Kako povećati natalitet u Srbiji?!

Odg: Kako povecati natalitet ?

Ipak ima nade. Lepo, troje četvoro a i razmišljanje se računa. Jeste da nas je mnogo bez posla pa kad pomisliš samo na Pampers ,jeza. Nego niko mi ne reče šta o ovome misle dame.Neka se i one ukuljuče. Bilo da su direktorke ili nešto drugo. Nismo im valjda potisli želju sa :ppozdrav: ili ::samo odmor::. Nek one rode i nabave sve sto treba a mi ćemo čuvati pa nek vide kako je (valjda nisam pretero). Što se tiče društva i pomoći oko toga slaba vajda.Tu ti može samo komšija pomoći.
:veseljak::
Post je spojen: [time]1267600996[/time]
_________________________________________________
mislio sam da se dame UKLJUČE
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

dzionik je napisao(la):
Ajde ljudi zašto bi se množili ko zečevi kada smo već prenaseljeni kakva je to logika??
Ili možda mislite ako imate više dece bolje će vas čuvati kad ostarite.
planeta je prenaseljena, ali srbija nije. zasto bi nas narod pustio druge da nasele nasu srbiju. zbog toga drzava treba da pocne da se bavi pravim pitanjima, pitanjima ekonomije i demografije.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Bar 20 ha po detetu da daju u zakup na veci broj godina i nema problema, bar sto se poljoprivrednika tice.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

I da malo hoće da pomognu parovima koji imaju problema sa sterilitetom...
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Prica o materijalnim uslovima pada u vodu, kada pogledate da siromasnije porodice imaju vise dece. Tu se vidi ko je materijalista, ko ne.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

:sta: Pozdrav svima ja za sada imam troje sina i dve kceri. Zena kaze zavrsila a ne zna da nije jedina. Tako je rekla i posle prvog hvala Bogu sin a ja kazem ima koja hoce.Mladji ucite se ne
nasedajte na ucene.Nema ovo nema ono, pa sta Svabicama fali pa opet imaju jrdno retko dvoje
jure karijeru, pa ce se ugojiti posle drugog deteta a o trecem nece ni da misle. U Ruskom parlamentu na predlog Zirinovskog se vodi diskusija o uvodjenju mnogozenstva kao kod arapa
jer je broj Ruskinja daleko veci nego muskaraca kao nekada u BANJA LUCI sto je bilo 12 na 1 brate
pomagaj :ppozdrav: :haha: .
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Ipak ima nade. Lepo, troje četvoro a i razmišljanje se računa. Jeste da nas je mnogo bez posla pa kad pomisliš samo na Pampers ,jeza. Nego niko mi ne reče šta o ovome misle dame.Neka se i one ukuljuče. Bilo da su direktorke ili nešto drugo. Nismo im valjda potisli želju sa ili . Nek one rode i nabave sve sto treba a mi ćemo čuvati pa nek vide kako je (valjda nisam pretero). Što se tiče društva i pomoći oko toga slaba vajda.Tu ti može samo komšija pomoći.

Neznam ko bi pre vikno daj moj posao nazad.Mislite dame sede kući sa decom a nevidite kako je damama.Ni minut deca ne dozvole ni tv gledati dok su mala.I mame su te koje sve treba da primete.Jer ako dete krene nizbreg ko je kriv nego dame.
Post je spojen: [time]1267599903[/time]
_________________________________________________
Tvoje mišljenje nije loše samo šta ako nešto omane pa kako će deca da rastu bez staratelja
dejan26 je napisao(la):
Proterati Durex i piIuIe,zabraniti abortus,i izgraditi prihwatiIišta za decu i bice dece punooooo.
Post je spojen: [time]1267628944[/time]
_________________________________________________
smedic je napisao(la):
Nisam to rekao samo mislim da je i to jedan od glavnih razloga.
A kako povecati isto kao sa poljoprivredom drzava malo da pogura a ne ocekivati da bracni parovi bez posla oboje prave decu i postaju socijani problem...
Ovde si u potpunosti u pravu
Post je spojen: [time]1267657832[/time]
_________________________________________________
Ovde si u potpunosti u pravu kako nezaposleni da radjaju decu
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Nezaposleni isto kao i zaposleni. Biti nezaposlen iliti besposlen nekad može biti karakterna osobina. Ako ćemo sad razmišljati o tome šta bi bilo kad bi bilo pa dete ostane bez staratelja bila bi ludost ili nesto gore (bez uvrede).Stereotip da mame moraju sve primetiti a ako ne primete za sve su krive opstaje jer su same mame to dozvolile.Probajte se zameniti sa jačom polovinom ali u svim, baš svim poslovima.Dal je bitnije gledati TV ili gledati da nešto ne krene nizbrdo. O čijoj se deci tu radi i ima li smisla tako polemisati. :cao:
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

planeta je prenaseljena, ali srbija nije. zasto bi nas narod pustio druge da nasele nasu srbiju. zbog toga drzava treba da pocne da se bavi pravim pitanjima, pitanjima ekonomije i demografije.

Valjda Srbija nije na planeti zemlji to je valjda ona priča o nebeskom narodu. ::lose::

Ekonomija i demografija su povezani nekada je bio običaj da stariji sin nasledi imanje, sada svi naslede pomalo pa tako imanje od npr. dvadeset hektara naslede četri deteta i samo jedno ostane na selu i uzima u arendu ostatak. Gde je tu ekonomski boljitak kada svi počinju maltene od nule.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

zcurcic je napisao(la):
planeta je prenaseljena, ali srbija nije. zasto bi nas narod pustio druge da nasele nasu srbiju. zbog toga drzava treba da pocne da se bavi pravim pitanjima, pitanjima ekonomije i demografije.
Koje "ljudsko" razmisljanje :sta:. Znaci u redu je da gradjani Srbije naseljavaju Austriju, SAD, Nemacku, ali mi nikome ne smemo da dozvolimo da naseli Srbiju.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Ne mogu da verujem. Pa zar ste negde čuli nekog našeg Kineza da toliko kuka i kalkuliše.
Tamo su iz zabranili više od jednog ali im zato ne smeta da ovde prave decu.
Pa zar su nam toliko ubijeni duh i volja. Zar se sve baš svelo na ::novac::.:nono:
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Jos od kada je covek postao svestan uzrocnog odnosa seksualnog cina i prokreacije njegova stalna preokupacije bila je da im kontrolise posledice. Nastankom hriscanske religije stvara se svest da je radjanje bozije delo u sta covek ne sme da se mesa. Medjutim, drzava je cesto preko pravnih normi nastojala da planira porodicu. Poznato je da je jedan od najstarijih uzroka za razvod braka bio neplodnost zene (Indija). U staroj Grckoj i Rimu drzava intervenise i donosi odredjene mere ciji je krajnji cilj bio jacanje porodice, tj. povecanje radjanja. Poznati su tako Likurgovi zakoni u Grckoj i "kadukarni zakoni" (Lex Julia et Papia Poppaea) u Rimu. Kadukarni zakoni rimskog imperatora Avgusta (27 p.n.e.- 14 n.e.), propisuju obavezu svih muskaraca izmedju 25 i 60 godina i zena od 20 do 50 godina da budu u braku, s tim da je svaki covek morao imati najmanje jedno zakonito dete, neslobodna zena troje dece, oslobodjena robinja cetvoro. U slucaju neispunjenja ovih obaveza sankcija se sastojala u lisenju naslednog prava i prava raspolaganja svojom imovinom.
Industrijalizacija i urbanizacija gradova tokom XVIII i XIX veka dovodi do stvaranja mase siromasnih koji zive krajnje bedno. U trzanju korena te bede pojedini naucnici ih nalazeu velikom natalitetu koji se uvecava geometrijskom progresijom, a sredstva za zivot aritmetickom.
Usledila je akcija, pre svega u zemljama Zapadne Evrope, upoznavanja stanovnistva sa postupcima kojima se izbegava zacece, najcesce putem pobacaja i sterilizacije. Zemlje koje imaju veliki natalitet nastoje ga destimulisati, ponekad cak i represivnim merama. Druge zemlje sa niskim natalitetom nastoje ga povecati. U svakom slucaju, kao sto se istice, najbolja je ona politika koja obezbedjuje najvecu mogucu stopu nataliteta u postojecim drustveno- ekonomskim uslovima.
Svako planiranje porodice, istorijski posmatrano, a i danas, nije uvek slobodno, vec se drzavnim merama ogranicava, usmerava, kontrolise. Ako je planiranje porodice liseno prisile (slobodno) i formulisano kao pravo pojedinca da slobodno odlucuje o radjanju dece,onde se ono cesto naziva i pravo na slobodno roditeljstvo. Ovo pravo se ostvaruje radjanjem (pravo na prirodno zacece, pravo na biomedicinsku pomoc, pravo na lecenje plodnosti) i neradjanjem (pravo na kontracepciju, pravo na prekid trudnoce i pravo na sterlizaciju). - Porodicno pravo, Zoran Ponjavic

Mere u cilju povecanja nataliteta moze da preduzme jedino drzava i to:
- da poostri uslove za prekid trudnoce;
- da maksimalno zastiti porodilje i ostro kazni poslodavce koji u ugovoru o radu predvidjaju klauzulu da zena ne sme da zatrudni ili cak da je obavezu na sterilizaciju;
- da povecaju primanja na ime decjeg dodatka (za peto i svako naredno dete nema novcane pomoci);
- da pruze pravnu zastitu i ekonomsku potporu samohranim majkama.

E, kada to budu uradili, rezultati ce doci sami po sebi, a distributer durex-a za Srbiju moci ce da stavi katanac na firmu!
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Ma ,to su gluposti! Šta meni treba Država da daje smernice i podsticaje koliko ću dece da imam,sve je stvar Čoveka i njegove svesti ,želja............. da su naši preci tako razmišljli ,koliko bi nas izašlo iz ropstva pod Turcima :udri:
Samo zdravlje i ništa više, i tačka-sve ostalo izgovor :ppozdrav:
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Kroz istoriju svi veliki mislioci, naucnici i vladari uvidjaju kauzalnu (uzrocno- posledicnu) vezu izmedju stimulativnih mera drzave i nataliteta, samo ti mislis da su to sve gluposti. Sta mislis- da li razmisljaju isto kao i ti svi oni ljudi sa po desetoro dece koji se svakodnevno pojavljuju na RTS-u i traze novcanu pomoc jer nemaju sta da im daju da jedu? Da li razmisljaju isto kao i ti milioni Kineza koji su se rastrkali po svetu jer im njihova maticna drzava ne dozvoljava da imaju vise od jednog deteta?
Znas sta je interesantno- kad na konkretno pitanje das konkretan odgovor potkrepljen cvrstim dokazima i onda se nadje neko pametan da kaze da su sve to gluposti bez ijednog kontra- argumenta. Alal ti vera!
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Nema drzava veze sa nasim natalitetom,sve ej to stvar mentaliteta.
Licno znam primere gde su ljudi siromasni i imaju vise dece 4-6 pa se svi snadju kroz zivot,steknu kucu i porodicu,pa se jos i brinu za stare roditelje.Da jos gore bude ima gde roditelji imaju 1 dete i gledaju ga kao oci u glavi,sve mu kupe,naprave,obezbede a on sve rasproda za zivota,roditelji mu umru gladni u hladnoj sobi,a to stvorenje(citaj sin) zivi u sumi sa svinjama jer mu je propao brak i zivot...

Lepo kaze nas narod Ni mudrom teci,ni ludom ostavi!
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

NA, to sto si ti napisao stvarno jeste stvar mentaliteta, ali nema veze sa stimulativnim merama drzave i njenom ulogom u planiranju porodice. Licno, ne bih zeleo da moja deca (Boze zdravlja!) moraju da se "snalaze" kroz zivot, vec da imaju neko normalno i pristojno detinjstvo kao i ja sto sam, kao jedinac, imao. Licno, mislim da gresite- svi smo jaki na recima, ali, ko ce, u danasnjim okolnostima, a da prima prosecnu platu, da se odluci da napravi sestoro i vise dece?! Deca stvarno jesu najvece bogatstvo koje covek moze da ima, ali i ta deca zasluzuju pristojno detinjstvo koje imaju njihovi vrsnjaci bez brace i sestara.
Svako radi kako ga Bog uci, a uloga drzave u ovom drustvenom segmentu ne moze se poreci.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Veliki vladari su imali mnogo žena i imali su puno dece,Veliki mislioci-oni nisi imali zato su i puno mislili,
Ići u krajnost pa spominjati one koji imaju desetoro dece........nije argument
Kineza kojih ima više od četvrtine stanovništva na planeti,a čija je zamisao da vladaju svetom sa većinom stanovništva i šalje i pomaže svoje sunarodnike u svetu.
Za prostu reprodukciju je potrebno da svako ima 2-3 dece-o tome ja govorim ,a ne nijedno i jedno.........
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

Jos od kada je covek postao svestan uzrocnog odnosa seksualnog cina i prokreacije njegova stalna preokupacije bila je da im kontrolise posledice
Znas sta je interesantno- kad na konkretno pitanje das konkretan odgovor potkrepljen cvrstim dokazima i onda se nadje neko pametan da kaze da su sve to gluposti bez ijednog kontra- argumenta. Alal ti vera!
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa koji su tvoji argumenti za sve navedeno, ali baš tvoji . Nemoj da sada stvaramo novu religiju time što je neko obrazovan a neko nije. Nismo svi akademci. Zbunjivalo me kada psihijatar svedoči o nečemu ili nekome . Iznosi li on to svoje mišljenje,nekog drugog ili pokušava da opravda poziv za svedočenje, jer su ga zvali kao stručnjaka. Nije on šloser pa da kaše :eek:vo je šraf m10X50 sa milimetarskim navojem i to je to, taj šraf je sigurno takav. On je pozvan da da svoje mišljenje.Oni u većini slučaja smatraju da se mogu igrati Boga i stvarati neku novu religiju pa svidela se ona nekome ili ne.Po viđenju reći će jeli čovek zdrav ili poremećen. Što je najgore verovaće mu jer je on psihijatar. Slažem se da nam je država jad i beda ali takva je kakva je . U njoj treba rađati decu. niko nije rekao desetoro ali 2,3 ili 4-oro uvek može.A kada je covek postao svestan uzrocnog odnosa seksualnog njegova stalna preokupacije nije bila da kontrolise posledice nego nešto lepše. Pozdrav, izvinte na dosadi :cao:.
 
Odg: Kako povecati natalitet ?

I ja sam kao i senator jedinac(razlozi malo strah da u ratu ne izgubimo sve jer smo na samoj granici) i jos sve po malo.Ni ja ne moram da radim,vec radim sto hocu da radim jer sam svestan da nece uvek biti mame i tate.Sad razmisljam i kapiram i da imam brata opet bi bilo svima isto,ne bih tada kupovao patike za 10-11 000 vec 2*5000,jaknu ne bih uzimao svake godine da se prose****,telefon isto tako....na selu smo bar hrane ima,jednostavno da imam brata ni on ne bi morao da se snalazi.
Kako kaze moja baba "da je znao da ces biti takav trebao je imati 5" a ima komsija 5 pa su svi smotani,jedan je moje god i jos ne zna da vozi traktor,jedino zna da cuva ovce,a i one mu nekad pobegnu...
 
Nazad
Vrh