Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ja sam imao divlju tresnju koja je u preseku imala bar 5 cm i komsija koji kalemi ju je presekao u prolece i okalemio sa 3 strane 3 razlicite sorte. To je bilo u martu prosle godine. Ove godine je imala strahoviti porast. Iduce godine se nadam da probam plodove.

Na koji način ih je kalemio?
 
Da, samo da se razumemo, ja je vadim iz sume, trapim 7-8 dana, presecem je da je ne bih sadio preterano visoku, u decembru je posadim u njivu a u februaru je presecem ponovo na 40 cm visine i kalemim, dakle, u pitanju je nekoliko stresova za vocku, to me brine, ako je tvoja tresnja bila negde u prirodi pa je niste vadili, vec samo presekli i okalemili to je dosta jednostavnije, ja imam 200 komada, doduse vecina je normalne velicine, brinu me ove koje su prevelike.
 
Da li moze neko ukratko da mi objasni u kojoj fazi treba da bude plemkinja, a u kojoj podloga, prilikom kalemljenja. Prosle godine smo posadili 6-7 divljih tresnji i to su ujak i deda kalemili, ali nije se primila nijedna. Naime podloge su se primile i vise nego dobro, ali plemkinja nije nijedna. Cele ove godine te podloge su bile u super stanju. Kada su birali podloge, uzimali su sa 2-3 racve na sto manjoj visini od zemlje i na te racve kalemili. Zao nam je da vadimo podloge, posto su posadjene tu oko kuce, a imam dva stabla koja su posadjena pre 2-3 godine i mnogo brzo napreduju, ne znam koja je sorta, plod je slican rustavcu, ali stize malo pre, kalemi su placeni 25-30e, pa sam razmisljao, da sa tih stabala uzmem plemkinju, mozda budem imao srece, a kako mi je prvi put ne znam nista, sem ovoga sa neta sto sam gledao. Znacila bih mi bilo kakva pomoc.
 
Simke... podloga treba da krene,potera sokove ...krene da pupi..... a plemkinja u fazi mirovanja....
Zato se plemkinja uglavnom uzima pre i skladisti....
Imas ovde kako se skladisti da ne pisem....
Dakle sredinom februara uzimas plemkinje i skladistis i cekas da podloge krenu i onda.....
Javice se neko kompetentniji da ti kaze preciznije,bolje.... a imas i sve ovde u temi pa citaj dok ne dodje odgovor.....:):)
 
Ja planiram da ovih dana skinem plemke sa sljive madzarke koja se susi polako pa da je razmnozim. Naravno da se skinu plemke kad ne bude mraz i da stavimo to u kesu za zamrzivac pa u frizider i da kalemim kad krene vegetacija. Valja li tako, sta mislite? Citao sam ovde i da ljudi zabodu plemku u krompir pa u frizider.... sta je bolja varijanta?
 
Kako je šarka osvajala požegaču,tako su ljudi krčili i sadili druge kuluture.
Ostalo je malo i to u zapuštenim starim šljivarima,bez nege i tretmana.
Prošle 2015-te,šetao sam i slučajno primetio da je bilo nešto roda za razliku od prethodne dve decenije.
Pratiću dalje,možda(ja se nadam)je požegača uspela nekako da se izbori sa boleštinom.
 
Evo jedan tekst koji prenosim sa neta, može neko ko bolje zna da potvrdi ili opovrgne isti:

- kruška se može kalemiti na divlju (i pitomu) krušku, jabuku, rezdeliju, dunju i trn (glog),
- kajsija na domaće sorte pitomih i divljih šljiva, rezdeliju i šefteliju.
- šljiva na domaće i divlje sorte šljiva i na rezdeliju,
- jabuka na divlje (i pitome) vrste jabuke, na krušku, dunju i na trn (glog),
- dunja na divlju dunju,
- mušmula na dunju, divlju krušku, trn (glog), oskorušu i brekinju,
- breskva i nektarina na divlju breskvu, šljivu, šefteliju, badem i rezdeliju,
- višnja na divlju trešnju i divlju višnju (magrivu),
- trešnja (ašlama) i hrušć na divlju trešnju ili divlju višnju,
- rezdelija na šljivu,
- badem na breskvu, kajsiju ili šefteliju,
- orah na orah,
- pitomi lešnjak na divlji lešnjak, i to kalemljenjem metodom na „engleski spoj“, dok se ne može uspešno kalemiti lešnjak na divlji kalemljenjem metodama na procep i pod koru,
- kivi na divlju vinovu lozu, itd.


Naravno ovo je generalno šta može, uvek postoji bolja i lošija opcija.
 
Ima li neko plemku šeftelije? Mi smo nekad u vinogradu imali šefteliju i pamtim iz detinjstva dzem, da je imao fantastican ukus.

Послато са HUAWEI Y530-U00 уз помоћ Тапатока
 
U zasadu Cacanske Rodne kad sam sadio zapala mi jedna sadnica, niko ne moze da definise o kojoj sorti je rec. Po plodu nesto izmedju Rodne i Stenleja, nesto slicno Valjevki ali ne verujem da je Valjevka. Zri kad i Stenlej! Neredovno radja, svake druge-trece godine, pa bih da je prekalemim na Kajsiju. Stablo je staro oko 10god, precnik stabla je kao plasticna flasa od 2l.
Da li je neko od vas prekalemljavao tako stara stabla i kad bi to bilo najbolje da se uradi? Ili sam mozda zakasnio?
 
Nazad
Vrh