Kokoške za dvorište

PA ja mislim da im nije posto isto toliko prostora imaju i unutra,ali za pola meseca treba da vrsim selekciju brame i domace u kokosinjac pored posto vec treba da pronesu a ove vece petlice u supice tako da mi ostane 10 kokica talijana i 2 petrlica u ovom kokosincu i to je to....
 
Dejan 98-Lonac od 5-10 litara ili pleh:)
Ozbiljno sad... Ako pricamo o zatvotenom prostoru,5-7kokica na metar kvadratni
Za otvoren prostor-pasa... 10m2 zadovoljava potrebe jedne kokoske-u smislu kolicine trave i prostora... u aktivnoj pasi..
 
Ne razumem bas najbolje. Unutra 1kvadrat, napolju 10kvadrata.. Moze malo pojasnjenje. Jel ove koje su na 10 kvadrata napolju u smislu ne treba hrana ili sta, sto unutra mogu 7 na kvadrat a napolju za 7 treba 70 kvadrata kako si ti napisao. .
 
Jel imas ti kucu i dvoriste?
E pa voli i kokoska da ima.. nije zahtevna u smislu stanova-u zatvotenom kao kinezi-7 na metar kvadratni... ali kad izadju u setnju vole prostor...

10m2-je okvirno travnata povrsina na kojoj moze kokos da pase a da ne istrebi travu(napravi plocu od zemlje) a da i ne preraste trava... hranis normalno manje kad pasu travu nego zimi kad nema alternative
 
Imam kucu i dvoriste i kokosinjac i plac i kokoske :osmeh: Nego nisam razumeo sta se i kako gleda. Jer ja nemam toliko prostora. Unutra imam i vise ali van ne.. imam jedno 3-4 kvadrata unutra i van jedno 30 kvadrata, ali tu nema trave. :haha: E sad, pustam ih u travu povremeno, i ta je trava citava.. detelina jedno parce. A kad prodje branje povrca, pustim ih ceo plac... sad kad sam dokupio, bice oko 10a. I tu planiram petnaestak kokoski..
 
Mozes ti njih drzati samo u zatvorenom-kokosinjac i tu ide 5-7 na metar kv.(odrasli tovni idu 17 na kvadratni)
A za ispasu ide 10 kvadrata-to su potrebe(zato ti na tom delu nemas trave-prenaseljeno...a i da je bilo trave nestala bi za 2 dana)-kod mene su tri kokice danas prekopale ar zemlje nogama...(izasle,svidelo im se na kisi)
Podatak a pasu sam dao jer je dejan pitao:Koliko treba mesta za jednu kokosku?(a na sta je mislio boga pitaj-koji uzgoj,sta kako...)
Dao sam mu i podatke za lonac:)

- - - - - - - - - -

Inace podaci su iz strucne i alternativne literature(Posto se vise ne razmislja o ekstenzivnom gajenju zivine kao nekoj nauci-niko taj nacin gajenja nije ni pomenuo u novijim knjigama... tu idu podaci tipa: n/m2, 4-5w na m2 osvetljene, toliko vazduha,...toliko vode...toliko hrane i udri stancuj:) tako da se malo citalo i po strani:)
 
Ok, hvala. Pa zato i jeste forum.. jer mi koji drzimo po nekoliko komada (za sebe) nemamo te racunice i kad bi ih pravili verovatno se ni ne bi isplatilo na tako malo. Ne citamo knjige o zivinarstvu jer je to previse nauke za tako mali broj zivine, pa nam po neki bitan podatak znaci. Pozdrav!
 
Kod mene pao sneg.. :haha:
P1090077.jpg
P1090080.jpg
P1090085.jpg
P1090087.jpg
 
Mlade su sve, od domacih ocekujem uskoro jaja, nosilje nose po 2-3 svaki dan. Mada sam lose prose ove godine dosta mi je uginulo, kao i mom komsiji, njemu od nekih 30 i nesto pilica ostalo 5 komada ::lose::
 
mirko lepo lepo,što si tako prošo ko bos po trnje,meni danas se jedno razbolelo dobilo sušicu,nevredi lečiti ,očekujem da crkne.
 
Ne znam, 1 kokicu mi jos letos uvatila macka kad su bili manji, 4 mi uginule, uginulo petlova par komada, naisla neka bolest. A sta ti je susica?
 
mirko sušica je kao tuberkuloza valjda...jede ali nenapređuje itako sušise suši i crkne,lečiosam i nema vajde,pile koje zakači gotovoje,al interesantno nema i ostali da dobiju ,dođe ko izolovan slučaj u jatu,a i sad mozeš od stari ljudi da čuješ da su ranije umirali od sušicu ljudi.
 
Ja sam primetio nesto slicno... baulja 3-4 dana,nejede,nepije i gotova.... dal je to zavrsni stadium te bolesti.. ne znam... uglavnom ne vredi ni kljukanje ni lekovi... prosto kao da je ona digla ruke...
 
Poslednja izmena:
kakva je nosivost ovih dana? Ove moje se ualile pa nece da jedu kukuruz i list kupusa (celu prikolicu sam dao drugaru) nisu htele da pipnu kupus osetile svezu travu (misikinju) i samo nju cepaju ali im je vec opala nosivost od 15 njih po 5, 6 komada, nemam ovogodisnjih nisam izvodio imam u dvoristu 3 generacije izgleda da cu moratu sledece godine da omladim jato
 
Najbolje je svake godine izvoditi novu turu... kad mlade koke pronesu,stare odlaze... meni je zao da tako radim... vezujem se za zivuljke... ali cinjenica je da je najbolja nosivost prve godine...
Kod mene je mlado jato... imam 23 koke i 2 petla... nosivost je 10,12 dnevno,rekord im 14.. pronele su pre mesec ipo... i svake nedelje podignu broj za 4-8 jaja u odnosu na prethodnu... e sad vidim da dosta kaporki jos nije pronelo,valjda one kasnije krecu.. i par ovih klasicnih-to su neke koje su bile gedzave pa se izvukle od kad sam odvoio petlove(pred pronosenje odvoio sve sem 2 za priplod)
 
Nazad
Vrh