Kajsija

Ne dosadi vama to iscekivanje hoce li biti roda ili ce mraz obrati?
Meni je to neshvatljivo da svako prolece strepim od nekih cinioca sto redovno prave problem, a posledica moze biti 100% -tna
 
@ubovicratko
Ja da nemam parcele iznad 200mnv nikada ne bih sadio kajsije. Ni ovako nije sigurno, ali je mnogo sigurnije.

Meni su dve godine zaredom izmrzle nektarine, prošle godine čak i šljive, a kajsije nisu. A parcele gde su nektarine su na 120 i 140 metara. Kajsije su mi uglavnom na 220 do 260 metara.
Moje su od 360 do 380m i opet me zakaci mraz povremeno. Zadnjih 10 godina sam u selu i prvih 7 godina samo jednom su mi smrzle i to delimicno. Zadnje 3 godine zaredjalo, prosle srecom vecina ostala.
Sto kaze Vasovac ubovicratko sta predlazes?
Sljive ima i previse, jabuke se tesko plasiraju a i losa cena, kruske osim viljamovke se slabo traze a njoj cena i nije neka, dunje muku muce sa ervinijom, breskve kod mene niko ne sadi jer slabo ima plasmana. Razmisljao sam jedno vreme o musmulama ali za njima nema neke velike potraznje, tresnje cim nema plasmana za rusiju losa cena, visnje tradicionalno losa cena. Parcelu visnje sam pocupao i posadio sljivu crvena ranka, trazi se dosta za rakiju a mozda cu i sam da pecem.
Jednom recju ne zna covek sta da posadi da bi imalo nekog efekta. Kajsije kad rode bar donesu neki prihod, tu bar nema problema za plasman, ako nista drugo za rakiju.
 
Vilja je ok na divljoj podlozi.
Lukasova je krupna kasna konzumna, druardova isto.
Jabuke - cider - bujne podloge, redukovana zastita, cena cidera ne bezi ceni vina a dosta laksa obrada jabuke nego loze.
Vasa lokacija je jako pogodna za svo voce, dobije se odlicna aroma - znam ja da svi traze kajsiju a kad dodje rod onda gledaju da ti skinu cenu
Niko te ni ne pita dal si i koliko grizao nokte u martu mesecu hoce li biti icega.
Za pocetak zamene zasada (posto jel kajsija nema ni veka) kupite cedjen sok od jabuke napravi cider - probaj, ponudi prijateljima.
Najveca je muka plod proizvest i najmanja zarada, jos uz to mraz u cvetanju, ja ne pristajem na te rizike, ali opet ja radim u firmi pa mogu tako
Jasno mi je da to nije situacija onome ko se samo vocarstvom bavi, ali bez obzira msm da je mozda bolje i smanjiti zasad i uloziti sate u neku preradu nego ubijati se po suncu da bi te trgovac na kraju zajebavao.
 
Poslednja izmena:
Pa nisam hteo reci da su se pojavljivale na kajsijama kad precvetaju vec u periodu kad kajsije precvetavaju a to znaci na cvetovima sljive, visnje itd. :)
 
NS rana.
IMG-20230327-105906756.jpg
 
Ako izgura narednih nedelju dana bez jakih mrazeva onda ćeš je brati jer će ,,pobeći" opasnosti od mraza kada malo okrupni.
 
Nema tu nekog velikog branja, treba mi šareni izbor kajsija zbog rasadnika, a i posluži sve kao mini ogled.
 
sve odlicno, jel mi se cini da je malo stablo previsoko ili tako izgleda na slici samo, ako jeste, moraces sve da beres sa merdevina...
 
kod mene je bilo -1,5, inače sam hobi voćar,po savetu sam poprskao sa epinom dan ranije i malo sam dimio pred zoru. kakva su iskustva sa epinom?
 
Da li treba da se dimi na -1 i -2 ako to bude dan dva? Imam kuci jedno 10 ak kajsija bilo prosle god bas dobar, ispekla se lepa rakija. Sad procvetale kao nikad samo se beli svet, ali koliko moze ovaj mraz da ih sprzi? Inace su kajsije od 5+ godina oko je visok zid od 2.5 m i sa jedne strane kuca sa druge kotarka. Sto bi rekli u dobrom je zaklonu u selu....
 
po ispitivanjima koja su radili u Americi, tempeeratura oko -2 vec pravi ostecenja od 10tak posto od ukupnog broja cvetova (kad je u cvetanju, malo vise temperature prave ista ostecenja ako je u daljoj fazi razvoja (formirni plodovi)... minus 4 do -5 pravi 90% ostecenja i moze se smatrati da su to kriticne temperature za ceo rod..
Evo kriticnih temperatura za razno voce...
https://www.canr.msu.edu/news/critical_spring_temperatures_for_tree_fruit_bud_stages

naravno, morate da uzmete u obzir da je temperatura kod drveta ono sto je bitno ,a ne na nekoj 10km dalekoj meteo stanici, posto lokalno temperatura moze da varira vise stepeni... Evo jos jedan link, naprimer obratite paznju na ovaj deo u kakvom je stanju zemlja u vocnjaku.. Ako je neobradjena i mokra, plus jos ako je sa dosta gline, takva zemlja najbolje greje vazduh iznad i stete od mraza su minimalne... A opet, ako imate visoku nepokosenu travu, temepratura u vocnjaku moze da bude niza za 2-3 stepena nego sto bi bila da je zemlja gola i neobradjena (tj da nije rastresita) sto moze da napravi ogromnu razliku..
https://extension.psu.edu/frost-critical-temperatures-and-frost-protection

Tako da, ko ima vecih problema sa poznima prolecnjim mrazevima, treba obavezno sledece da uradi:
1. Ne obradjivati zemlju (mislim na oranje, frezovanje i slicno) u prolece dok ne prodju uslovi za pozne mrazeve (cenim da od 15-20 aprila moze prva obrada); jesenja obrada je ok
2. Ko ima travu, obavezno je pokositi (idelano pred samo cvetanje) a ako treba i posle toga dok ne prodje opasnost od poznih mrazeva; sto nize pokositi da se sto vise zemlje "vidi"
 
-2 ono pre par dana kod mene na procvetalim kajsijama napravilo štetu nekih 99%.( da nekažem 100%, možda se provukao koji cvet a da nisam video.)



Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh