasli... Ja cu ako bude bilo sta prebaciti nju u podrum-u ogradjen prostor... tu je kotao,lozi se pa je toplo-iznad 10 stepeni uvek i sta joj darvin da...
 
Mojim kokoskama opao apetit slabo jedu sto me iznenadjuje s obzirom na manje temperature, sta god im dam ne pojedu sve a dajem im iste kolicine kao ranije, travu, kukuruz, psenicu i trice (suv hleba, stocno brasno izmesano u mlakoj vodi). Kupio sam im premiks za koke nosilje i neki vitaminski dodatak ap im dajem po jednu ravnu supenu kasiku dnevno.
 
Moje jedu lepo da kucnem u drvo.... jos da je srece da ih ubacim u neku zatvorenu prostoriu sa ispustom na zadnju stranu zgrade-pre dodje sunce a manje vetra... I da im resim bolje hranilicu-da ne prosipaju...
E sad smanjile su nosivost.. verovatno zbog hladnoce...
 
Moje lepo jedu, a i nose :osmeh: Od nosilja svaki dan imam 3-4 jajeta a danas 5 komada s tim da je jedno vrlo manje i belo sto je verovatno jedna domaca pronela jer kolko znam nosilje ne nose bela jaja a jedna domaca ima bas veliku i krestu i podbradnjake :) Kako vase nose sad kad je zahladnelo?
 
moje spavaju u zatvorenom kokotarniku na motkicama, vrata zatvorena kartonom, preko dana slobodno setaju a od kad je zahladnelo borave u prostorijama gde cuvam pilice koje su zatvorene i natkrivene jbga mozada se ne trose previse pa i ne jedu ali mi cudno kokoska je to ona je uvek gladna kao i macka :)
 
I moje su na letvicama u zidanom objektu sa drvenim vratima-leti je resetka,zimi prebacim cebe preko vrata...(nocu su zatvorena zbog zivuljki...) Imaju deo natkriven nadstresicom.. i deo van...a izlaze iz ogradjenog kako im je volja... ali severozapadna je strana-odatle duvaju dominantni vetrovi pa zbog toga hocu malo da ih sakrijem iza zgrade...
 
Nazad
Vrh