Kajsija

Za sada sam nešto sačuvao zahvaljujući dimljenju u kombinaciji sa Epinom. Treba da shvatite da anti frost sistem ne može raditi 10 dana kao što je sada trebalo. Ako bih računao kao što mi kažu ljudi koji prodaju sistem priča ide ovako: Treba mi bunar od 40 kubika vode na sat za 40 mikroraspršivača. Ove godine sam u proseku dimio po 5 sati, 8 x u razmaku od 20 dana. Dakle, 200.000 litara vode dnevno x8 dana to je 1.600.000 litara vode za 20 dana ako sam dobro izračunao. Da li vi mislite da to kajsija može izdrzati toliku količinu vode?Pa to bi bio ribnjak a ne voćnjak. Kako prskati, kako raditi u voćnjaku i sve drugo. Anti frost sistem vredi u pojedinim situacijama, kada se upali jednom do dva puta za vreme cvetanja. Pa i piše tako da mora biti razmak upotrebe od nekoliko dana da ta vode negde ode. Svi veliki voćnjaci imaju antifrost sistem ali da li ste videli šta je okolo njega? Slama, jer je šibica najpouzdanija.
 
Ma, većina je i ovde propala izgleda. Meni sigurno.
Ovo na slikama je rana sorta, inače veoma rodna, ume da prerodi i bude presitna. Izgleda da je, kada su bili mrazevi (a bilo ih je u više talasa po par noći, kada su kritični za kajsiju) ona bila u nekoj fazi kada je to mogla da pregura. I verovatno je ipak izmrzlo 60-70%, kažem jako je rodna, rađa u grozdovima neke godine. Opet, i sam čovek se začudio kada je otišao u voćnjak

Drugo, u ovakvom aprilu, koji je, verovatno najhladniji od kada se meri temperatura, a i najgori po broju noći sa minusom (što je nama najbitnije) - nema nikakve Kalifornije koja može pomoći
Pa vidiš kakva je situacija, u jednoj Makedoniji su izmrzle, a znaš i sam koliko su oni bolji s klimom od nas (što se proletnjih mrazeva tiče)! Ludo vreme...
 
Poslednja izmena:
Evo sad sam pregledao voce.
Kajsije ove mlade nema nista od roda, cvetovi sve sprzeni smezurani.
Kod starih kajsija bice za jelo ali ne I za dzem a kamili za rakiju.

Sljiva precvetva samo stenlej jos ima cveta.
Sljivu cu prskati pehar, mankigal I sistemin, imam stare zalihe.

Visnje u punom cvetu a ima I listica, njih cu prskati pehar I mankogal.

Hvala na odgovorima.
 
Za visnju ti mankogal sada uopste ne treba,a koliko se secam i Pehar ti je vise za trulez plodova,a ne protiv monilije.
 
Poslednja izmena:
Na visnji ima lisca I to dobro cak su listovi I po 5 cm.
Za pehar ste sigurno u pravu ali ostao mi od prosle godine.
Inace ranije dok se upotrebljavao za kajsije I visnje u cvetu sam prskao kubik pus I bio je odlican.
 
Ajde nisam neki stucnjak ali zpazi kada sepojavi lisna masa, im vlge e sad ne znm temparature koliketrebasda su onda se obicno navodi mankogl ili ditation.

Evo primer sljive u precvetavanju uvek pored insekticida ubacim I mnkogal.
Sada je kod mene visnjama za nijansu manje bujno lisce ngo sto je na sljivama.

Logicno mi je pitanje zasto za sljive ide makogal a za visnje ne ide.
 
Za sljivu necu da pisem ,jer ja moje sljive ne prskam ,pa i ne znam. A sto se visnje tice tokom cvetanja prskas protiv monilije. Mankogal ti je protiv kokomicesa ( supljikavosti lista. To ti je ono kad se prvo pojave crne pege na listu, a nakon toga pozuti kao u jesen i otpadne). Protiv toga se prska kad visnja precveta i plodovi budu u porastu. Tad mozes da koristis Mankogal,ali ti ga ni tad ne preporucujem jer je on prilicno slab i ima dosta boljih preparata. Najbolje posle berbe. Mankogal ti je takodje i protiv plamenjace koja ne napada visnju,ali napada sljivu,krompir,paradajz itd.
 
Pošto sam voleo kajsije da jedem, upamtio sam još kao mali da mi je pokojni deda pričao da kajsija rodi "tek po neku godinu", odnosno da se na nju, na platou kotline nikada ne vredi oslanjati.
Pošto sam zavoleo vreme i sve u vezi njega, apsolutno shvatam šta je hteo da kaže. Ljudi od davnina znaju da su uvale, vrtače, dna kotlina i doline reka mesta gde se "nakuplja" hladni vazduh. Već na prvim brežuljcima Goča to bude blaže.

Elem, što se tiče sve te zaštite od mraza...ona jeste delotvorna, u dobroj meri, ali je veći problem što je dosta skupa i zahtevna, eksponencijalno sve više i više što je voćnjak veći. Nisu to nimalo male cifre.
 
Nego @Kimi prijatelju, reci ti nama koje mi voćke da sadimo po ovako shebanoj klimi
Mrazeva koliko ti duša neće u aprilu (a verovatno i u maju), a leti piči i do +40 stepeni
To nam Bog nešto poručuje izgleda
 
Nazad
Vrh