Odg: Kako povecati natalitet ?
Jos od kada je covek postao svestan uzrocnog odnosa seksualnog cina i prokreacije njegova stalna preokupacije bila je da im kontrolise posledice. Nastankom hriscanske religije stvara se svest da je radjanje bozije delo u sta covek ne sme da se mesa. Medjutim, drzava je cesto preko pravnih normi nastojala da planira porodicu. Poznato je da je jedan od najstarijih uzroka za razvod braka bio neplodnost zene (Indija). U staroj Grckoj i Rimu drzava intervenise i donosi odredjene mere ciji je krajnji cilj bio jacanje porodice, tj. povecanje radjanja. Poznati su tako Likurgovi zakoni u Grckoj i "kadukarni zakoni" (Lex Julia et Papia Poppaea) u Rimu. Kadukarni zakoni rimskog imperatora Avgusta (27 p.n.e.- 14 n.e.), propisuju obavezu svih muskaraca izmedju 25 i 60 godina i zena od 20 do 50 godina da budu u braku, s tim da je svaki covek morao imati najmanje jedno zakonito dete, neslobodna zena troje dece, oslobodjena robinja cetvoro. U slucaju neispunjenja ovih obaveza sankcija se sastojala u lisenju naslednog prava i prava raspolaganja svojom imovinom.
Industrijalizacija i urbanizacija gradova tokom XVIII i XIX veka dovodi do stvaranja mase siromasnih koji zive krajnje bedno. U trzanju korena te bede pojedini naucnici ih nalazeu velikom natalitetu koji se uvecava geometrijskom progresijom, a sredstva za zivot aritmetickom.
Usledila je akcija, pre svega u zemljama Zapadne Evrope, upoznavanja stanovnistva sa postupcima kojima se izbegava zacece, najcesce putem pobacaja i sterilizacije. Zemlje koje imaju veliki natalitet nastoje ga destimulisati, ponekad cak i represivnim merama. Druge zemlje sa niskim natalitetom nastoje ga povecati. U svakom slucaju, kao sto se istice, najbolja je ona politika koja obezbedjuje najvecu mogucu stopu nataliteta u postojecim drustveno- ekonomskim uslovima.
Svako planiranje porodice, istorijski posmatrano, a i danas, nije uvek slobodno, vec se drzavnim merama ogranicava, usmerava, kontrolise. Ako je planiranje porodice liseno prisile (slobodno) i formulisano kao pravo pojedinca da slobodno odlucuje o radjanju dece,onde se ono cesto naziva i pravo na slobodno roditeljstvo. Ovo pravo se ostvaruje radjanjem (pravo na prirodno zacece, pravo na biomedicinsku pomoc, pravo na lecenje plodnosti) i neradjanjem (pravo na kontracepciju, pravo na prekid trudnoce i pravo na sterlizaciju). - Porodicno pravo, Zoran Ponjavic
Mere u cilju povecanja nataliteta moze da preduzme jedino drzava i to:
- da poostri uslove za prekid trudnoce;
- da maksimalno zastiti porodilje i ostro kazni poslodavce koji u ugovoru o radu predvidjaju klauzulu da zena ne sme da zatrudni ili cak da je obavezu na sterilizaciju;
- da povecaju primanja na ime decjeg dodatka (za peto i svako naredno dete nema novcane pomoci);
- da pruze pravnu zastitu i ekonomsku potporu samohranim majkama.
E, kada to budu uradili, rezultati ce doci sami po sebi, a distributer durex-a za Srbiju moci ce da stavi katanac na firmu!