Kajsija

Vole rakijasi da biraju- ns rodnu, madjasku najbolju i kecekematsku to su po recima mnogih rakijske sorte koliko se secam

Jas sam ove godine povadio oko 350 stabala od madjarsku, jer jos ne sazrejano kao sto treba malo duvne vetar i pola njih otpade na zemju
Mozda i razlog je sto nemam navodnjavanje, pa drvo dozivi neki stres ali ko bi znao..

Madjarsku ima jaciji okusi arome al Roxana se pokazala mnogo cvrstija, dok je ne uberes stoji na drvo
 
Ја изгубих неколико година тражећи одговарајуће кајсије. Сада знам да их нема. Мало су оне плаћене и прилично неисплативе за узгој. Нажалост, тако је са већином воћних врста...
 
Negde sam odavno procitao da je kajsija vocna vrsta koja ne uspeva u nasim krajevima, ali na nekim lokacijama neke sorte uspeju, sto je kad pogledas prosek povrsine u Srbiji gde uspevaju kajsije zapravo i tacno. Kod mene u selu na brdu uspevaju, dole uz dunav ne

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ја изгубих неколико година тражећи одговарајуће кајсије. Сада знам да их нема. Мало су оне плаћене и прилично неисплативе за узгој. Нажалост, тако је са већином воћних врста...
Ma nema tu odgovarajuce,samo ima manje ili vise losa.Samo znam da ns rodnu ne sadim vise,nju sam davno eliminisao,tako je bar kod mene.Gledam je i juce,poceo orezivati,na njoj najmanje rodnih pupoljaka,skoro nista.Cim prerodi naredne godine ne daje nista.Kod nje nema sredine kao kod drugih sorti.Za deset godina koliko je imam dala je nikakve rezultate bar kad je uporedim sa ns4,6 itd...Kazu proredjuj...Pa ko ce prorediti 300 stabala kad ima nenormalan broj zametaka.Probali,za jednu kajsiju trebalo sat vremena.Znaci mozemo samo da eliminisemo one koje su se najlosije pokazale u kraju gde imamo vocnjak.Verovatno i ns rodna negde daje odlicne rezultate.
 
Пеле, из твог искуства које су најмање захтевне сорте, а дају добре резултате?
 
Пеле, из твог искуства које су најмање захтевне сорте, а дају добре резултате?
U starom vocnjaku(2009)od ns sorti ns6(ne divlja,nema puno orezivanja,niza kruna a i malo kasnije sazreva od ostalih ns sorti) i ns kasnocvetna.U mladom vocnjaku(2017)sada imam roksanu,ruzu,dm 1,krupnu ranu pa cemo videti.Ubacio sam sada i sumadinku na belosljivi pa cekamo rezultate.Imam ja nesto dm1 i u petoj godini ali mi se uopste ne svidja kako ljudi pricaju.
 
Da nije Drasko Radulovic? Jesi snjim stupio u kontakt preko kupujem prodajem? Samo on prodaje sumadinku koja ne postoji. Ali ne brini se verovatno si dobio domacu koja je kod nas najzastupljenija i dobra je za rakiju a i sok i dzem.
 
Da nije Drasko Radulovic? Jesi snjim stupio u kontakt preko kupujem prodajem? Samo on prodaje sumadinku koja ne postoji. Ali ne brini se verovatno si dobio domacu koja je kod nas najzastupljenija i dobra je za rakiju a i sok i dzem.
Da,on je.Izgleda da se svuda mešaju nazivi sorti ,u svakom kraju drugačije zovu a ista sorta
 
Koliko si komada kupio, posadio? Pretpostavljam da je visoki kalem. Znaj da u mom kraju svi kaleme na belosljivu nakopanu u zapustenim vocnjacima, tzv izdanci. Nije redak slucaj da su zarazene sarkom pa obrati malo paznju.
Nisam puno,tridesetak komada,ubacio sam samo u novi vocnjak na mesta koja nisam sadio zbog okretanja kombajna dok sam sejao podkulture.
 
