Kajsija

a sad moras da znas nekako sta konretno suzbijas...
Па најавише да ћемо морати да добијемо лиценце за употребу хемије а количине коју ћемо моћи да купимо зависиће од пријављених култура и површина. Само да смисле колико да нам наплате лиценцирање и док мало још заживи еАграр да могу да нас контролишу и да успоставе очитавање у апотекама и ето га. У њиве ћемо улазити наоружани разним повећалима и знањем.
 
izvini ali ne slazem se sa tobom, nagledo sam se kvazi "strucnjaka" kod mene, tipa bolje da stavim 3 puta vecu dozu, slabo sredstvo je to, pa prskanje 2 dana pred berbu i svasta drugo tako da je po meni bitno da onaj ko koristi pesticide bude osposobljen za to, da zna sta sve moze da se desi i kako to da spreci..
ko sto ti neko da bi vozio autobus pun putnika trazi D kategoriju dozvole, koju dobijes ako si vosio 3 god C kategoriju itd itd, ko sto lekaru traze da polaze gomilu ispita da bi mogo da se "igra' sa lecenjem ljudi, tako je po meni bitno i da ljudi koji tretiraju hranu pesticidima imaju znanje sta rade i kako rade.. da stite pre svega sebe (tokom rada) a onda i druge..
znam da se to vama ne svidja zato sto vam je dodatna briga i trosak, ali pogledajte malo siru sliku, a to je sta sve moze da se desi pogresnom primenom pesticida.. i uzmi u obzir da dosta ljudi to radi OK i pravilno, tako da ne vidim problem sa te strane da se dobije ta licenca za primenu pesticida za vecinu..
koliko sma ja shvatio, to je vise za neke otrovnije materije, nije bas sve ukljuceno u to... tipa, najocigledniji primer je onaj metilbromid za zemljiste (koji je izbacen, ali navodim ga ko primer zato sto je stvaro opasan i ne moze svako da ga primenjuje) za- koji ti treba posebna aparatura i licenca.. postoje i druge materije sa kojima se ne treba igrati, za koje bi trebalo ljudi da imaju tj da budu formalno osposobljeni tj da imaju licencu da mogu da ih koriste... ne verujem da ce iko, makar ne u dogledno vreme, da trazi licencu za plavi kamen koji spada u sredstva sa kojima manje greske i stete moze da se uradi..
 
Nece trebati hemija
b13ed3ec8d73c256b643fcc17a6d1a62.jpg


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Sneg, voda, rosa (voda generalno) ne štete cvetu/plodu već ga štite.

Mraz (minus) je problem, ovo na slikama samo može pomoći.
Kada je cvet/plod orošen snegom /vodom, on (sneg/voda) prihvata određenu količinu hladnoće (figurativno rečeno) da bi iz tečnog prešao/prešla u čvrsto (led) agregatno stanje. Na taj način višak negativne hladnoće ne odlazi na cvet/plod, već na vodu/sneg.

P. S. obrnuto je kada želite da odmrznete komad leda. Stavite led u kutiju, izmerite temperaturu.
Dodajte sveću (recimo).
Temperatura u kutiji ostaće identična jer će sva dodata toplotna energija biti iskorišćena za topljenje leda.


E sad, a šta će biti s voćem posle svog ovog čuda - videćemo
Bože pomozi
 
upravo ono sto kazes, sneg stiti cvet... ali problem je sto se najavljuje hladno vreme duze dana, pa ce biti problema sa oprasivanjem, i nece biti leta pcela.. mene to plasi u ovoj situaciji, mrazevi me ne plase, mislim da nece biti jakih mrazeva zbog snega i kise koji su pali..
 
Koliko vidim prognoza za selo Vilovo gde imam vinogradarcic kajsije visnje tresnje i malo sljiva, kupine i maline ja za naredne dane samo jedan dan minimalna -1.
Samo neka tao bude i bice dobro ...nadam se ...
 
Sneg, voda, rosa (voda generalno) ne štete cvetu/plodu već ga štite.

Mraz (minus) je problem, ovo na slikama samo može pomoći.
Kada je cvet/plod orošen snegom /vodom, on (sneg/voda) prihvata određenu količinu hladnoće (figurativno rečeno) da bi iz tečnog prešao/prešla u čvrsto (led) agregatno stanje. Na taj način višak negativne hladnoće ne odlazi na cvet/plod, već na vodu/sneg.

P. S. obrnuto je kada želite da odmrznete komad leda. Stavite led u kutiju, izmerite temperaturu.
Dodajte sveću (recimo).
Temperatura u kutiji ostaće identična jer će sva dodata toplotna energija biti iskorišćena za topljenje leda.


E sad, a šta će biti s voćem posle svog ovog čuda - videćemo
Bože pomozi
Videcemo za par dana ,tacno je da sneg pomaze ,stiti cvet.Al znas kako radi anti frost sistem pocinje sa prskanjem pre nula stepeni i nesmes da prekidas dok temperatura nepredje u plus,otajalo mi je voce ispod ledene kise sve bilo zaledilo al kisa nije stala dok temperatura nije presla u plus,sto ovde danas nije slucaj...
 
Ostajala je i na -5 kod mene ali kratkotrajnim mrazom.Za četvrtak ujutro se čuvajte,mislim da je to jutro biti ili ne biti. Ovo za sada nije problem, ona je vec oprasena i zametnuta pa mislim da sve do -2 nema nervoze.Spremite se za dimljenje gde ćete moći ,,držati" da ne ode preko -2..Ja sam išao i sa epinom 2x pa ćemo videti...
 
Sada mi kolega javlja da je u Mađarskoj trenutno bitka sa mrazom,već je -3 kod njih...Katastrofa...Lože već naveliko.
 
Pripazi ti ipak, ja mislim da ce kod tebe izvedriti pred zoru koliko sam gledao.
 
cak ni u Vojvodini nije bilo drasticno niskih temperatura ko sto smo se plasili, kolko vidim oko minus 2 u Palicu je najniza, ostala mesta su visa, tako da bi trebalo sve da prodje bez velikih ostecenja..zavisi puno od mikrolokacije naravno..
s druge strane, severrnije zemlje (Madjarska, Poljska, Ceska, Slovacka, pa i dobar deo Nemacke) su znatno losije prosli, cak i minus 6 se negde pojavio, to ce vec biti problematicno..
 
Kod mene, ako je verovati termometru bilo je -0,5 jutros. Trenutno 2 stepena...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh