Kajsija

A vidi, prethodnom porukom sam ti sve rekao. Dakle, od davnina se zna na kakvim terenima kajsija uspeva, tj. uspe da preživi stresove od mraza.

Taj rizik ti je sada samo veći, jer poslednjih 20-ak godina mahom u zimama dominiraju topla zapadna strujanja sa okeana, koji kroji glavnu reč što se vremena tiče....za razliku od perioda koji ovde većina najviše pamti iz mladosti (1970 pa do tamo 1997,1998) kada je isti bio više "ukroćen".

Posledica je jasna, rane sorte dobijaju "signal" prirodni da krenu ranije u buđenje, ponekad čak i po mesec dana ranije nego što je bilo u spomenutom periodu, i normalno da ćeš da imaš sranje, pogotovo ako se, kao ove godine isti taj okean krajem zime isključi kao na prekidač, pa si u milosti i nemilosti preostale hladnoće sa severa.

Naravno, dešavalo se to i ranije, uvek se i u hladnijem dobu zima prožimala po neka blaža, pa vegetacija urani, mraz kokne i ćao zdravo..zato kažem, ljudi od davnina znaju za to.
 
Nego @Kimi prijatelju, reci ti nama koje mi voćke da sadimo po ovako shebanoj klimi
Mrazeva koliko ti duša neće u aprilu (a verovatno i u maju), a leti piči i do +40 stepeni
To nam Bog nešto poručuje izgleda
Sadi u plasteniku, i Bog da te vidi :D klima napolju te ne zanima, pravis sebi klimu i vockama kako tebi odgovara... A cena?
Sintnica.... 50 iljada evra za hektar :D
 
Pehar je prvenstvo protiv Botritisa kod jagodastog voća i grožđa i Venturije kod jabuke.

Gledam razne programe zastite i raznog voca a sve vezano za uputrebu pehra, chorusa, switch i signuma.

Bogami zbunih se,
na vise mesta nadjoh da se Pehar upotrebljava na pocetku cvetanja, zatim u precvetavanju Chorus, pa pre zrenja ili switch ili Signum.

Pehar je za vise bolesti, pa mozda zbog toga. I pise da Pehar deluje i na nizim temperaturama.

Imali neki strucnjak da nam da savet, verovatno necemo mnogo pogresiti ako saramo ova sredstva
ali korisno bi bilo da sa razumevanjem prskamo.
 
ako moze misljenje kvazistrucnjaka iliti ne-strunjaka, onda ovako:
Pehar i Chorus su slicne materije (anilinopiridini) tako da im je i dejstvo tj nacin delovanja, a ucinkovitost vise slicna, ako ne i ista, nego sto ima nekih velikih razlika.. Oni se ne koriste koliko se secam pre berbe generalno samo u cetanju... Imaju prednost da bolej deluju na nizim temperaturama...
Swithc i signum s druge razlike su bolji za prskanje pred bernu, imaju relativno manju karencu...
Signum ima dve komponente (sistemik i kontaktni) pa je po meni sigurniji za nijansu za koriscneje.. Koristio sma ga godinama pred berbu (postujuci karencu) 7 ii 14 dana ,ne secam se tacno, pise koliko je, i mogu vam reci da se odlicno pokaza za breskve... Verujem da je isto i za drugo kosticavo voce... Tako da bi neki geenralni zakljucak bio da Chorus i pehar idu pretezno u cvetajnu, kad su nize temperature i ima padavina u cvetu, dok su signum i switch (i jos neki drugi preprati, kao Luna i slicni) bolji za leto...
Nije toliko bitan preprat, od ovih koji su registrovani, sve to manje vise lepo deluje od sistemika, najbitnije je naci onaj sa najnizom karencom, ispostovati karencu, i nema problema velikih ako budu kise...
 
ako moze misljenje kvazistrucnjaka iliti ne-strunjaka, onda ovako:
...
Nije bas tako kako si se predstavio I poceo I ranije su tvoji navidi bili zapazeni bar od mene.
A mozda je to I odraz onog starog sto bejaše : da je skromnost vrlina.

Ako nisam navalentan , ima na temi o bolestima I preperatima mije pitanje o kontaktnim fingicidima koje me zivo interesuje ali niko ne pise ili nezna.
Baci pogled pa vidi da li je tema vredna pisanja ....
 
Ono sta me je najvise zanimalo u ovoj veoma specificnoj godini sa ogromnim procentom vlage u punom cvetanju a nisam stigao da je barem pretrcim sa nekom hemijom monilija je pokazala samo na sorti Roksana. Rane sorte su dobre ali one su opet mimoisle ove velike padavine ali od nekoliko poznih sorti samo je Roksana pokazala monijiju po mesovitim grancicama nadam se da nece biti infekcija vecih razmera sve ostale sorte su u fenomenalnom stanju Predpostavljam da ipak monilija ne odradjuje na mnogo niskim temperaturama kao i venturija kod jabuke ali sam imao bojazan .Ovo je podnosljivo i moze da se proleti i odstrani makazama ali ce to sigurno smanjiti rodni potencijal na ovoj sorti za sledecu sezonu
 
Nije bas tako kako si se predstavio I poceo I ranije su tvoji navidi bili zapazeni bar od mene.
A mozda je to I odraz onog starog sto bejaše : da je skromnost vrlina.

Ako nisam navalentan , ima na temi o bolestima I preperatima mije pitanje o kontaktnim fingicidima koje me zivo interesuje ali niko ne pise ili nezna.
Baci pogled pa vidi da li je tema vredna pisanja ....
ako mozes link molim te, pa da pogledam..
 
Peletove-kajsije.jpg



Pozdrav svima, mala pomoć nam treba... na slici su kajsije kolege @pele (manje više i moje su takve) buni nas crveno-braon boja na vrhovima plodića. Uplašeni i stresirani od ovih zima i mrazeva nemožemo da dobacimo dali je i ranijih godina plod izgledao tako ili je ovo posledica nečega što se izdešavalo ove sezone: mraz, sneg, epin...
 
Peletove-kajsije.jpg



Pozdrav svima, mala pomoć nam treba... na slici su kajsije kolege @pele (manje više i moje su takve) buni nas crveno-braon boja na vrhovima plodića. Uplašeni i stresirani od ovih zima i mrazeva nemožemo da dobacimo dali je i ranijih godina plod izgledao tako ili je ovo posledica nečega što se izdešavalo ove sezone: mraz, sneg, epin...
vidjao sam takve plodove obicno posle mrazeva kod sebe, tako da mi deluje da je to to... mislim da je taj deo ploda, sam vrh gde je vrh tucka, bio "otvoren" takoreci, tj ostatak ploda je imao kosuljicu pa je bio nekako "pokriven" i manje ga je mraz ostetio zbog izolacije te kosiljice...
To je moje misljenje, na to mi lici, da je malo ostecenje od mraza... Medjutim posto je ostatak poda zelene boje, mislim da je izdrzao i preziveo mraz... Ako se ne varam, i ako me secanje dobo sluzi, taj deo ploda na siljku ce imati malo drugaciju boju kad stigne na branje, ali trebalo bi da plodovi prezive i da uzre...
 
Sta se dogodilo sa mojom kajsijom,nisam do danas zagledao,sad vidim da umire 😰ima li joj spasa,molim za pomoc.Ima oko 6,7,god,u pocetku prskana i odrzavana zadnih 2,3 god,nije.Sve se dogodilo posle ovih malih mrazeva,bila je puna cveta i onda mraz.
fuMU3Z.jpg
S6BOk4.jpg
giBVdM.jpg
tuHgE7.jpg
 
Kod mene je nešto ostalo iza mraza ali je verovatno bio problem sa oplodnjom, veliki broj polodića vidno zaostaje u razvoju... u narednom periodu ću videti pravo stanje...
 
Nazad
Vrh