Kako kuvate kotlic/gulas ?

mozeli i od zeca biti neki gulas mislim lovacki ili tako nesto
 
Ja sam nabavio zemljani cup iz Zlakuse, i mogu vam reci da su jela mnoogo ukusnija nego iz kotlica (bio tucani, inox, alu, ili bakarni). Napravi se dosta zara, cup se stavi na taj zar, i okolo zatrpa preostalim zarom. Nema vise mesanja, zagorevanja, samo lagano krckanje. Uglavnom gulas, i pasulj kuvam u njemu, ali i sarma bude extra.

Malo ste me zbunili s ovim jeste gulas/nije gulas, al ajd da ja napisem kako kuvam gulas.
Na svaki kg mesa ide oko 600 gr crnog luka. Kada kuvam u kotlicu, onda standardno dinstanje luka, a kada kuvam u zemljanom loncu, onda se sve stavlja odmah. Dalje na svaki kg mesa jos oko 400 ml kuvanog paradajza. Ljuta paprika, so, biber, vegeta (ako me ne nateraju, inace izbegavam-sto prirodnije, to bolje), lovorov list, i to je odprilike to. Naravno, kad imam vise vrsta mesa, onda ne ubacujem odjednom. Prvo govedina, pa svinjetina, i na kraju piletina.
 
imam jednog zeca i fazana u zamrzivacu ostalo od lova ima li neki recept da spremim to da bude ukusno naravno da se pije vino posle toga

- - - - - - - - - -

imam jednog zeca i fazana u zamrzivacu ostalo od lova ima li neki recept da spremim to da bude ukusno naravno da se pije vino posle toga
 
nedavno pravio srneći s jednim prof. kuharom, iznenadio me dodatak koji je stavio (pekmez od šljiva i jednu bananu) ali gulaš je bio izvanredan, i ujedno desni kotlić dobija veču ocjenu od lijevog zbog njegovog oblika, brže se kuva i jelo je ukusnije( donji dio je širi a gornji uži).
fotografijaa.jpg
 
To koji kotlić je najbolji to je već relativna stvar, svako kupuje ili pravi ono što njemu odgovara. Ja sam kuvao u bakarnom i emajliranom i oba su ekstra ne vidim nikakve značajne razlike, jer ja to koristim samo povremeno desetak puta godišnje maksimalno. Pošto većinom tamo gdje kuvamo kotlić idemo sa autima pa ga onda nosima, ja sam zaključio da mi je najpraktičnije od inox-a iz razloga što se neće obiti a ni otući, ne treba ga kalaisati i najlakši je za održavanje.
Ja sam od jednog kolege lovca vidio, inox kotlić namaže sa vana sa malo deterdzenta za sude i vodom, (malo vode malo detedzenta) i vjerujte mi posle kuvanja sa inimalno vode opere se da se sjeji kao nov.
E sada za mene lično od svih kotlića je najbolji od bačve za pivo s tim da ne bude preko 15l, najbolje oko 10l.
 
Sigurno su gosti bili iz Futoga, pa da ih ne uvrede.:osmeh: Normalno sala, ali ni ja ne mogu da predpostavim sta je glavica kupusa mogla da pokupi iz tog gulasa. Stavljena je najverovatnije da pokupi visak necega, ali cega.:sta: Visak masnoce se obicno pokupi sa krompirom ucelo.
 
Ja u ovom kuvam,bure od piva 30lit,iseceno napravljen kotlic i talandara
20ictop.jpg

A tu je i resetka,ako hoces da kuvas sarmu,da nezagori
jl4f7t.jpg
 
Pravo da kazem ne bi ni ja da nisam snimio kod coveka,sve komplet...inace iz ovog kotlica kad je pun moze jesti 30 dusa ::super::.
 
Kod nas je Sremska ali ne smem da odajem tajnu recepta jer se ona prenosi sa kolena na koleno.Žao mi je.
 
Pravo da kazem ne bi ni ja da nisam snimio kod coveka,sve komplet...inace iz ovog kotlica kad je pun moze jesti 30 dusa ::super::.
Reci ti meni od čega si napravio ovu peć? Da li brzo provre kotlić kad se u njoj loži?
Imam ja ovakav kotlić malo drugačije odrezan. Ostale su na njemu stare ručke a od gornjeg dijela je napravljen poklopac. Samo 30l ti je 120 tanjira otprilike i to ja skoro pa da ne koristim. U njemu kuvamo kozle ili jagnje ponekad.
Sutra veče ako bog da kuvam pasulj za svoju ekipu, pa vidićemo.
 
Poslednja izmena:
Pravio mi komsija limar,isekao i savio na masini lim,izvario nogice,vratanca i odzak....dosta brze se kuva u ovom,posto nema gubljenja toplote,i nema da mislis dal ce da duva vetar :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh