Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Dovoljno je da se nakalemi u momentu mirovanja oba dela a da ne bude nekih niskih temperatura.
Zato sto drzis plemkinje u mracnom i nisu izlozene visim temperaturama za razliku od podloga, bez obzira sto kajsija krece ranije vegetaciju od sljive, podloge na nizim tem. duze ostaju u stanju mirovanja (zato je najbolje imati friz na npr. 3c koji se ne otvara) pa kalemis u aprilu.
 
Pa to sam i hteo reći, kombinacija kajsija na šljivu ne može bez čuvanja grančica duže vreme jel?

Ovo što pričate važi samo za kombinacije kad podloga kreće ranije od plemke, tipa trešnja na magrivu ako se ne varam?
 
Fazon je samo da je podloga u budnijem stanju od plemkinje i da ne bude jako niskih temperatura - da ne izmrzne spoj (ispravite me ako gresim)
 
Pozdrav, Forumasi

Da li iskusniji drugari mogu da prepoznaju koje je ovo drvo?
p1220061.jpg

Izvadio sam ga u okolini Petrovca i tamo ga zovu Belas. Ima plod zute boje. Da li je to cuvena Belosljiva? Ima bodlje po stablu.
p1220060.jpg


Hvala na pomoci.
 
Pozdrav Drugari,

evo pitanja za kalemare:
Kada se izdanak odvoji od korena maticnog drveta on ima mali, nedovoljno razvijeni koren sa pokojom vecom korenovom zilom i manjim zilicama (bar sam ja takve sretao (vadio)). Da li se takav izdanak moze odmah koristiti za kalemljenje ili ga treba 'skolovati' do jeseni pa ga tek tada upotrebiti (tada ce razviti dobar korenov sistem)?
Hvala
 
može i odma ,a najbolje je kad ostoji podloga jednu sezonu sama i dobro rzavijen korijen jer korijen koji nije dobro razvijen neće moći dobro hraniti kalem i bić mali prirast..
 
ovo cu napisati samo jednom i uopste necu da se nisakim ubedjujem,kada se nesto kalemi ili sadi koren uopste nije bitan,niti je vazna duzina zile niti bilo sta oko korena,ko hoce da razume razumece ko nece da razume necu da ga unedjujem u suprotno
i uopste nije tacno da mali koren daje mali porast
 
ovo cu napisati samo jednom i uopste necu da se nisakim ubedjujem,kada se nesto kalemi ili sadi koren uopste nije bitan,niti je vazna duzina zile niti bilo sta oko korena,ko hoce da razume razumece ko nece da razume necu da ga unedjujem u suprotno
i uopste nije tacno da mali koren daje mali porast

ja to iz iskustva ne moramo se ubjeđivati prirast kalema koji je kalemljen na podlozi koja je već duže vrijeme rasla na jednom mjestu,a najmanje godinu i razvila korijenov sistem mi je bio oko 50 cm ,a prirast kalema na tek posađenoj podlozi je bio 10-15cm..
 
ja to iz iskustva ne moramo se ubjeđivati prirast kalema koji je kalemljen na podlozi koja je već duže vrijeme rasla na jednom mjestu,a najmanje godinu i razvila korijenov sistem mi je bio oko 50 cm ,a prirast kalema na tek posađenoj podlozi je bio 10-15cm..

Ovo što si napisao je tačno

Ja prošle godine kalemio neke jabuke i kruške koje su samonikle i nisu presađivane porast im je od 1,50 pa na dalje neke su i preko 2 metra a one koje sam presađivao su puno manje

Ja kalemim samo na divljaka nikakav sijanaci ili slično lijepo prošetam po šumama i njivama i nađem divljaka koliko hoću/treba i tako kalemim a neke nakalemim na licu mjesta i tu ih ostavim da rastu

Da napomenem ne bavim se voćarstvom nego ovo što radim je onako iz zabave/hobia inače sam penzioner pa moram sa nečim kratiti vreme :ppozdrav:
 
j akalemim jabuku iz ruke ili dunju iz ruke gde na podlozi nema ni jedne jedine zilice niti naznake korena i imam prirast od 1m do 2m
to nema nikakve veze,razlika u prirastu je od podloge do podloge (M9 M 106 M 26) krdzava ili bujna,o divljim podlogama necu ni da pricam tu su prirasti nenormalni,vremena kalemljenja,prporenja i naravno godine,susna,kisna,rastresita zemlja ili ne,najmanje zavisi od velicine korena jer se negde koren razija vise negde manje,u sustini desava se najvise gde biljka gura na koren ima manji prirast lastara i obrnuto,najbolje je kada prirast ide u kontinuitetu,paralelno koren i lastar,isto vazi i za gotovu sadnicu,kada sam sadio sljive nekih 100-ak jama sam busio burgijom,i tu sam stavio sljive bas sa jakim korenom,ostatak sam kopao rucno male jamice i tu sam stavljao one koje su mogle stati sa slabijim korenom,razlike nema u porastu
 
Ма примиће се калем независно од коријена. Али, ако је прољећна садња подлоге истовремено са калемљењем, па наиђе година као 2012, па нема заливања, е тада подлога нема снаге ни сама да преживи ни да шаље сокове у калем
 
Jeste li uzimali kalem grancice?, ja jos nisam a ovo vreme malo sunce malo zima pa reko da mi se ne bi desilo da zakasnim.
 
Nazad
Vrh