Da li za bolji prijem kajsija treba prilikom sadnje ubaciti i jednu ciglu paprikaru? Cuo sam od starijih da su tako radili, da li neko zna nesto o tome?
 
Ne znam.pozalio sam se komsiji da mi se osusile 2 kajsije.i on mi rekao za to. Zato sam i pitao ovde
 
Свашта људи причају, а то углавном нема везе са мозгом и најчешће је штетно. Ја сам на пример чуо од комшије да треба укуцати један ексер у дебло кајсије да се не би сушила, што наравно може само да наштети биљци. Исти тај комшија је посипао со по земљи да би му боље растао бели лук, тј. да му се не би сушило лишће (које се вероватно суши због пламењаче) . Чуо савет од другог комшије (који је изгледа још већи стручњак), па каже мени: "Мајкуму, сипао сам више од килограма соли и ништа, опет се жути лишће", а ја се чудим како му је уопште жив. Засолио земљиште, направио штету и сад нема поправке...
Сушење кајсија илити апоплексија је појава која настаје из више разлога и може да се ублажи само ако се елиминишу узрочници који доводе до тога. Има доста дискусија на интернету око тога, а оно што се мени чини да помаже је јесење прскање бакром када опадне 2/3 лишћа, по лепом сунчаном дану, пре него што почну јесење кише (ако уопште почну). Бакар дезинфикује биљку и уништава главне узрочнике сушења кајсије: бактерију Pseudomonas Syringae и гљиву Cytospora Cincta.
 
Koren ima potrebu da ide prema dole, ta cigla ga nece spreciti, zaobice je i opet pustiti deo korena ravno dole.
 
ovo sto kaze Zaharije gore je jedan od nacina borbe protiv apopleksije, ja bi uzeo u obzir jos par stvari...Sve od ovoga dole pomenutog pomaze, nesto manje a nesto vise, ali nece da skodi sigurno...Stvari su nabacane bez nekog reda (nije prva najbitnija, i obrnuto) nego su date kako su mi padale na pamet...
Izbegavati zimsku rezidbu kolko moze i raditi sto vise letnju (ili ako mora zimska, raditi je sto kasnije u prolece, kad krene vegetacija, ili sto ranije u jesen, pre nego sto opadne svo lisce, pred kraj sezone dok je jos uvek suvo, i obavezno premazati (ili oprskati ceo vocnjak) rane bakrom sto pre posle rezidbe), izbegavati rezidbu uopste po vlaznom vremenu, kad god da se reze, odrzavati stablo zdravo i u dobroj kondiciji (prskati kad treba protv bolesti i prihranjivati mineralima/djubrivima), kalemiti preko posrednika (pomaze i da ramene grane budu od posrednika ako moze, ali to moze jedino ako se kalemi na mestu, niko nece da proizvodi i prodaje takvu sadnicu), polivati leti kad je velika susa, ako se ima vode, onda u oktobru uraditi prskanje bakrom kad opadne 2/3 lisca, manje vise (to je Zaharije vec rekao)...Ako se vidi smola na nekoj grani, onda preventivno mora da se odsece sto dalje od mesta smole zdravi deo grane prema deblu, i da se premaze bakrom rana, da se spreci zaraza sa Pseudomonas bakterijom (koja je jedan od bitnih uzrocnika apopleksije, ali ne i jedini)..To uklanjanje obolelih grana obavezno raditi u toku vegetacije, kad je suvo, u toku leta...
To su po meni glavne mere borbe da se SMANJI apopleksija, ne moze da se spreci...
naravno, i druge mere, kao sadnja na gornjim delovima brega gde nema mraznih dzepova, i parcela da ima blage padove (na primer ne saditi u uskim i zatvorenim kotlinama i sl), birati zemljiste koje pogoduje izabranoj podlozi (ako je krecno, ide neka kombinacija podloga napravljenih od badema, ako je mnogo tesko zmeljiste izbegavati dzanariku itd)...
 
Nazad
Vrh