Kazan za pečenje rakije

To i jeste činjenica, barem što se tiče šljive, dvostruka destilacija je najbolja opcija, tj. opcija koja daje sasvim dobru rakiju, naravno uz poštovanje dužine destilacije, da ne ide prebrzo, uz mešač da ne zagoreva, i uz adekvatno pripremljen kom, kao i pravilno odvajanje frakcija. Ajde, nisam mislio da se hvalim, nije mesto, ali juče sam na NS Sajmu dobio zlatnu medalju za šljivovu rakiju koja je kupaža Stenleja, Lepotice i nešto rodne, dobijenu pre 5-7 godina na običnom kazanu prevrtaču, veličine 170 litara, bez korišćenja enoloških sredstava, tada ssam tako radio. Suština je da se dobra rakija može dobiti i na kazanu od 1500-2000 eura, ne mora se kupovati skupa kolona, jedino što ste ograničeni količinom.
 
To i jeste činjenica, barem što se tiče šljive, dvostruka destilacija je najbolja opcija, tj. opcija koja daje sasvim dobru rakiju, naravno uz poštovanje dužine destilacije, da ne ide prebrzo, uz mešač da ne zagoreva, i uz adekvatno pripremljen kom, kao i pravilno odvajanje frakcija. Ajde, nisam mislio da se hvalim, nije mesto, ali juče sam na NS Sajmu dobio zlatnu medalju za šljivovu rakiju koja je kupaža Stenleja, Lepotice i nešto rodne, dobijenu pre 5-7 godina na običnom kazanu prevrtaču, veličine 170 litara, bez korišćenja enoloških sredstava, tada ssam tako radio. Suština je da se dobra rakija može dobiti i na kazanu od 1500-2000 eura, ne mora se kupovati skupa kolona, jedino što ste ograničeni količinom.

Upravo tako, negde sam pročitao da rakije naših većih proizvođača imaju "industriski ukus" verovatno je to delom i zbog opreme koju koriste... Sve čestitke kolega još jedan dokaz da se može samo ako se hoće i ako se ne robuje lošim navikama. Na žalost juče sam morao da odem ranije sa sajma (viša sila), sa profom sam se mimoišao na izlazu, pa mi je propao plan da posetim radionicu Rakija uglavnom i upoznam neke rakijaše koje virtuelno znam, Armina sam tražio na štandu u hali 3 ali već je bio otišao tako da sve to ostavljam za neki sledeći put.:ppozdrav:
 
Radionica je bila pomerena za 15h, tj. posle dodele medalja i zaista je nešto što treba posetiti. Armin je bio oko 13h u masteru i tu je bio do 15 i 30 kad sam i ja morao da pođem. Što se industrije tiče, ima tu svačega. Ona baš klasična industrijska rakija, koju prodaju velike firme, koje su opstale još iz davnih vremena, imaju upravo "bezlične", destilate, dok se kod firmi novijeg datuma, koje jesu "industrija", ali ipak u manjem obimu, nalaze zaista dobre rakije. Ja bi ih pre delio po ceni, recimo rakije do 700-800 dinara se vode kao kvalitetne, ali mi se često čini da su "pravljene", ili barem "krštene". Rakije koje koštaju 1000-1500 dianara, starosti do 4 godina su dobre rakije i mislim da one predstavljaju neki minimum kvaliteta koji bi trebalo konzumirati, a one preko te cene, i preko 5 godina su odlične, i tu ima jako malo izuzetaka. Sve se svodi na to da za malo para teško može da se dobije kvalitet.
 
Burići su mi isključivo od Hrasta kitnjaka, domaćeg. Ne ubacujem ništa unutra jer je 5-6 godina sasvim dovoljno da se rakija i sama dobro ofarba, mada je tu boja manje bitna, daleko je bitnija ekstrakcija tanina iz bureta i njihova reakcija sa rakijom, a to se ne može ubrzati. Boja takođe jako puno zavisi od veličine bureta (manje bure brze farba jer ima veću dodirnu površinu po litru rakije), i od starosti samog bureta, jer ako je bure istrošeno, staro 15-20 ili više godina, ekstrakcija je daleko slabija.
 
To i jeste činjenica, barem što se tiče šljive, dvostruka destilacija je najbolja opcija, tj. opcija koja daje sasvim dobru rakiju, naravno uz poštovanje dužine destilacije, da ne ide prebrzo, uz mešač da ne zagoreva, i uz adekvatno pripremljen kom, kao i pravilno odvajanje frakcija. Ajde, nisam mislio da se hvalim, nije mesto, ali juče sam na NS Sajmu dobio zlatnu medalju za šljivovu rakiju koja je kupaža Stenleja, Lepotice i nešto rodne, dobijenu pre 5-7 godina na običnom kazanu prevrtaču, veličine 170 litara, bez korišćenja enoloških sredstava, tada ssam tako radio. Suština je da se dobra rakija može dobiti i na kazanu od 1500-2000 eura, ne mora se kupovati skupa kolona, jedino što ste ograničeni količinom.

