Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ne znam koga pitaš? Sadnice koje je dobio bolec su iz Kruševca, a on je u Boleču :)
 
iz proverenih usta coveka koji radi u delti - oni su pre sadnice (knip) uvozili iz Italije nedavno su nasi poceli proizvoditi sadnice (domaci proizvodjaci) i pokazale su se bolje
evo ono o cemu sam pricao sta se desi kad se sadnica prekrati u jesen a ne u prolece, i sto je ne secam se ko napisao da se sadica moze u jesen skratiti ali ostavi 10-15 cm vise nego sto mislis na koju visinu da je skratis pa to odradi u prolece
Bukvalno se vidi da zadnjih 10 cm ima jako slab vegetativn porast sto je posledica orezivanja pre mrazeva
 
Poslednja izmena:
Dal je neko kalemio krusku na glog ? I dal je ta vocka dugovjecna i radal uopste...??
Pozzz....
 
Bem li ga, ja nisam kalemio na glog, kazu da moze i da je ona dobra podloga, licno imam vegetativne podloge dunje, kalemicu posrednik krusku kaludjerku pa na nju aroniju
Imam jednu oglednu sadnicu od ove godine, sad imam 10-ak sadnica za kalemljenje u februaru, mozda bih i vise ali nemam sa cega da skidam grane aronije,
a i ne placa mi se 400-500 dinara za aroniju koja bukvalno ni ne raste ovde kod mene na zemlji, strasno je koliko ljudi traze za sadnice aronije koja se identicno razmnozava kao i lesnik - a cena 5 pa navise puta veca od lesnika - potraznja je cudo
Inace citao sam na jednom forumu da je coveku rodila aronija koja je kalemljena na krusci i da su plodovi za razliku od obicne (na sopstvenom korenu) krupniji i za nijansu sladji, ali verovatno je ako je na necemu dobila negde je izgubila.
evo slike te sadnice:
p4250016.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, za krušku sam i ja čitao, ali meni treba nešto drugo? Nemam mnogo mesta , pa bih te sadnice ( aroniju na glog) ubacivao u već razređeni špalir vinove loze( prokupac), radi dopune redova ,a ionako se ,ili će se još to samo razređivati.Razmak je jedan metar ,a glog kao podloga , kažu, nije mnogo bujna ( a i tu neće biti zalivanja, sem pri sadnji na mesto i eventualno još koji put prve god.) i može se doterivati u profil špalira vinograda bar par god. Samo mi je nepoznato koliko će trebati da stigne prvi rod?
Što se tiče ostalog voća; pripremio sam 16 sadnica divlje trešnje i 21 sadnicu džanarike i ranke, a ima i par požegača za kalemljenje sljiva. Jedna će biti kalemljena stenli ,kao priprema za kajsiju, ostale 20 za kalemljenja stenlija ( bar 15), i jedne rodne,ili dve ,onda jedne rane i bar dve -tri lepotice. Što se tiče trešnje pripremio sam plemke nekoliko ( nepoznatih ) , sorti ,uzetih iz okoline, uglavnom ranih ( od đurđevdana pa kraja maja) , jedino mi fali jedna ili dve , ma možda bi i tri stavio , "burlata", kad bih imao plemke.
Sve to je posađeno sredinom novembra , zaštićeno hemijski ( jedino sam bagrenove kočeve zaboravio da stavin u rastvor plavog kamena, ...ebiga zaboravio) , i mehanički ( mrežica), plemke su u frižideru, i samo čekam proleće.
 
U šumarku sigurno neće opstati,presadi je sada a na proleće je prekrati na određenu visinu.

Послато са GT-I9505
 
Nije rano, sad je čak i bolje ali je teže sačuvati ih, zato se obično uzimaju u januaru, februaru...
 
Ih kad sam ja jos uzeo plemke, sto ranije uzmes veca verovatnoca da ce propasti tako da ne treba bas previse zuriti, ja sam uzo sto sam morao.
 
Pa sakupio sam sve plemke što mi trebaju od početka decembra pa na ovamo. A što? Pa ...ebemli ga što? Pa eto završio sam taj posao na vreme , ko će sad da se bakće po toj zimoći? A idu i praznici, pa reko ajd ... Pa sad šta će ostati ,neznam, videćemo, kad za to dođe vreme. U frižideru su,a imam i možda tri puta više nego što mi je potrebno, pa valjda će nešto ostati dobro za upotrebu.
 
Nazad
Vrh