Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

U teoriji da, u praksi su mi najdugovecnija stabla domace tj madjarske najbolje kalemljene na dzanarici maltene do zemlje, ta stabla imaju preko 30 godina a ova nova se pola posusilo pre 15e. Plus te stare nisu ni prskane do pre 10 godina, suvih grana pun djavo, a nove prskam od druge trece godine.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
A kakva su iskustva na sejancu kajsije?
Trenutno imam oko 80 kostica kajsije, stavljene na sttatifikaciju pre mesec dana?
Domaca neka za dzem i sok kupljena.
To je najgora podloga, jel da?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Možeš da probaš samo ako imaš mesta da posadiš. Možda je najbolje na stalno mesto posaiditi koštice pa onda kalemiti.
Ranije su kajsije kalemili na oko 30cm od zemlje...
 
To je najbolja podloga sto se tice kompatibilnosti, ali verujem da ima vise mana nego prednosti cim se ne koristi samo ne znam koje.
 
Možeš da probaš samo ako imaš mesta da posadiš. Možda je najbolje na stalno mesto posaiditi koštice pa onda kalemiti.
Ranije su kajsije kalemili na oko 30cm od zemlje...
I ja imam tu teoriju. Mislim da je centralna zila najbitnija. Kad se semenka poseje na stalno mesto, koren se ne vadi i centralna zila ide u dubinu. Sve te stare, stoletne vocke nisu kalemljene na prethodno posejanim, pikiranim i presadjenim podlogama. Nego ptica poseje, podloga tu raste i onda su stari kalemili tamo gde se podloga zadesila.
 
Hindokus ili septembarska kajsija kazu da lepo nice iz semena i ima poprilican rast - mozda bi na njoj kajsije bile duzeg veka
Generalno primetio sam da belosljiva mnogo manje smolavi za razliku od dzanarike, kontam da taj deo genetike doprinosi donekle duzem veku.
 
I ja imam tu teoriju. Mislim da je centralna zila najbitnija. Kad se semenka poseje na stalno mesto, koren se ne vadi i centralna zila ide u dubinu. Sve te stare, stoletne vocke nisu kalemljene na prethodno posejanim, pikiranim i presadjenim podlogama. Nego ptica poseje, podloga tu raste i onda su stari kalemili tamo gde se podloga zadesila.

Da, to je teorija koja pije vodu za poluprofesionalne zasade koji nemaju navodnjavanje i u koji se ne ulaže mnogo novca, koji služe za dopunu kućnog budžeta. Ko živi od voćarstva mora da navodnjava i đubri po propisima a onda nema vremena da čeka...
Sad kajsiju treba čekati jer a već sam jednom napisao, nije bitno koja sorta već samo da rodi.
 
Danas odradjeno kalemljenje oraha u sobnim uslovima- kao sto ste me "opravili" da odradim, tj. po onom klipu kao sto radi onaj deda, nemacki ako se ne varam.
Sadnice pikirane u jesen, obelezene. 25 komada. 18 kalema odradjeno, 7 nisu zadovoljavale kriterijume. 20.decembra su izvadjene i stavljene u zemlji na sobnoj temperaturi da se probude. Zalivane na 5-6 dana. Pre par dana pocele maalo da se zelene, ne sve. Grancice stajale u frizideru 10ak dana. Odradjeno je kalemljenje na engleski spoj, sa jezickom. Proban falket kalemarski noz, ne hvale ga za dzabe. Ostavljana 2-3 pupoljka na plemkama. Motano muski kalemarskim gumicama i vrh plemke u zapi vosak pobodjen. Kaleme sam sadio u posudama, 2-5 zavisno od razgrananja korena. 2 deblje podloge odradjene na procep. Stavljene na sobnoj temperaturi 20-25C, ali blizu radijatora, jer po literaturi pise da je idealna temperatura 25-28C. Odozgo prebacio kese, nisam ih skroz knapio dole, da disu malo. Planiram redovno zalivanje na 3-4 dana. I sta da kazem, drz' te mi palceve!
Zahvalio bih se kolegama koje su mi objasnile kako i sta da radim.
b3ae1888e0ee6346004f87b20f048e71.jpg
b2e1a7efe5a540738640752684b3561a.jpg


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
15 dana od kalemljenja- nista se ne desava, zalivam na 2-3 dana. Ima 2-3 pupa kao da su se povecali, jedino to sto sam primetio. Iz zemlje nikla trava, znaci da su uslovi odgovarajuci. Temp.ne pada ispod 20 stepeni. Kao treba mesec dana da prorade, pa cemo da vidimo.


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Veoma je važno da se kalemovi drže pod najlonom jer se stvara vlaga koja pogoduje razvoju pupoljaka i mladih zelenih grančica iz njih. I treba najlon postaviti skroz do zemlje a luftirati na par dana.
Moje je mišljenje da je trebalo da se radi prema vremenskim preporukama kao što je pisao jedan kolega na temi orah. On je čini mi se pisao da je podloge unosio u kuću pod najlon u februaru a početkom marta je kalemio. Taman se iz kalema razvijaju mladari tokom marta i aprila pa se sredinom i krajem aprila može iznositi pomalo na 'kaljenje' - prilagođavanje spoljnjim temperaturama.
Želim ti uspeha u tvom poduhvatu i navijam da ti kalemljenje uspe.
 