‚Bravooo!!!
Čestitam!!!
 
Kolege , da li neko slucajno ima da proda meku rakiju od sljive , prvu destilaciju ? Trebalo bi mi 50ak litara meke rakije.
I da li mozda neko zna kako se krecu cene meke rakije, negde sam citao da se to placa po alkoholnom procentu ili tako nesto.
 
To i jeste činjenica, barem što se tiče šljive, dvostruka destilacija je najbolja opcija, tj. opcija koja daje sasvim dobru rakiju, naravno uz poštovanje dužine destilacije, da ne ide prebrzo, uz mešač da ne zagoreva, i uz adekvatno pripremljen kom, kao i pravilno odvajanje frakcija. Ajde, nisam mislio da se hvalim, nije mesto, ali juče sam na NS Sajmu dobio zlatnu medalju za šljivovu rakiju koja je kupaža Stenleja, Lepotice i nešto rodne, dobijenu pre 5-7 godina na običnom kazanu prevrtaču, veličine 170 litara, bez korišćenja enoloških sredstava, tada ssam tako radio. Suština je da se dobra rakija može dobiti i na kazanu od 1500-2000 eura, ne mora se kupovati skupa kolona, jedino što ste ograničeni količinom.

Iz prilozenog na fb stranici mogu videti da ste vi proizvodjac cijim proizvodom ne bi se ni postidele zemlje EU.

I samo jedno pitanje za ostale pa i za vas jel sljivovica konacno zasticena geografskim podrucjem?
 
Postovane kolege
Imam kazan Skopljanac od 90 litara, tabarka od 400l, oboje stari 40ak godina. Sluze kao kucni i ispeku u proseku 20ak kazana godisnje.
Tabarka mi je vec dotrajala a aparat je zdrav. U Srbiji postoji nekoliko ljudi koji u plasticne "kace" ugradjuju vec postojeci aparat (cilindar). Sta mislite o plasticnoj tabarci? Razmisljam da li da to uradim ili da ipak vozim nekom limaru?
 
Poslednja izmena:
Uzidan ili mobilni ?.Ako je stacionarni onda ne vidim sto ne bi moglo od plastike ,ali ako ga vozas po selu,onda basi nzm,plasim se da plastika se ne mrda puno pa razglabi negde cev ili sam cilindar za hladjenje.Imam jednu plasticnu kacu od +- 500 litara,okruglu ,ne ove kocke za naftu sto koriste,i znam da je puno savitljiva,pa zato kazem,da me ne razumes pogresno.
 
Ovi na linkovima ne izgledaju lose,ali sad za sta odluciti se ,i jedno i drugo ima mana i prednosti.Ja isto imam metalni naravno od lima,i dno je lose,mislim da cu za sledecu sezonu odseci celo dno i navariti novo od 3 mm lima.Plasticni su maltene vecni,sto kaze Cika Jova,losije provode toplotu,ali ne verujem da je to nesto puno losije u odnosu na lim,sem toga i sa limom uvek se mora pustiti voda malo da prohladi,kod plastike ce morati nesto ranije,nista posebno.
 
Takodje sam pre 5-6 godina menjao dno i ono je sad u redu, ali su se vec sa strane pocele pojavljivati sitne rupice, koje sam u nekoliko navrata resavao prosirivanjem burgijom, pa ubacivanjem pop nitne. To drzi vodu, ali se opet nanovo pojavljuju sledece rupice i tako u krug. U pitanju je lose odrzavanje u prvim godinama i sada su stigle posledice.
Ostaje mi da proverim cene lima i ruku i cene ovih plasticnih opcija, kao i da saslusam misljenja i savete.
 
Ma uzmi plasticno , ne vidim ja tu neki problem oko temperature.
Idealne izlazne temp.destilata tesko da ces postici , tako da 2-3stepena razlike nece nista drasticno promeniti.

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
 
Ove plasticne opcije su mi zapale za oko, pogotovo od kako su sa starom originalnom tabarkom jos pre neloliko godina poceli prvi problemi.
Inace, voda je kod mene izvorska, cista i hladna uz dovoljan protok i kolicinu.
 
U planu je kupovina novog kazana za rakiju 100-120l.
Treba mi preporuka za proizvodjaca,gledao sam na sajtu kazane od Pavla Cebica iz Valjeva,deluju da su ljudski uradjeni,tu je i Des Subotica. Svaki savet bi mi dosta znacio
 
Ja imam kazan 85 litara od Pavla Cebica.
Prezadovoljan sam. To je sirok, prevrtac.

Suboticki su su uzi a dublji I kod mene u selu ih zovu "dubcaci". Ako je gusta komina hoce da zagori, jer je bakarno dno tanje.
 
Nazad
Vrh