Kajsija

Ostalo voće se može prskati sve do faze mišjih ušiju dok kod breskve pa i kajsije u fazi zelene tačke se koriste fungicidi protiv kovrdzavosti lista.
први пут чујем да се кајсија прска у зеленој тачи против коврдзавости
 

quote_icon.png
Citiram: Duško58
Pozdrav vocari. Imam problem sa kajsijom zasadjenom prosle god. Sorta je "novosadska rodna". Problem je u tome sto su listovi krenuli samo do 70 cm od zemlje a vislje ni jednog lista. Taj gornji deo nije suv, probao noktom i ispod kore je zeleno. U cemu je tu caka, jel treba da skratim stablo do ovih listova sto su krenuli? Unapred Vam hvala.




Evo i prvoga moga posta u vezi te kajsije da bi bilo malo jasnije.

Odfikario visak.:osmeh:

U aprilu prosle godine sam postupio kako ste me savetovali i odsekao onaj suvi deo bez listova. Narasli su novi izdanci i sada bi vec trebalo nesto raditi ili da sacekam jos malo.

Ne vidi se bas najbolje ali uglavnom se nazire vockica.
 
Koliko se vidi na slici dosta je ,,ogoljena '' vocka,nemas sta da odbacujes osim skracivanja za 1/3 ove tri grane koje ce ti ciniti skelet.Te sitne(ako dobro vidim na deblu) odstrani,cak i ta grana koja ide prema kuci je nesto mnogo polegnuta,kao da raste iz nekog vec secenog dela....Kracenjem ce ona poterati grancice pa ces onda sledece godine imati jasniju sliku kako i sta.
 
moze li mi neko reci iskustva sa NS-5 kajsijom,dobio sam kalem grancice pa me interesuje kakva je to kajsija,da bih znao koliko da je kalemim
 
Interesuje me koje grancice treba da odsecem da bih je formirao.


Evo ti na slici označeno, možda će ti izgledati previše, na dužinu otprilike 30 do 50 cm, ali tako ćeš formirati dobar početak, jake skeletne grane, gledaj da ti poslednji pupoljak iznad kog sečeš bije na stranu i na svakoj grani na istu stranu da biju.

 
Росуљац, ако имаш нешто новца и познаника можеш набавити и саднице неких нових сорти. Имаш у Осијеку (ту ти треба неко из Апатина), у Македонији (то можеш сам средити), у Херцеговини итд.

- - - - - - - - - -

Могао би да набавиш пинкот, робаду, кјото, кармен.

- - - - - - - - - -

На примјер, у Херцеговини је могуће набавити пинкот, робаду, кјото, силверкот, аурору. Шаљу брзом поштом у оквиру БиХ. Ако имаш неког у Подрињу (на примјер Лозница, Зворник) може ти преузети саднице и послати у Власотинце.
 
Poslednja izmena:
Невиди се добро дали све 4 гране крећу у вазу или се ова десна грана рачва у две гране,Ако се рачва у две онда једну од них избаци до основе а остале скрати за једну трећину на сполјнји пуполјак
 
@pele

Dobre su, mada, ima malo izmrzlih pupoljaka. I to se tek posle 10ak dana od onih niskih temperatura pokazalo.
 
Nazad
Vrh