Hvala Mirlee. Gledao sam dosta youtube filmova gde turci i Kinezi se u improvizovanim uslovima kaleme orah na engleski spoj. Gaje podloge u plastičnim balonima od 5-6 litara i kaleme direktno ne vadeći podlogu iz balona. Sve to drže u plastenicima. Pretpostavljam i da su vremenski uslovi povoljniji.
Onaj čiča Švajcarac kalemi na prosti spoj. Mislim da je vlaga veoma važna.
Ja sam imao uspeha i na engleski spoj i na spoj sa strane. I imao veoma dobar porast mladara. Neuspeh je usledio kasnije kada mi je vetar oborio policu sa saksijama pa su mi saksije pale sa terase. Ono što je ostalo čitavo je otišlo u voćnjak i samo jedan je preživeo. Trebao sam više da ih školujem i brinem o njima. Nemam uslove i prostora gde bih mogao da držim saksije pre i posle kalemljenja a i nemam više mesta gde bih te kalemove posadio. Prodaja mi ne pada na pamet. Za to postoje rasadnici.

Vasovac, ja sam probao da kalemim na štit početkom maja i nijedan mi kalem nije uspeo. Pupoljke sam obmotavao streč folijom. Mislim da bi za orah trebalo da se dodatno obmota sa običnom kesom kao što to radi Misoo. Najvažnije je da se pogodi vreme a koje je to vreme nisam siguran. Veliki problem je 'plakanje' oraha i to curenje pravi problem pri kalusiranju. Ako se kalemljenje radi pre pokretanja sokova onda je isuviše hladno a posle smeta curenje sokova. Ipak treba pogoditi pravo vreme a ja više ne eksperimentišem.
Verovatno ću kada sejanci porastu pa se ispostavi da su neki koštunci pokušati da ih prekalemim na način koji je prikazan na ovim video snimcima:


Ako za to bude potrebe, želje i mogućnosti...
 
Hvala.
Mislim da ima vlage, cesto zateknem neku oznojenu kesu. Dan posle zalivanja. Nestrpljiv sam, malo mi fali da odem da skinem vez da vidim da li ima promene. Ali neka do kraja meseca.
Danas sam se prijatno iznenadio- jorgovan koji sam kalemio, visine 20cm bukvalno, maja meseca, koji sam zaboravio, krenuo iz pupoljka jos toliko. Cistim dvoriste i vidim najlon, skinem i sreca :)
Nego- naleteh u jednoj grupi covek kalemio aroniju na glog i tera lepo. Imam 2 sadnice gloga utrapljene namenski za musmulu, a imam i odakle da uzmem plemke aronije, ali me buni na duze staze, ima li neko iskustva?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Mene ozbiljno uhvatila kalemarska zaraza-
Osim ovih 18 oraha, spremio sam:
30 kom divlje kruske za stare sorte (karamanka, lubenicarka, jecmenka, vodenjaca...)
35 dzanarike za sljivu
5 belosljive za kajsiju
5 divlje jabuke za neke stare sorte sto se ne prskaju
10 dunje za musmulu +2 gloga ako ne odu za aroniju
Pored toga imam 1 limun 10 god star da ga iskasapim
I drvo samonikle jabuke staro 5-6 god visine 4m, secem grane i pod koru.
Ovih dana cu slikati proslogodisnje kaleme da visite kako ide to.
Sve ovo je pocelo iz revolta kada sam preprosle jeseni kupio sadnice sljive preko fb (jbg, mislio to samo kupis kao eksere kad kupis, sve isto) od osobe koja je nestala preko noci-citaj prevara- za 80 din po sadnici. U full spremljenoj njivi 10ari i 65 sadnica sada su zive 20 komada. Ko zna sta mi prodali, a sve radjeno po pesu (brat kupio na pijaci sadnice odmah pored isti tretmani njemu se 3-4 osusile samo. I onda razocaran, resim sam sebi da napravim rasad. Bar da znam sta sadim.


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Pametno, vidis sta ti se svidja i okalemis sebi.
Sto se tice gloga, on je najbolji za musmulu, ali imam aroniji nakalemljenu i za sada je sve ok.
Slikacu bas kada stignem, ona je u nekom.krsu gde sam nasao glog, okolo iskrcio, kalemio, malo i zaborvio, medjutim dala je rod ove godine, a mislim da je to druga od kalemljenja.
Glog nije neka podloga i radio sam na procep, tako da sporo zarasta.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Idemo dalje- musmule okalemljene danas, 2 na glog, 8 na izdanke dunje, pratimi situaciju. 2 deblje podloge na procep, ostatak engleski spoj. 10 dana su podloge bile u kotlarnici, zalivane redovno i krenule. Ostavio sam ih na istom mestu, samo stavio najlon preko zbog vlage, da kalusiraju tu i da krenu, pa sadnja ide sredinom marta.
7af18835214c4532aecb74c145076a45.jpg
85bf78d21456cf1d752940f132fa07d6.jpg


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh