Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ej ljudi na.ebo sam danas. Pošto su mi jutros rano počeli trljati nos, da je danas crveno slovo ( moja gospođa Majka i njena gospođa snajka) , morao sam da smislim neke aktivnosti i da batalim riljanje. A imam još svega par dana riljanja i gotovo. Rešio sam da idem da obezbedim plemke trnjine i badema. E ljudi da mi je neko pričao da je tako teško naći plemke od trnjine... Celih dva i po sata sam se muvao po trnjacima , živ izboden , da napabirčim par plemki. To brate ne možeš da nađeš, nema prirast , tamo gde je vrzina pored puta , pa sam morao da tražim , na mestima gde je trnjište opkoljeno drugim drvećem. Brzorastuće drveće (bagrem) , oklopi trnjinu i ova mora da se vine u visinu da bi dobila svetla, ali tu je obično pomešan glog, te šipak , divlja kupina, a ima i džanarike. Pa sad ti prođi, u maltene, novom prsluku (dobro nije nov, ali je bar ceo), i onda se opravdaj gospođi da nisi radio na crveno slovo. Jedva sam nekako dobavio par plemki debljine oko 2,5 do 3,5 cm u prečniku, valjda će poslužiti...
Dobro usput sam izvadio tri divlje mušmule , jednu jabuku i desetak glogića ( poneo sam i budak).Urovio sam sve to pa sutra nastavljamo sa aktivnostima, ali već u petak zadušnice, u nedelju Sretenje, mom unuku rođendan, ali dobro završićemo posao samo da vreme posluži.
 
Sto se trnjina tice , tu ja nemam mnogo muke. Komsija cistio medju proslog proleca pa poterale sve mlade, ciste bez mnogo trnja, taman za posrednika. Samo mi recite na kojoj visini kalemite kajsiju na trnjinu kao posrednika,jel kao na belosljivu i stenlej? Kada planirate kalemljenje na otvorenom?
 
upravo tako,spremis sve godinu ranije i samo lepo odes da pokupis :) inace ja trazio ranke da skinem kalem grancice,na zalost nigde nema ni komad :( u nedelju idem do Ribarske banje u tecin sljivak da vidim ima li tamo slucajno,ako nista ne uradim ide rezidba da se spreme za sl god
 
gandrad
Jedva sam nekako dobavio par plemki debljine oko 2,5 do 3,5 cm u prečniku, valjda će poslužiti...

Nisam bas dobro razumeo, jel kalemis ovako debelim plemkama ili si greskom napisao cm umjesto mm...

I bil mogao objasniti kako kalemis sa posrednikom, trnjina na belosljivu i sledece godine kajsiju na trnjinu.. i na kojoj visini kalemis kajsiju....
 
hteo bih da se i ja oprobam da o kalemim nekoliko krusaka e sad kako nemam iskustvo video sam neke snimke sa youtuba ali to je jasno ali nije mi jedno jasno gde naci podlogu ili kako je napraviti dali ona raste iz semena ili ima da se negde kupe svaki savet dobro doso :ppozdrav:
 
Sad je kasno za podloge dobijene iz semena (to je bolje nabavljati sa jeseni) ako mislis kalemiti kruske a sad nemas nikakav materijal onda ti sad preporucujem da kupis podloge dunje (perferiram BA29)
Ovaj rasadnik se bavi prodajom bas tih podloga http://www.stermil.co.rs/rasadnik.html
Pored toga imas kod njih i kupiti vijoke (kalem grancice) - znaci sav materijal koji ti treba
E sad mnoge kruske nisu bas 100% kompatibilne sa dunjom (spoj ili kalem zna biti krt i vremenom od tezine kad biljka rodi ili jak vetar ima jos dosta faktora zna se prelomiti na tom mestu) valja kalemiti preko npr. kaludjerke koja se lepo slaze sa dunjom
Pa sad ako zelis viljamovku - kupis podlogu dunje , nakalemis kaludjerku i na leto kalemis spavajuci pup viljamovke na kaludjerku (ujedno vezbas oba najbitnija kalemljenja) - u svakom slucaju ako nesto ne uspe popravni dogodine
Moj svet ti je kupi 50 podloga I klase (zbog debljine podloge - jer te se daju kalemiti odmah) i nabavi plemkinje kaludjerke (koja se lepo i prima kao kalem)
ovo su ti sve sorte krusaka koje valja kalemiti na posrednik ako je podloga dunja:
Kruske.jpg
 
Ma da , ljudi mm a ne cm , tek sam sasd video šta sam napisao.
Pa kalemiću, nisko, da bi onda kajsija bila visoko. Znači ovo radim po preporuci sa ovog foruma , iz ove, teme o podlogama i o kajsijama. Imate sve u zadnjih meseci napisano. Ovo radim , zato što nemam belošljivu, mada sam izgleda i to pronašao, čekam leto pa da proverim.
Još kad bih našao tu famoznu krušku kaluđerku... Lako je Ratku, on prošeta do rasadnika i reši problem. Meni je najbliže ovde Kruševački kraj , a "do Soluna sto somuna". Ja bre ovde u okolini ne mogu ni plemke aronije da nađem...
 
Iskreno i ja sam tanak sa njom ali ima je - pa se da rasiriti.
Inace to jeste sorta koja je bas za organsku proizvodnju, i ako mi uspe kalemljenje poslacu ti je.
 
znas kako ja prvo planiram na nekoliko komada da nakalemim pa ako sve bude ok ako mi to ide od ruke a koliko sam gledo i cito nije bas toliko komplikovano e sad dali si mozda upucen kolika je cena za podlogu BA 29 i dunje i koja im je cena ako znas tih kalem grancica posto ja bar mislim da je jeftinije doci do sadnog materijala tako posto su naduvali cene sadnica



posto kod mene nema niko u selu krusku kaludjerku ja mislio da npr uzmem podlogu ajd dunje i na tu podlogu stavim kalem grancicu viljamovke ali sto treba prvo kaludjerka pa onda tek viljamovka nije to mozda dupli kalem kako ga nazivaju rasadnicari
 
Vidim ovdje svi pričaju za krušku da ide podloga dunja :sta:
Ja sve kruške kalemim na divlje kruške jabuke na divlje jabuke trešne isto na divlje trešnje

Dal ja to radim nešto pogrešno?
 
Vidim ovdje svi pričaju za krušku da ide podloga dunja :sta:
Ja sve kruške kalemim na divlje kruške jabuke na divlje jabuke trešne isto na divlje trešnje

Dal ja to radim nešto pogrešno?
Ako radis za prodaju onda pogresno a ako radis za sebe onda je to dobro jos ako kalemis na procep ti kalemovi mogu da dozive i sto godina.
 
pa nije bas tako,sve zavisi sta kalemis???
Jel znas da se nekada na prvi rod krusek an divljej ceka i 12 godina? ako radis za unucice ili praunucice da imaju za jelo onda je ok,ali ako hoces da radis komercijalni zasad tu je vec problematika velika,za hobiste i vikendase je ok,posaditi par drveta pa sad hoce li roditi za 3 ili za 8 god sve jedno je,ali ko sadi 1-2-3-8 hektara taj ualze debele pare i zamisli da finansira takav zasad 8 god bez dinara zarade,nemojte da mesate babe i zabe,ako sve ovo znate bar naglasite sve cinjenice dobre i lose osobine da ne dovodite ljue koji hoce da arde ozbiljne zasade u zablude sa tim pisanjima
 
Ja sam kontao napraviti veci zasad kruske bas na sijancu, ovo na dunji mi je provera kako uspeva kruska bez hemijske zastite
Razmak bih stavljao 4x3m, ali bih i medjuredno isla i jabuka ili pre breskva (vitko vreteno), bas tih nekih 6-7 godina dok kruska ne stasa, mada mozda mi BA29 i promeni misljenje

- - - - - - - - - -

Ako radis za prodaju onda pogresno a ako radis za sebe onda je to dobro jos ako kalemis na procep ti kalemovi mogu da dozive i sto godina.
A po cemu procep kalem garantuje duzi vek vocke?
Sijanac ima duzi period nerodnosti ali kad krene vrati se mnogo vise.
 
Ja sam kontao napraviti veci zasad kruske bas na sijancu, ovo na dunji mi je provera kako uspeva kruska bez hemijske zastite
Razmak bih stavljao 4x3m, ali bih i medjuredno isla i jabuka ili pre breskva (vitko vreteno), bas tih nekih 6-7 godina dok kruska ne stasa, mada mozda mi BA29 i promeni misljenje

- - - - - - - - - -


A po cemu procep kalem garantuje duzi vek vocke?
Sijanac ima duzi period nerodnosti ali kad krene vrati se mnogo vise.[/QUOTEce
Dali znas neki kalem da je kalemljen nisko a da je star recimo 20 godina kod mene ima kalemova kruske ijabuke starih preko 50 godina , postoji kajsija kalemljena na djanariku kalemio je moj komsija kad je imao 20 godina a on je rodjen 1936 oboje su u zivotu i uvek su kalemili na procep na visini od 70-80 cm. A sto se tice rodnosti kasnije stize na rod ali duze traje, ja sam sebi nakalemio stare sorte jabuke kruske tresnje sve na divljaku pre toga sam kupovao i sadio ono se nakon par godina osusi ili se napravi pogaca na tom vasem niskom kalemljenju astablo ne raste mozes da mu istovaris prikolicu djubra i nista.
 
Ja ne znam za vas ali znam da imam 3 kruske na podlozi kruska i rodile su normalno za 3 godine od sadnje, kod jedne mi je problem bujnost ali i to cu srediti :).

@ milanristicks

Nebitno dal je kalemljeno visoko il nisko, komsija ima kajsiju staru a vidio sam da je nisko kalemljena, a i ja sam imao kruske stare preko 30 godina a sve su nisko kalemljene i jabuke isto tako.
Te vocke su i dalje zive i radjaju ali ja nisam vise tu gde su one tako da ne mogu da vam uslikam.


EDIT:

Evo ipak sam nasao jednu sliku od pre par godina sto je slikano na njoj je jedna od tih krusaka starih preko 30 godina.

dasd.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh