Koju rasu svinja držite,i zašto?

Misli sta reci, skidam kapu i hvala na ovakvim iscrpnim informacijama. Po tvom izlaganju mislim da je jorksir bolja vrsta od landrasa. :bravo: ::svaka cast::
 
jel moze neko da rastumaci moje? :D
neam pojma koja je rasa,al' da dobro napreduju,napreduju...puj,puj da ih ne ureknem,evo kod mene su mesec i po dana.kad su kupljeni,imali su 7 nedelja.
2hn2vko.jpg

s400vc.jpg
 
Pa imaš od crne slavonske,durok,jorkšir sa pietrenom ,landras itd..Jel iz istog legla?
 
ma bitno je da oni dobro napreduju , a inače je za tov najbolji neki križanac (F1+pietren, durok ,terminalni nerast ili yorkšir +piteren ,durok ,itd) razlika je samo to kad se čiste rase mešaju na belu krmaču (landras ,yorkšir ili F1) dobićeš belu prasad sa izraženijom muskulaturom e sad ako iz tog legla ostaviš sebi krmaču pa pripustiš dobijaš šarenu prasad kao tvoji to ne znači da su lošija ali tu već ima mogućnosti da u istom leglu nemuju sva prasad isti potencijal(ovo nije pravilo ) :cao:
 
Sve citam ove postove i nekako nerazumijem,da napomenem neznam nista od svinja samo znam hraniti i cistiti.Ja sam prije par godina kupio odojke od 25 i 27kg i za 11mijeseci su imali jedan 240 a drugi 260 kg.Takve vise nikad nisam imao nit uspio tako odgojiti ih,koja je rasa bila nemam pojma ali takvih vise nikad necu imati ili vrlo tesko.Sa istom hranom sam i ovih godina ranio ali ni blizu nisu dogurali o cemu je riječ.
 
Realno gledano ovako stoje stvari pošto si kupio prasad od 25 kila oni ako su uslovi dobri (smeštaj ,ishrana) maximalno za četri meseca treba da dostignu težinu oko 115-120 kila kad dostignu tu težinu svinje ako im je odgovarajući ambijent (leti-zimi 16-22 stepeni)mogu da naprave 0.8-1 kg prirasta na dan čto znači za ostalih 7 meseci mogu da dostignu tu težinu od oko 240 kg .Znači puno zavisi od smeštaja ,ishrane pošto pišeš da je ista hrana kao pre ako kupuješ nemora da znači da proizvođač nije nešto menjao a samo ambalaža ostala ista ,jer se to dešavalo i ranije, i jako puno znači genetika kakve sorte ili ukrštanja je prase, za tako velike tovljenike po meni najbolje uzeti prasad koja su ukrštana sa vel.yorkširom +durok ili neka slična kombinacija da budu muška uštrojena prasad jer čenke ka d dostignu polnu zrelost bukare i onda ne jedu po par dana (teže se tove) .Nadam se da sam delom uspeo odgovoriti ako je nešto nejasno pitaj :cao:
 
ja sam imao pietrene-joksir/pietren prosek 23 kg kod mene su proveli 4 meseca prosek im je bio 93 kg a a sa joksir-landras prosek 22 kg proveli 79 dana prosek 98 kg ista hrana isti uslovi smestaja :sta: i nikako mi nije jasno
 
Razlika je u konverziji hrane! Što se tiče pijetrena opšte je poznato da mu treba duže vremena da provede u tovu da bi dostigao kilažu kao landras ili jorkšir. Manji mu je dnevni prirast. Kod landrasa i jorkšira dnevni prirast u idealnim uslovima može da bude i preko 700 gr. uz konverziju hrane i ispod 2,8 kg za 1 kg prirasta.
 
sto se ovog prirasta tice sigurno je da LR i Jork imaju bolji prirast ali ovih 700gr je za te dve rase minimum.U idealnim uslovima te rase imaju prirast od 1100gr ili mozda jos 100-ak gr vise kod landrasa. Na zapado ko ima u tovilistu prosecni dnevni prirast manji od 750gr on ne moze da zaradi gotovo nista.Od 800gr pa na dalje je zarada pri pomenutoj konverziji hrane ili nesto manje (2,6)
ovo su cifre iz prakse
 
Hvala na ispravci u potpunosti se slažem sa vama. Na to sam mislio ali sam očigledno pogrešno izložio svoje mišljenje i pao na ispitu!!!
 
Jel postoji negde cistokrvan berksir, moj cale obožava ovu staru rasu, kaže da nema rase sa slađim mesom, :haha: pa da mu od želje nabavim par prasica
 
Nazad
Vrh