Kembridž-valjak

E ovako su nekad izgledali kembridž valjci:
dscn0014.jpg
[/IMG]

Samo neznam dali su ih vukli konji ili postoji jaram pa da sva tri vuče traktor. Možda bi ovo vredelo kupiti pa napraviti trokrilni ram i vozi miško......al u svakom slučaju bi bilo bar min. 10 puta jeftinije nego ovaj italijanski što je postavio Zoran Kostović. Do duše novo je novo, al skupo...
 
Bio je jarmac i kačili su se uglavnom jedan napred i dva pozadi.Na prednjem je bilo kačenje za traktor sa prednje strane, a sa zadnje strane je bio jarmac (šipka) na koji su se kačila ova druga dva valjka.Jedini problem je bio transport od njive do njive jer se morao utovarati na neko prevozno sredstvo uglavnom traktorsku prikolicu i to se radilo tako što se nameste daske sa jedne strane i tu se dovuče jedan valjak pa se prebaci jače uže preko prikolice i polako vuče sa traktorom.Kada je vozač manje spretan onda zna valjak da "skoči" sa druge strane jer tada su uglavnom bile prikolice sa drvenim stranicama pa su se sve spuštale, a i traktori su bili manjih snaga.
Prednost ovih valjaka je što bolje kopiraju teren nego oni iz jednog dela koji se nalaze na ramu.
 
Da li neko zna da mi kaže iz svog iskustva koliko se povećava profit valjanjem ( koliko dobijamo na prinosu u procentima)? Ne daje mi se par hiljada ako mi treba desetak i vise godina da ih isplatim.
 
To je teško kazati sa sigurnošću.Ali sigurno znam da ti se može i za jednu godinu isplatiti ako je recimo godina loša za setvu kao prošla(rokovi pšosle 15.4.2011.).
 
Da se ne naljuti kolega čokan ali podsjeća me njegovo pitanje da nije klasični seljak paor nego povratnik iz grada koji je riješio da uloži u poljoprivredu i da se unaprijed sve zna šta je kolko isplativo , kolko će da zaradi itd.. Kod nas takvi obično postavljaju takva precizna pitanja a znamo da je u ovom poslu j---ija matematika.
 
Naravno nema ljutnje, rođen i odrastao na selu. Moj stari bi mi isto tako odgovorio kao i kolega MOMOSARIC. Bez matematike je moglo nekada, ali više ne može. Moramo smanjiti ulaganja i povećati prinose ako hoćemo nešto da zaradimo. Za 50 ha koliko obrađujem puno mi je da dam 4000-5000 eura za valjak ako mi treba dosta vremena da ga isplatim.
 
Au brale pa mnogo ti to para 5000e,za te pare kupis vuceni od 6m,to je za mnogo zemlje,lepo ti kod uvoznika nadjes neki od 1000e,3m i pici,mozes danas povaljati 30kj,u svakom slucaju kembridz nije promasena investicija.
 
Koja je težina takvih valjaka, koji je prečnik prstena?! Ako budem kupovao valjak će biti od 4,5 m sa tri sekcije, težine preko 2 000 kg i prečnik prstena preko 510 mm. Nošeni valjci od 3 m ne kopiraju teren kako treba. Najbolje bi bilo oko bi mogao sa nekim da se udružim i sam si rekao da se za jedan dan može mnogo povaljati.
 
@Cokan
Tesko da ces takav naci,bar ja nisam nasao,meni je pravio covek od 4,5m tri dela,noseni,al nije toliko tezak koliko ti hoces(ovaj ima oko 1500kg) i segmenti su manji,tjs Majevicini isti kao na slici sto je okacio clan KAMENI i radi dobro,izasao me 2000e i novo je.
I jos nesto,mislim da se zajednicka kobila ne jasi,a ti kako hoces:ppozdrav:
 
Ja sve nekako mislim da nije nužno da mi valjak bude baš u podne na njivi. Može on povaljati i u 7 ujutru i u 7 uveče.:ppozdrav:
 
Dobro,ja kazem moje iskustvo,nije svaka jesen kao prosla,nekad mora i da se otima,a nekad i da se pokvari pa onda ko je kriv ko treba da popravi:ppozdrav:
 
Ili kad budeš trebo da pozajmiš ženinom bratu , pa vidi s kim ćeš da se zamjeriš : sa ženom ili sa ortakom .
nažalost tako je , bar kod nas "srba".
 
Oprostite na malo glupavom pitanju, ali koja je zapravo svrha kembriđ valjka?? Jel on služi isto ko i klasičan ravni valjak ili ovaj ima neku još dodatnu svrhu???
Koje kulture valjate s njime???
I još jedno:
Recimo da ga se prikopča na prednju hidrauliku u kombinaciji sa nekim strojem, jel to ima smisla?? U svrhu razbijanja grudvi u kombinaciji sa recimo setvospremačem.
 
Nazad
Vrh